Cukrzyca łączy nas wszystkich
Na świecie cukrzyca dotyka 400 mln osób. Eksperci zaznaczają, że jeżeli nie zostaną podjęte konkretne działania, to w ciągu następnych 25 lat przybędzie kolejnych 200 mln chorych. Jest to olbrzymie wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej oraz budżetów poszczególnych państw. O skali tego wyzwania świadczy również jego epidemiologia w naszym kraju, bo w Polsce cukrzyca dotyka 2,7-3 mln osób. - dodaje prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki - Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
To już prawdziwa epidemia, a chorujący pacjenci umierają za wcześnie, żyją średnio kilka, kilkanaście lat krócej niż pacjenci bez cukrzycy. Dodatkowo wyniki badań klinicznych wskazują na ścisły związek cukrzycy, zwłaszcza typu 2 z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Pochodną tego związku jest ryzyko zwiększania się częstości występowania niewydolności serca. Niewydolność serca występuje u 10-15 proc. chorych na cukrzycę, z kolei z powodu cukrzycy leczonych jest 30-50 proc. chorych z niewydolnością serca. Skąd ten związek pytamy prof. dr hab. n. med. Grzegorza Dzidę.
Warto więc o siebie dbać i się badać, tylko które badania laboratoryjne są najlepszą profilaktyką i jak często je wykonywać? Na te pytania odpowiadamy razem z Dr n.med. Iwoną Kozak-Michałowską.
Prawo do normalnego życia
1 grudnia obchodziliśmy światowy Dzień AIDS z tej okazji warte uwagi jest swoistego rodzaju podsumowanie osiągnięć polskiego systemu diagnozowania i leczenia osób zakażonych HIV. W wyniku nowo powstałego dokumentu Ministra Zdrowia "Polska Polityka lekowa" pojawiły się obawy o dalszy komfort leczenia pacjentów, dlatego o głos w tej sprawie poprosiliśmy Mateusza Liwskiego, Prezesa Funadacji "Res Humanae".
Idiopatyczne włóknienie płuc - co o nim wiesz?
W ramach programu lekowego mamy możliwość leczenia tej choroby. Jest to przełom dla osób borykających się z IPF. Jednak nadal pozostaje też otarta kwestia dostępu do programu. Dodatkowo też lekarze nie podejmują rozszerzonych badań w kierunku IPF, a jak już zaczynają podejrzewać tę chorobę - często jest za późno na podjęcie zdecydowanych kroków. Komentarz w tej sprawie przedstawiają: Dr n. med. Katarzyna Lewandowska, V-ce Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF oraz Dariusz Klimczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF.
Więcej szans, czy więcej problemów?
Jeszcze trzydzieści lat temu osoby cierpiące na poważny niedosłuch lub głuchotę zmuszone były żyć w świecie całkowitej ciszy, bez szans na normalne życie. Wynalezienie implantów ślimakowych - pierwszej i jak dotąd jedynej protezy ludzkiego zmysłu - było prawdziwą rewolucją. Niestety, wraz z upowszechnieniem tej metody leczenia w Polsce pojawiły się problemy finansowe. Polecamy Waszej uwadze temat numeru wsparty przez Stowarzyszenie "SUITA" oraz historię rodziny chłopca, który urodził się z wadą słuchu.
Publikacja jest ogólnodostępna również w wersji online.