1. Badanie krwi - kiedy należy je wykonać?
2. Badanie krwi - jak przygotować się do badania?
3. Badanie krwi - normy
4. Badanie krwi - jak długo czeka się na wyniki badania?
5. Badanie krwi - wyniki
Badanie krwi - kiedy należy je wykonać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych badań, jakie można wykonać, aby przekonać się o stanie zdrowia naszego zdrowia. Najczęściej wykonuje się je na samym początku leczenia, aby znaleźć jak najszybciej źródło problemów ze zdrowiem.Morfologię wykonuje się przede wszystkim u kobiet w ciąży, jak też wtedy, kiedy jest podejrzenie infekcji, anemii, chorób krwi, a także stanów zapalnych i chorób autoimmunologicznych. Próbka krwi jest również pobierana w trakcie badań przesiewowych.
Badanie krwi - jak przygotować się do badania?
Przed badaniem krwi należy się odpowiednio przygotować. To, co zjemy oraz jak spędzimy czas przed morfologią, może mieć przełożenie na wyniki badań. Dlatego też tak niezwykle ważne jest to, aby na badanie krwi przyjść na czczo, czyli aby od ostatniego posiłku minęło co najmniej 12 godzin. Nie spożywajmy też żadnych innych płynów aniżeli woda.Warto także zachować normalną aktywność fizyczną, jaką utrzymujemy na co dzień. Ważne jednak, aby bezpośrednio przed pobraniem krwi nie ćwiczyć intensywnie. W innym przypadku nasza krew może zgęstnieć nawet o 10%. Pamiętajmy również o tym, żeby się nie denerwować. Stres również będzie miał odzwierciedlenie w wynikach. Dowiedz się więcej, jak wygląda badanie krwi.
Badanie krwi - normy
W zależności od badania morfologia mierzy stężenie różnych płytek oraz innych cząsteczek, które znajdują się w naszej krwi. Ich normy mogą się różnić w zależności od laboratorium, dlatego warto zdiagnozować je ze swoim lekarzem.Przedstawiamy najczęściej używane normy:
- erytrocyty - 3,5-5,2 mln/mm3 dla kobiet oraz 4,2-5,4 mln/mm3 dla mężczyzn
- hemoglobina 12-16 g/dl dla kobiet oraz 14-18 g/dl dla mężczyzn
- MCV (średnia objętość krwinki) - 81-99 fl dla kobiet oraz 80-94 fl dla mężczyzn
- MCHC (stężenie hemoglobiny w krwince) - 33-37 g/dl dla kobiet oraz mężczyzn
- leukocyty - 4000 - 10 000 mln/mm3
Badanie krwi - jak długo czeka się na wyniki badania?
W większości przypadków czas oczekiwania na wyniki nie jest długi. Po pobraniu próbki czeka ona na transport do laboratorium, który powinien nastąpić jak najszybciej. Z tego też powodu na wyniki morfologii nie czekamy przeważnie dłużej aniżeli 24 godziny.Badanie krwi - wyniki
Jak już wspomnieliśmy powyżej, poszczególne wyniki są zależne od kilku zmiennych. Przede wszystkim zaś od rodzaju badania, jak też płci i wieku pacjenta. Innych wyników możemy się spodziewać w przypadku kobiety w ciąży, osoby przewlekle chorej, jak też u dziecka. Dlatego też wyniki zawsze konsultujemy ze specjalistą, który zna naszą historię choroby i potrafi odpowiednio zinterpretować na tej podstawie rezultat badania krwi.Morfologię warto wykonywać profilaktycznie raz do roku. Dzięki temu mamy większą szansę na wczesne wykrycie chorób oraz zmian, jakie zachodzą w danym organizmie. Żeby wykonać badanie krwi, możemy poprosić o to lekarza. Jeśli będą ku temu przesłanki, otrzymamy skierowanie. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać badanie bez tego w prywatnej placówce. Dzięki czemu możemy zatroszczyć się o nasze zdrowie i mieć rękę na pulsie.