Początkowo mogą to być tylko epizody impotencji, ale choroba, zwłaszcza nieleczona, z czasem powoduje coraz większe nasilenie problemów. Przyczyną zaburzeń erekcji u diabetyków jest zbyt niski lub zbyt wysoki poziom glikemii, który prowadzi do uszkodzenia nerwów, tętnic czy nerek. Czynniki te uniemożliwiają mężczyznom osiągnięcie i utrzymanie wzwodu oraz wywołują dolegliwości bólowe w trakcie stosunku.
Czytasz właśnie fragment nowej książki Wydawnictwa Harde pt. "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie" pióra Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak.
Niekiedy problemem jest tak zwana ejakulacja wsteczna. Nasienie uwalniane jest wtedy do pęcherza, zamiast na zewnątrz przez cewkę moczową. Zaburzenie może być przyczyną niepłodności. Przy bolesnych erekcjach ulgę może przynieść masaż krocza. Pomocne są terapie seksualne i treningi relaksacyjne. Pomagają one odzyskać stabilność psychiczną, wiarę w siebie, sprawność seksualną oraz prowadzą do zaakceptowania choroby i czerpania radości z życia. Konsultacja z lekarzem pomaga podjąć odpowiednie kroki w zwalczaniu dolegliwości, a przede wszystkim uspokaja i daje nadzieję na normalne funkcjonowanie.
W przypadku kobiet cukrzyca sprzyja rozwojowi infekcji intymnych. U diabetyczek częściej niż u zdrowych pań występują stany bakteryjne pochwy, cewki i pęcherza moczowego. Zakażenie powoduje ból, pieczenie i problemy z oddawaniem moczu. Także narządy rozrodcze są słabiej ukrwione. W efekcie diabetyczki wykazują mniejszą wrażliwość na bodźce seksualne, np. na pieszczenie łechtaczki. Powoduje to trudności z osiągnięciem orgazmu. Jeśli wystąpią takie problemy, należy skontaktować się z lekarzem, który pomoże dobrać najlepszą terapię.
Ale cukrzyca osłabia libido także w inny sposób. Choroba ta mocno wpływa na kondycję psychiczną. Brak akceptacji schorzenia i swojego ciała prowadzi do lęku i stresu, co wpływa na pojawienie się niechęci do seksu. U diabetyczek bardziej rozpowszechniony jest też strach przed ciążą, bo wahania cukru utrudniają jej przebieg. Cukrzyca nie pozostaje bez wpływu na postrzeganie siebie jako istoty seksualnej. Konieczność noszenia ze sobą pomp insulinowych i ślady po wkłuciach sprawiają, że diabetycy często czują się naznaczeni, skrzywdzeni przez chorobę. W efekcie obniża to poczucie własnej atrakcyjności, utrudnia prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, a niekiedy wręcz uniemożliwia funkcjonowanie w związku.
SPADEK POZIOMU CUKRU A SEKS
Dobrze leczona cukrzyca nie powinna ograniczać sprawności seksualnej. Jednak aktywność seksualna nie powinna być podejmowana w stanie hipoglikemii, bo - podobnie jak aktywność fizyczna - może skutkować niedocukrzeniem. Dlatego warto badać poziom cukru przed i po stosunku. Po miłosnych igraszkach można sięgnąć też po słodką przekąskę.Więcej w poradniku "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie" pióra Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak. Polecamy!