Brak podstaw prawnych do dalszego powoływania
W odpowiedzi na pytanie portalu mojacukrzyca.org o przyszłość konsultanta krajowego w tej dziedzinie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło:"Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2024 r. poz. 69 z późn. zm.) minister właściwy do spraw zdrowia może powołać konsultanta krajowego spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny, farmacji oraz innych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Natomiast rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w którym może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne (Dz. U. z 2013 r. poz.1562), nie wymienia dziedziny pielęgniarstwa diabetologicznego."
W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia stwierdziło brak podstaw prawnych do powołania nowego konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Jak zaznaczono w odpowiedzi:
"Biorąc pod uwagę, iż w obowiązujących przepisach nie występuje dziedzina pielęgniarstwa diabetologicznego, brak jest podstawy prawnej do powoływania konsultanta krajowego w tej dziedzinie. W związku z powyższym, Minister Zdrowia nie będzie powoływał ponownie konsultanta krajowego w przedmiotowej dziedzinie."
Co dalej z pielęgniarstwem diabetologicznym?
Decyzja ta wywołała pytania o przyszłość wsparcia merytorycznego i organizacyjnego dla pielęgniarek i pielęgniarzy specjalizujących się w opiece nad osobami z cukrzycą. Brak konsultanta krajowego oznacza, że środowisko pielęgniarskie zajmujące się diabetologią zostaje pozbawione reprezentacji na najwyższym poziomie doradczym w systemie ochrony zdrowia.Cukrzyca, będąca jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, wymaga kompleksowego podejścia i współpracy interdyscyplinarnej, w której pielęgniarki odgrywają kluczową rolę. Decyzja Ministerstwa może wpłynąć na organizację szkoleń, rozwój standardów opieki oraz wsparcie merytoryczne dla tej grupy zawodowej.
Wnioski
Choć formalnie brak podstaw prawnych do powoływania konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego wynika z obowiązujących przepisów, środowiska związane z opieką diabetologiczną mogą podejmować działania na rzecz zmiany przepisów lub wypracowania innych mechanizmów wsparcia. W obliczu rosnącej liczby pacjentów z cukrzycą kluczowe będzie znalezienie sposobu na zapewnienie pielęgniarkom odpowiednich narzędzi i platform do rozwoju zawodowego w tej specjalistycznej dziedzinie.Foto: depositphotos.com