Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Czwartek, 20 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 11 (133)
Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu


Zachęcamy do sięgnięcia po nowy, listopadowy numer ogólnopolskiego magazynu społeczno-medycznego "diabetyk", którego lektura - miejmy nadzieję - rozwieje jesienne smutki, ponieważ można w nim znaleźć wzbudzającą pozytywne emocje historię o tym, jak wiele można robić w życiu, gdy słabość, jaką jest cukrzyca, staje się siłą; a także wywiad z dwukrotnym złotym medalistą mistrzostw świata w wioślarstwie, który odnosi zwycięstwa nie tylko w sporcie, ale i w codzienności życia z cukrzycą.

Ponadto w numerze: Zdiagnozuj swój ból, Naturalne środki słodzące, Witamina B2 w zdrowej kuracji odchudzającej, Spacery w każdą pogodę (do których zachęcamy wszystkich, bez względu na to, ile mają lat i jaka aura panuje na dworze) i wiele innych. Natomiast w krzyżówce do wygrania zestawy kosmetyków, które pomogą chronić skórę zimową porą.

Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 11 (133)
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Oto fragmenty niektórych artykułów:
Neuropatia wegetatywna
Cukrzycowa neuropatia autonomicznego układu nerwowego objawia się omdleniami ortostatycznymi, niedociśnieniem, tachykardią, nagłym zatrzymanie krążenia, zaburzeniami funkcji pęcherza moczowego czy impotencją. Występowanie neuropatii wegetatywnej w przypadku cukrzycy zależy od czasu jej trwania, dlatego można założyć, że osoby starsze, z dawno rozpoznaną cukrzycą w 100% przypadków będą miały jej objawy.
Neuropatia autonomiczna jest powikłaniem długotrwałej cukrzycy zarówno typu 1., jak i 2. Zajęte są oba układy - współczulny i przywspółczulny.

Tryptyk o bólu
Część II - zdiagnozuj swój ból
Druga część tryptyku o bólu dotyczy jego różnych rodzajów oraz sygnałów, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Z artykułu można dowiedzieć się, jaki ból i gdzie umiejscowiony może manifestować wystąpienie poważnej choroby.
Np. silny ból nasilający się podczas wdechu. Może być wywołany przez zapalenie osierdzia. Ból jest zależny od pozycji ciała (słabnie, gdy pacjent nachyla się do przodu) i towarzyszą mu: gorączka, suchy kaszel i duszność. Badaniami potwierdzającymi zapalenie osierdzia jest EKG, zdjęcia radiologiczne klatki piersiowej oraz echokardiografia. Konieczna wizyta u lekarza.

Naturalne środki słodzące
Cukry występują jako naturalny składnik owoców, miodu, mleka i jego przetworów. Są one również powszechnie dodawane w procesie produkcji żywności (słodycze, soki, napoje, dżemy, galaretki in.) w celu poprawienia smakowitości lub wydłużenia okresu przydatności produktów do spożycia.
Na odczuwanie wrażenia słodkości wpływa przede wszystkim chemiczna budowa cząsteczki, obecność grup funkcyjnych i sposób wiązania z receptorami smaku w jamie ustnej. Sam proces odczuwania smaku słodkiego nie jest jednak w pełni poznany. Odczuwane wrażenie słodkości nie jest jednakowe dla wszystkich środków słodzących; zależy m.in. od stężenia czy nawet temperatury, w której jest spożywany dany słodzik.

Spacery w każdą pogodę
Ruch na świeżym powietrzu jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zachowanie sprawności fizyczno-umysłowej do późnej starości, ale trzeba go uprawiać regularnie przez całe życie. Każdy kto nie pracuje fizycznie powinien ćwiczyć/ruszać się co najmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny. A spacerować codziennie minimum pół godziny. Wystarczy już, że będziemy rytmicznie maszerować, biegać, truchtać lub jeździć na rowerze; latem na plaży grać w piłkę, a zimą lepić bałwana.
Siedzący tryb życia to jedna z głównych przyczyn zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, chorób jelita grubego, nadciśnienia, osteoporozy, wysokiego cholesterolu, depresji, czy zaburzeń lękowych. A ponad 80% ludzi w krajach rozwiniętych i rozwijających się prowadzi siedzący tryb życia, co z pewnością wkrótce odbije się na ich zdrowiu.

3 x M - marzenia mistrza Michała
- Powiedz, co czuje sportowiec, który drugi raz z rzędu zdobywa złoty medal mistrzostw świata?
Szczęście. Zadowolenie. Niesamowitą satysfakcję, bo to, co udało się osiągnąć, zawdzięcza się bardzo ciężkiej pracy, tak swojej indywidualnej, jak i zespołu.
To, co się zdarzyło, to więcej niż bym przypuszczał, że się zdarzy jeszcze trzy lata temu.
To niesamowite uczucie, gdy marzenia spełniają się jedno po drugim. Najpierw ku mojemu zaskoczeniu, pływając w osadzie dwójki podwójnej, zdobyłem kwalifikacje na olimpiadę w Atenach (2004) i wziąłem udział w igrzyskach. Przez cały czas marzyłem o wejściu do osady czwórki podwójnej, która w Atenach była krok za podium. W końcu i to udało się, bo po zmianach kadrowych wszedłem do najlepszej polskiej osady wioślarskiej. Zacząłem wielką dla mnie przygodę w czwórce podwójnej. I w końcu niespodziewanie, ale też trochę oczekiwanie, wraz z kolegami z osady wywalczyliśmy pierwszy złoty medal na mistrzostwach świata w Japonii w 2005 r. A teraz, po kolejnych mistrzostwach świata w Eton, choć czułem, że jesteśmy mocni i mamy szansę na zwycięstwo, wciąż trudno mi uwierzyć, że mam drugi złoty medal.

Słabość dająca siłę
- Mój dobry stan zdrowia to tak naprawdę ostatnie dwa lata, od kiedy mam pompę insulinową. Wcześniej bardzo źle się czułam, ciężko pracowałam, dużo podróżowałam, miałam cukry między 250 a 300 mg/dl i żyłam tak przez parę lat.
Ale teraz wszystko jest absolutnie w porządku. I nie tylko dzięki pompie, ale także dzięki pewnej idei, że jeżeli żyje się pod ścisłą kontrolą, to nie ma rzeczy nie do wykonania - tym sposobem życia zaraził mnie Grzegorz
[wywiad z Grzegorzem w nr 09/2006]

Z pompą Dorota czuje się bezpieczna. Od kiedy ją ma, nic nie wydaje się jej trudne. Nauczyła się jeździć na nartach oraz na skuterze śnieżnym, niedawno zrobiła kurs prawa jazdy. Robi mnóstwo rzeczy, które wcześniej z powodu choroby nie przychodziły jej nawet do głowy. Myślała na przykład, że nie będzie jeździć na rolkach, bo się przewróci, zrani, a rany się nie zagoją. Myśli te należą jednak do przeszłości, bo dziś, w znacznym stopniu dzięki Grzegorzowi, przyznaje, że wszystko jest możliwe mimo choroby.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 11 (133)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line