Wyróżniamy dwa typy cukrzycy - cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2. Pierwszy rodzaj to cukrzyca pierwotna wieku młodzieńczego, insulinozależna. Natomiast druga - to cukrzyca wieku dojrzałego, insulinoniezależna.
Jak podkreślają lekarze, nasz organizm nie znosi nadmiaru glukozy. Wystarczy sięgnąć kilkanaście wieków wstecz. Człowiek pierwotny nie zajadał się na przykład cukierkami, mącznymi produktami, nie pił słodzonych napojów. Największe zapotrzebowanie na glukozę rodzi się w mózgu. Współcześnie, spożywamy zbyt dużo cukrów prostych, które są przyczyną cukrzycy typu 2. Jeżeli w komórce jest wysoki nadmiar glukozy, z czasem staje się ona odporna na insulinę. Jednak, czy tylko jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy jest przyczyną cukrzycy?
Jak pokazują liczne badania, to nieprawdziwe stwierdzenie. Na przykład, przyczyną cukrzycy typu 1 jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, a komórki trzustki powodują, że insulina ulega zniszczeniu. Zasadniczo, cukier nie jest przyczyną cukrzycy, ale jest przyczyną otyłości. Z kolei otyłość prowadzi często do cukrzycy typu 2. Zatem zaleca się eliminacje glukozy, czyli cukrów, zwłaszcza cukrów prostych, sacharozy i fruktozy. Co więcej, należy kategorycznie wykluczyć z diety produkty takie jak: smalec, boczek, czerwone mięso, tłuste wędliny.
Osoby z cukrzycą typu 1 muszę brać zastrzyki z insuliny, ponieważ ich trzustka nie wydziela odpowiedniej ilości insuliny. Natomiast, nie wszyscy diabetycy, którzy cierpią na cukrzycę typu 2 również potrzebują zastrzyków. Mogą kontrolować poziom cukru we krwi poprzez prawidłową dietę - czyli zdrową żywność, regularną aktywność fizyczną oraz niektóre środki farmakologiczne. Jednak insulina nie jest lekarstwem na cukrzycę. Pomaga jedynie pozbyć się nadmiaru glukozy z krwi i komórek oraz utrzymać właściwy poziom cukru we krwi.
Co powinni jeść diabetycy?
W diecie dla osób chorujących na cukrzycę ważna jest różnorodność, dlatego powinna zawierać wszystkie składniki pokarmowe, takie jak: węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne oraz błonnik. Diabetycy powinni przywiązywać ogromną wagę do spożywanych posiłków. Należy wybierać produkty pełnoziarniste, np. kasza jaglana, gryczana, jęczmienna, płatki owsiane, surowe warzywa. Zalecane są też niektóre owoce, m.in. jabłka, mandarynki, jagody czy pomarańcze. Dodatkowo, dobrze jak cukrzyk spożywa jak najwięcej roślin strączkowych, jak fasola, soczewica czy ciecierzyca.
Diabetycy dużą wagę powinni przywiązywać także do chudego nabiału. Tutaj zaleca się chudy twaróg, jogurty naturalne, maślanki na rzecz rezygnacji z masła, tłustej śmietanki oraz serów żółtych. Lekarze zalecają spożywanie tłuszczów roślinnych, zwłaszcza oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego. Cukrzycy powinni wystrzegać się soli, cukru, np. konfitur, dżemów, napojów słodzonych, miodu i słodyczy. Dodatkowo, niektóre owoce, jak winogrono, daktyle, banany oraz suszone owoce niekorzystnie wpływają na poziom cukru we krwi. Biały cukier można zastąpić stewią lub ksylitolem.
Ważnym aspektem jest także sposób przygotowywania posiłków - najlepiej jeść warzywa surowe lub nierozgotowane. Podczas gotowania warzywa tracą wiele cennych witamin. Rozgotowane posiłki powodują wzrost indeksu glikemicznego, a co za tym idzie - wzrost poziomu glukozy we krwi. Należy także spożywać dużą ilość wody, a posiłki jeść w regularnych odstępach czasowych.
Jak cukrzycy mogą radzić sobie z problemami skórnymi?
Pierwsze objawy cukrzycy najłatwiej można zauważyć na skórze - staje się nadmiernie sucha, łuszczy się i jest podatna na zranienia oraz grzybice. U kobiet dolegliwości związane z cukrzycą są bardziej dokuczliwe niż u mężczyzn, ponieważ skóra jest cieńsza i wrażliwsza, przez co łatwiej ulega uszkodzeniu i boleśniej reaguje, kiedy nie jest odpowiednio nawilżona.
Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne, a głównym powodem nadwrażliwości skóry są zmiany naczyniowe. Nadmiar cukru prowadzi do zmian zwyrodnieniowych, czego skutkiem jest upośledzenie układu naczyniowego i nieodżywienie skóry. Stąd dokuczliwa sucha i łuszcząca się skóra. Nawet najmniejsze skaleczenia bywają niebezpieczne. Rany bardzo długo się goją. Diabetycy obserwują też u siebie miniwylewy, czyli tworzące się na skórze przebarwienia. Jednym z najczęstszych objawów jest świąd skóry. Niektórzy cukrzycy nieustannie się drapią, tym samym kalecząc wrażliwą skórą, dlatego powinno stosować się odpowiednie kremy przeznaczone dla diabetyków (np. często rekomendowany przez lekarzy krem Diabetegen od firmy Genoscope). Kosmetyki dla diabetyków powinny przede wszystkim blokować ucieczkę wody ze skóry. Tak więc cukrzycy muszą stosować takie preparaty, które będą mieć w składzie substancje lipidowe, parafinę, emolienty. Kobiety powinny także dużą wagę przywiązywać do higieny okolic intymnych, które w przypadku cukrzycy narażone są na nadmierną suchość i rozwój różnych infekcji i grzybic.