Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jakich dolegliwości możemy uniknąć, jedząc zdrowo?

Artykuł partnera, dodano: 4 września 2019 r.

Zdrowe jedzenie to podstawa sprawnie działającego organizmu. Wszystkie produkty zawarte w pożywieniu są metabolizowane i w dużej większości wchłaniane, dlatego tak ważne jest, aby nasze pożywienie było odpowiednio zbilansowane. Wśród składników pokarmowych wyróżniamy białka, tłuszcze i cukry, które powinny być spożywane w ilościach ściśle przystosowanych do pracy całego organizmu. Jeżeli nasza dieta jest mało zróżnicowana, skupia się na przetworzonym jedzeniu i brakuje w niej świeżych warzyw i owoców, to w takiej sytuacji jesteśmy narażeni na nagromadzenie szkodliwych substancji, ale także nadmiaru jednego ze składników pokarmowych kosztem drugiego.

Niestrawność

Niestrawność, bardziej rzeczowo zwana dyspepsją, to bardzo popularna dolegliwość, która w zdecydowanej większości ma związek z nieprawidłowym odżywianiem i trybem życia. Charakteryzuje się uporczywym piekącym bólem w obrębie nadbrzusza, któremu towarzyszy uczucie wczesnej sytości podczas jedzenia oraz uczucie pełności po spożyciu posiłku. Aby chronić się przed dyspepsją, należy unikać tłustych potraw, obciążających żołądek i spowalniających trawienie oraz ostrych przypraw, które mogą podrażniać śluzówkę żołądka. Warto także ograniczyć spożywanie kawy, alkoholu oraz palenia papierosów. Ponadto zaleca się spożywanie od 3 do 5 małych posiłków, które powinny być przeżuwane dokładnie i bez pośpiechu. Dodatkowo, aby doraźnie zwalczyć niestrawność Iberogast może być dobrym rozwiązaniem.

Jakich dolegliwości możemy uniknąć, jedząc zdrowo?

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą związaną z zaburzeniem w gospodarce węglowodanowej. Wyróżnia się dwa typy cukrzycy - typ I i typ II. W przypadku typu I dużą rolę odgrywa predyspozycja genetyczna, natomiast w typie II czynniki środowiskowe, w tym otyłość i mała aktywność fizyczna. Zdrowe odżywianie, uwzględniające ograniczoną podaż słodyczy i innych węglowodanów oraz tłuszczów, stanowi jeden z ważniejszych elementów zapobiegających cukrzycy. Wraz ze wzrostem otyłości brzusznej rośnie ryzyko wystąpienia cukrzycy. Dodatkowo nadmiar tkanki tłuszczowej, zgromadzonej na skutek zbyt dużej podaży kalorycznej w stosunku do zapotrzebowania, przyczynia się do uwalniania szkodliwych kwasów tłuszczowych, które mają bardzo niekorzystny wpływ na metabolizm glukozy.

Zaparcia

Zaparcia to bardzo częsty problem z tendencją do występowania u kobiet. Związane są ze zbyt małą częstotliwością wypróżnień (mniej niż 2 na tydzień), powiązane z trudnością w ich zapoczątkowaniu oraz uczuciem niepełnej defekacji. Bardzo ważnym elementem warunkującym zaparcia jest dieta. Ocenia się, że największy udział w poprawnym oddawaniu stolca ma dobowe spożycie błonnika, które według WHO (World Health Organization) powinno wynosić 20-40 gramów. Błonnik znajdziemy między innymi w świeżych owocach i warzywach (głównie rośliny strączkowe), produktach zbożowych (kasze, płatki owsiane, otręby, pieczywo pełnoziarniste, orzechy). Błonnik ma ogromne znaczenie nie tylko w redukcji zaparć, ale także w obniżeniu stężeń trójglicerydów we krwi i ciśnienia tętniczego, redukcji poziomu glukozy we krwi oraz rozwoju korzystnych bakterii jelitowych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Jakich dolegliwości możemy uniknąć, jedząc zdrowo?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 13 sierpnia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line