Tour de Pologne 2018 to 75. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, który odbędzie się w dniach 4 - 10 sierpnia 2018 roku. Wyścig figuruje w światowym kalendarzu UCI World Tour 2018. 10 sierpnia, BUKOVINA RESORT w Bukowinie Tatrzańskiej - tego dnia, w tym miejscu tysiące amatorów będzie mogło się poczuć jak kolarze z zawodowego peletonu. Właśnie wtedy odbędzie się kolejna edycja TAURON Tour de Pologne Amatorów. Ta wyjątkowa impreza organizowana jest od 2010 roku i już na stałe wpisała się w krajobraz największego polskiego corocznego wydarzenia sportowego.
Udział w Drużyny MOJACUKRZYCA.PL w Tour de Pologne Amatorów wspiera Novo Nordisk.
Oto skład drużyny:
Maciej Głowacki - Wieliczka
Mam 34 lata. Od 18 roku życia jestem na insulinie. Odkąd pamiętam wolałem wyjść na pole i pojeździć na rowerze, pobiegać niż siedzieć w książkach. Rower od połowy podstawówki był moim sposobem na spędzanie wolnego czasu. Pierwsze starty zaliczyłem jednak na studiach mając już 20 kilka lat. Wyniki były dobre jak na osobę bez ukierunkowanego treningu. Po 2 sezonach praca i inne czynniki sprawiły, że odpuściłem rywalizację. Z roweru jednak nie zrezygnowałem. Do ścigania wróciłem w sezonie 2015, bez treningu. W 2016 roku, gdy zacząłem trenować na poważnie przyszło kilka dobrych wyników, zwieńczonych 5 miejscem w generalce Cyklokarpat w kategorii M3 na dystansie Mega. W roku bieżącym zaliczyłem już kilka pudeł. No i pojawiła się nowa zajawka - szosa. Na ostatnim wyścigu TatraRoadRace, uchodzącym za najtrudniejszy amatorski wyścig w Polsce zająłem 11 miejsce OPEN. (dystans 122km i ponad 3000 metrów przewyższeń, ok. 4h i 15 minut jazdy). Ze względu na mój wzrost i wagę najlepiej sprawdzam się na imprezach z dużą liczbą przewyższeń i trudnymi technicznie zjazdach, takie też mi się najbardziej podobają.
Ireneusz Ścięgaj - Nowa Ruda
Mam 50 lat, choruję od 19 roku życia także można powiedzieć że najpiękniejsze lata życia. Sportem interesuje się praktycznie od dziecka. Jeżdżę na nartach startowali w zawodach narciarstwa zjazdowe z sukcesami podium było nie raz. Co do roweru tak na serio zacząłem jeździć od 2014 roku moje główne i największe osiągnięcia to 3 razy z rzędu wygrałem klasyfikację generalną w Bike Maraton Lubię też Uphill i tu na Śnieżkę wygrałem w tym roku jak również wyścig na Śnieżnik wygrałem open i w kategorii oczywiście. Są też inne sukcesy mistrzostwa Dolnego Śląska w MTB tam też wygrałem W tym roku jeżdżę w maratonie u Langa Obecnie zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Jest tego więcej ale już sam nie pamiętam. A najbardziej cieszy mnie to że nigdy nie lubiłem biegać a dwa lata temu biegałem w ramach luzu od roweru okres jesienno-zimowy i jak się okazało zacząłem wymiatać starych zawodników. Bieg górski półmaraton w górach swoich ukończyłem na 3 miejscu Były też inne sukcesy w bieganiu.
Dariusz Regulski - Ostrołęka
Mam 50 lat. Mieszkam w Ostrołęce. Na cukrzycę insulinozależną zachorowałem w październiku 1981 r. Pamiętam, że m.in. piłem wtedy jak smok wawelski na każdej przerwie w szkole i nie wiedziałem skąd mi to przyszło. Chodziłem wtedy do 7 klasy szkoły podstawowej w cichej wiosce Raki na przedpolu Kurpi (północne Mazowsze). Po tygodniu w szpitalu w Makowie Maz. Zostałem przewieziony do szpitala dziecięcego w Dziekanowie Leśnym k/Warszawy i pod koniec listopada wróciłem do szkoły przeszkolony jak badać sobie poziom cukru, jak podawać i ile insuliny etc. Spotykałem wiele pomocy ze strony lekarzy diabetologów, ale i sam sporo czytałem i szukałem informacji o życiu z cukrzycą typu 1, i ciągle widzę spory margines do poprawy w "zarządzaniu" moją chorobą.
Sport uprawiałem na różnym poziomie, ale na dobre to wziąłem się po studiach: głównie kolarstwo szosowe, trochę mtb. 5-6 lat temu odkryłem bieganie ("lżejsze" dla kieszeni... i bardziej odporne na pogodę). Z tych dwóch dyscyplin składa się duathlon, w którym często startuję od paru lat. W 2016 r. Zająłem nawet 4 m. w kat. 45-49 lat w Mistrzostwach Polski na dystansie sprint (5 km biegu + 20 km na rowerze + 3 km biegu) w Rawie Mazowieckiej. W Tour de Pologne Amatorów będę startował 4 raz. W 2016 r. lało jak z cebra, ale dojechałem na 183 m w open. Rok temu w piątej setce... W tym roku 6 maja w Długiej Goślinie k. Poznania wywalczyłem tytuł Mistrza Polski w kat. M 4 w I Mistrzostwach Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą. W czerwcu w Makowie Mazowiecki zająłem I miejsce w kat M5 w biegu na 15 km (to był mój debiut na tym dystansie), a wcześniej 1 maja w Garwolinie w Duathlonie Garwolińskim zająłem także 1 m w kat. M 4. Startującym diabetykom życzę wyrównanych cukrów podczas startu w Tour de Pologne Amatorów!
Rafał Oleś - Skarżysko - Kamienna
Mam 34 lata. na insulinie 3 rok. Na rowerze jeżdżę całe życie a ścigam się 17 lat. Najwiekszy sukces to górskie mistrzostwo Polski masters w kategorii M30. Wygrana open i kategorii w supermaratonie w Lasku na dystansie 220 km. 22 miejsce open na Tour de Pologne 2014. Wiecej nie pamietam choć w domu jest ponad 300 pucharów. Kolarstwo to moje życie, pasja i walka ze słabościami i oczywiście chcę pokazać, że z cukrzycą można dużo, nawet bardzo dużo. Na co dzień reprezentuję barwy Team Hurom Masters.
Karolina Witek - Tomaszów Mazowiecki
Mam 19 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę typu 1, a zaraz po tym chorobę Hashimoto. Był to zdecydowanie ogromny szok dla mnie i mojej rodziny, gdyż nikt nigdy dotąd nie miał żadnej styczności z tą chorobą. Moje życie zmieniło się diametralnie, jednak mimo tego nie zrezygnowałam z mojego aktywnego trybu życia i mogę pochwalić się 7-letnim stażem treningowym kolarstwa górskiego, szosowego jak i przełajowego oraz czynnego udziału w ogólnopolskich zawodach z wyżej wymienionych dyscyplin sportowych. Cukrzyca w żaden sposób mnie nie ogranicza, żyję pełnią życia i staram się wypełnić aktywnie każdą chwilę. Nie czuję się "inna" spośród moich zdrowych znajomych i nie wstydzę się swoich dysfunkcji zdrowotnych. Chciałabym w jakiś sposób pomóc szerzyć i propagować aktywność fizyczną z cukrzycą, pokazać ludziom, że nie warto się załamywać i poddawać. Sama miałam kilka chwil słabości i lekkiej depresji z powodu chorób. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim cukrzykom udało się je pokonać, zwłaszcza świeżym i dużo młodszym ode mnie. Wiele osób potrzebuje wsparcia psychicznego i inspiracji. Może uda mi się zarazić kogoś jakąś pasją. Nie musi to być kolarstwo, pomoc bezdomnym zwierzętom czy nauka przedmiotów ścisłych, jak w moim przypadku, ale chociaż chęć do życia, zmiana spostrzegania świata i wyzbycia się jakichkolwiek kompleksów z powodu cukrzycy.
Paweł Wieczorek - Świnoujście
Mam lat 18. Mieszkam w Świnoujściu ale uczę się w SMS Świdnica. Choruje na cukrzycę genetyczna typu mody 2. Kolarstwo początkowo bylo sposobem na walkę z choroba dzisiaj jest jednak przede wszystkim moja pasja. Pierwsze przesłanki i podejrzenia cukrzycy pojawiły sie gdy bylem w 6 klasie podstawówki kiedy to ciezko zachorowałem. Od tamtego czasu w formie walki z choroba zacząłem jeździć duzo więcej na rowerze. Z czasem przerodziło sie to we wczesniej wspomniana pasje jak również marzenie na przyszłość. Od 3 klasy gimnazjum regularnie sie ścigam w wyścigach swojej kategorii wiekowej. Na te chwile reprezentuje barwy klubu z Nowego Dworu Mazowieckiego - Nosir BDC. Kolarstwo jest dla mnie nie tylko marzeniem, przyjemnością, celem w życiu i walka z choroba, ale takze apelem ze nie ma rzeczy niemożliwych.
Przemysław Kuświk - Jarocin
Młody kolarz 20 lat, uczestnik tegorocznej edycji Talent ID Camp Team Novo Nordisk, pierwszy raz na trasie Tour de Pologne Amatorów.
Od kilku lat uprawiam kolarstwo. Trzy lata temu, w instytucie sportu, dowiedziałem się, że podejrzewają u mnie cukrzycę. Nie brałem tego poważnie. Myślałem, że to jakaś pomyłka. Po długich badaniach, trzy miesiące przed ukończeniem 18-tego roku życia, badania okazały się zaskakujące. Nawet lekarze nie wierzyli w to, że tak późno dowiaduję się o chorobie, którą posiadam najprawdopodobniej od urodzenia. Ciągłym ruchem, aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą regulowałem mój poziom cukru i choroba nie dawała o sobie znaku. Cukrzyca nie przeszkadza mi w życiu codziennym!!! Mówią o tym same wyniki sportowe od najmłodszych lat. Najlepszy żak w województwie wielkopolskim, multimedalista Międzywojewódzkich Mistrzostw w kategorii Młodzik, dwukrotny mistrz Polski w jeździe drużynowej na torze i szosie, brązowy medalista w wyścigu madison w kategorii junior młodszy, dwukrotny Mistrz Polski w jeździe drużynowej na czas szosa/tor, zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w kategorii Junior, Mistrz Polski w jeździe drużynowej na torze w kategorii U-23, a także wiele zwycięstw w krajowych, jak i zagranicznych imprezach. Na co dzień reprezentuję barwy klubu Mostostal Puławy, a we wcześniejszych latach byłem zawodnikiem KTK Kalisz oraz Victoria Jarocin. Zanim zaczęło się kolarstwo także pływałem, gdzie zdobywałem wartościowe trofea, takie jak np. wicemistrzostwo Polski w stylu zmiennym 200 m. Teraz kolarstwem zajmuję się zawodowo, a w wolnych chwilach uwielbiam narty biegowe, zjazdowe czy też kajaki.
SPORT TO MOJE ŻYCIE! Warto uprawiać sport!