Jak się nazywa lekarz od cukrzycy?
Wielu pacjentów kojarzy cukrzycę z endokrynologiem. Cukrzyca jest po części obszarem badań endokrynologii, ale to diabetolog jest specjalistą od rozpoznawania i leczenia tej choroby. Diabetolog to lekarz, który ukończył studia lekarskie i 5-letnią specjalizację z diabetologii. Po zakończeniu specjalizacji każdy lekarz musi zdać Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Warto podkreślić, że zadaniem diabetologa jest terapia oraz profilaktyka cukrzycy.Diabetolog diagnozuje i leczy:
- cukrzycę typu 1,
- cukrzycę typu 2,
- cukrzycę ciążową,
- hipoglikemię i hiperglikemię,
- powikłania spowodowane cukrzycą.
Kiedy zgłosić się do diabetologa?
Pacjenci zgłaszają się do diabetologa w przypadku podwyższonego poziomu cukru we krwi. Laboratoryjne normy wskazują, że prawidłowy poziom glukozy na czczo wynosi 70–99 mg/dl. Jeśli poziom cukru jest podwyższony, należy powtórzyć badanie za kilka dni. W przypadku podejrzenia cukrzycy konieczna okaże się konsultacja z diabetologiem. Lekarze podkreślają, że istnieją również inne objawy, które mogą sugerować rozwój cukrzycy u pacjenta. Zaliczymy do nich: nagłe napady apetytu, mocne uczucie pragnienia, senność, apatię, suchość w ustach, osłabienie, zmęczenie, problemy ze wzrokiem czy częstą potrzebę oddawania moczu.Jak wygląda leczenie cukrzycy?
Terapia cukrzycy przebiega w sposób długoterminowy oraz obejmuje wiele płaszczyzn. Istotną częścią leczenia są regularne wizyty u diabetologa. Diabetolog dobierze odpowiednią dawkę metforminy lub insuliny i innych leków. Zadaniem specjalisty jest analiza wyników pacjenta i zaplanowanie leczenia. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 2-4 miesiące. Podczas wizyty diabetolog ocenia skuteczność leczenia, wypisuje recepty, zleca wykonanie badań oraz w razie potrzeby modyfikuje prowadzone leczenie. Cukrzyca to choroba obarczona sporym ryzykiem powikłań, dlatego dość często konieczne są wizyty u innych specjalistów. Chorzy na cukrzycę powinni dostosować się do zaleceń lekarza i zmienić tryb życia na zdrowszy.Kto może wspomóc diabetologa w leczeniu cukrzycy?
"Warto podkreślić, że leczenie cukrzycy to nie tylko regularne przyjmowanie leków. Niezwykle istotna jest zmiana trybu życia, czyli wprowadzenie aktywności fizycznej, zmiana diety i pozytywne nastawienie pacjenta. Bardzo ważne jest także regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru" - mówi nam Pan Jacek z kliniki Royal Clinic z Warszawy - https://royal-clinic.pl/W skutecznym leczeniu cukrzycy mogą być pomocni:
Endokrynolog: wsparcie tego specjalisty jest szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami endokrynologicznymi, np. Hashimoto, chorobami tarczycy czy PCOS.
Kardiolog: u pacjentów z cukrzycą występuje od 3 do 5 razy większe ryzyko rozwoju chorób serca.
Okulista: specjaliści podkreślają, że okulistyczne powikłania cukrzycy mogą rozwijać się bezobjawowo. Niezwykle istotne są zatem regularne specjalistyczne badania wzroku.
Dietetyk kliniczny i psychodietetyk: pacjenci z cukrzycą muszą zadbać o prawidłową i zbilansowaną dietę. Ułożenie dobrego jadłospisu oraz kontrola masy ciała i BMI to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie interesowały się zdrowym trybem życia. Pacjenci doceniają wówczas wsparcie dietetyka i psychodietetyka.
Psychoterapeuta: diagnoza cukrzycy może być dla niektórych pacjentów bardzo stresującym wydarzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą pracującym z osobami chorymi przewlekle.
Trener personalny: niektórzy pacjenci potrzebują silniejszej motywacji do podjęcia aktywności fizycznej. Zadaniem profesjonalnego trenera jest nie tylko motywacja pacjenta, ale także dobranie ćwiczenia uwzględniających jego możliwości i choroby.
Specjalistą od cukrzycy jest diabetolog, który zajmuje się rozpoznaniem choroby, leczeniem i profilaktyką. Leczenie cukrzycy dość często obejmuje konsultacje z innymi specjalistami: endokrynologiem, kardiologiem, okulistą, dietetykiem klinicznym, psychoterapeutą czy trenerem personalnym.
Źródło zdjęć: Freepik