Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Czwartek, 20 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 9 (131)
Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu


Kolejny numer diabetyka w nowej szacie graficznej i jeszcze bardziej przyjazny już od 1 września do nabycia w punktach sprzedaży RUCH, KOLPORTER, Fran Press i salonach prasowych RELAY.

W temacie miesiąca artykuł prof. Romana Junika – Depresja a zespół metaboliczny i cukrzyca. Poza tym w numerze: Półpasiec, Dbaj o formę, Witamina E w zdrowej kuracji odchudzającej (cz. 2), Greckie inspiracje – przepisy, Pielęgnacja po wakacjach, Można robić wszystko(wywiad), Cukrzyca w Indiach, Utrwalanie pamięci, Ulgi a stopień niepełnosprawności i inne.

Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 9 (131)
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Oto fragmenty niektórych artykułów:
Depresja a zespół metaboliczny i cukrzyca
Istnieją różnice osobnicze i płciowe oraz polimorfizm genów, które powodują, że jedni są bardziej odporni na stres, inni mniej. Warto jednak zaznaczyć, że za pomocą treningu psychicznego można zwiększyć swoją odporność na stres.

[...] Początek depresji jest prawdopodobnie niezależny od cukrzycy typu 2., to raczej długotrwała depresja powoduje cukrzycę. Inaczej może być w przypadku cukrzycy typu 1. (ok. 10-15% pacjentów), dotyczącej głównie dzieci i młodzieży, u których po rozpoznaniu choroby bardzo często następuje epizod depresji.

Depresja o późnym początku może wynikać ze zmian mikro- i makronaczyniowych. Zwykle jednak jej początek poprzedza o wiele lat rozpoznanie cukrzycy typu 2. W przypadku cukrzycy typu 1. depresja może wystąpić tuż po rozpoznaniu tej choroby. Następnie może ona ustąpić podczas tzw. miesiąca miodowego – przejściowej remisji cukrzycy typu 1. i powrócić wraz z nawrotem hiperglikemii.


Półpasiec
Cechą charakterystyczną półpaśca jest wysypka rozsiana po tułowiu. Początkowo zmiany skórne mają postać czerwonych plamek, a następnie przekształcają się w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Pęcherzyki przysychają i na skórze tworzą się ciemne strupki. Zmiany zapalne na skórze stopniowo rozprzestrzeniają się, także jednocześnie można zaobserwować czerwone plamki, pęcherzyki oraz przyschnięte strupki. Nazwa półpasiec bierze się stąd, że pęcherzyki pojawiają się tylko po jednej stronie twarzy lub ciała. Najczęściej lokalizacją półpaśca są nerwy międzyżebrowe, lędźwie oraz obszar twarzy unerwiony przez tzw. nerw trójdzielny, tj. czoło, powieki, żuchwa. Pacjent odczuwa silne mrowienie, kłucie a nawet ból na zmienionej chorobowo skórze.

Dbaj o formę
Najlepszym sposobem na zmobilizowanie się do rozpoczęcia aktywności fizycznej jest stworzenie tygodniowego planu ćwiczeń, który jest zgodny z naszymi możliwościami.
Możemy także skorzystać z kilku poniższych wskazówek:

- słuchać muzyki lub książek na kasecie w trakcie trwania ćwiczeń,
- ćwiczyć z partnerem,
- poszukać wsparcia w przyjaciołach i rodzinie,
- nie poddawać się, kiedy stracimy dzień - powracamy do ćwiczenia następnego dnia,
- zaplanować dzień odpoczynku,
- pamiętać o nagradzaniu siebie.

Jeśli uda się nam zrealizować tygodniowy plan ćwiczeń, powinniśmy zrobić sobie jakąś przyjemność (coś czego nie robimy codziennie, np. kupić nową książkę lub ubranie, wziąć pachnącą kąpiel przy dźwiękach ulubionej muzyki).

Witamina E w zdrowej kuracji odchudzającej (cz. 2)
Z orzechów i nasion najwięcej witaminy E znajduje się w orzechach laskowych, migdałach i nasionach słonecznika. Ponieważ orzechy i nasiona dostarczają dużo kalorii, dlatego w diecie odchudzającej można uwzględniać je tylko w bardzo małych ilościach. Najpopularniejszym w Polsce jest olej rzepakowy, który obok oliwy z oliwek jest najbardziej polecanym olejem dla osób z cukrzycą. Olej rzepakowy, choć nie jest najbogatszym źródłem witaminy E, zawiera znaczne jej ilości. Jedna łyżka stołowa (15 ml) tego oleju dostarcza prawie połowę dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. W zdrowej kuracji odchudzającej osób z cukrzycą, w diecie na 1500 kcal, można użyć 2 łyżki (30 g) oleju dziennie, np. do przygotowania surówek, które w diecie tej powinno się spożywać 3 razy dziennie. 2 łyżki oleju rzepakowego plus warzywa użyte do przygotowania surówek w pełni pokryją nasze dzienne zapotrzebowanie na wit. E.

Pielęgnacja po wakacjach
Po intensywnych kąpielach słonecznych skóra staje się przesuszona, szorstka, dochodzi do widocznego spadku elastyczności, zmienia ona swój koloryt, robi się szara i matowa. Słabe nawilżenie powoduje m.in. uszkodzenie struktur kolagenowych i elastynowych, a to prowadzi do wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Ścianki naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu, a na twarzy pojawiają się tzw. „pajączki”. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio chronić, nawilżać i odżywiać szczególnie wrażliwą skórę (woda, zwłaszcza gorąca, bardzo ją wysusza). Do oczyszczania skóry twarzy najlepiej używać delikatnych preparatów. Kiedy to tylko możliwe należy spać przy otwartym oknie lub w dobrze wywietrzonym pokoju. Chłodne, świeże powietrze zapobiega zbytniemu wysuszeniu skóry.

Można robić wszystko (wywiad)
Wiek dorastania, który często objawia się buntem i problemami z kontrolą cukrzycy, w przypadku Grzegorza upłyną bez tzw. sensacji. Dzięki wrodzonej odpowiedzialności, samodyscyplinie i stale obecnej w jego świadomości wiedzy o skutkach w przyszłości, jakie może mieć zła kontrola cukrzycy, do żadnych przykrych sensacji nie dochodziło. Ta świadomość po prostu pomagała. Poza tym robił wszystko, co chciał: uprawiał sporty, często wyjeżdżał za granicę, imprezował itd. Bo jak mówi: - Można robić wszystko, jeżeli umie się to robić.

Cukrzyca w Indiach
W Indiach można zaobserwować rażący brak informacji na temat cukrzycy. Lekarze muszą konkurować ze znachorami obiecującymi cudowne ozdrowienie. Wielu pacjentów diabetologicznych zostało oszukanych przez ludzi gwarantujących wyleczenie dzięki ziołom lub innym tajemniczym lekom. Co gorsza, takie pseudoleczenie jest niebezpieczne dla zdrowia, gdyż może doprowadzić do kwasicy ketonowej, a niekiedy nawet do śmierci.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 9 (131)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line