Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca zwiększa ryzyko poronienia. Dbaj o cukry!

źródło: oprac. własne na podstawie PAP, dodano: 30 sierpnia 2019 r.

Cukrzyca dla kobiet starających się o dziecko i będących już w ciąży jest sporym wyzwaniem. Najnowsze badania wykazują, że cukrzyca u kobiet w ciąży aż 3-4-krotnie zwiększa ryzyko poronienia i urodzenia martwego dziecka. Do takich wniosków doszli badacze z University of Glasgow. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma "Diabetologia". Jednak jest też dobra informacja. Zagrożenie to zmniejsza lepsza kontrola poziomu glukozy we krwi. Jest więc o co walczyć.

Badania zostało przeprowadzone w Szkocji wśród 3857 kobiet cierpiących na cukrzycę, które między 1998 rokiem, a 2016 r. urodziły łącznie 5392 dzieci. Wszystkie panie chorowały zarówno na cukrzycę typu 1 (tzw. insulinozależną), jak i typu 2. Z obserwacji wynika, że cukrzyca typu 1 zwiększa ryzyko poronienia i urodzenia martwego dziecka aż trzykrotnie, a w cukrzycy typu 2 - czterokrotnie. W przeliczeniu na 1000 porodów w całej populacji kobiet w Szkocji zdarza się 4,9 poronień. W przypadku kobiet z cukrzycą typu 1 - 16,1, a typu 2 - 22,9.

"W Polsce obowiązuje zasada powszechnych badań przesiewowych w kierunku hiperglikemii w ciąży oraz podział i kryteria rozpoznania takiej hiperglikemii zgodne z wytycznymi WHO. Zalecane są badania przesiewowe w I i III trymestrze ciąży. U wielu kobiet z cukrzycą ciążową możliwe jest osiągnięcie zadowalającej kontroli glikemii za pomocą postępowania ehawioralnego, a farmakoterapia insuliną powinna być wdrożona w przypadku braku osiągnięcia celów terapeutycznych." - Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2019, Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Dr Emily Burns z Diabetes UK w wypowiedzi dla "BBC News" uspokaja, że na ogół ciąża u kobiet z cukrzycą przebiega bez poważniejszych komplikacji. Przyznaje jednak, że ciąża wymaga u nich większej troski i powinna być prowadzona przez lekarza. Bardzo ważne jest - dodaje Burns - kontrolowanie poziomu cukru we krwi jeszcze przed poczęciem. Ciąża powinna być więc zaplanowana z lekarzem diabetologiem. Poziomy cukrów odpowiednio wyrównane. To szczególny czas dla kobiety, łatwo więc o odpowiednią motywację.

Główny autor badania dr Sharon Mackin przyznaje, że ryzyko poronienia przez kobiety z cukrzycą zmniejsza ścisłe kontrolowanie cukru we krwi, jak i dbanie o właściwa masę ciała. Wiele osób z cukrzycą typu 2 ma nadwagę lub jest otyłych, a u kobiet w ciąży zwiększa to ryzyko powikłań ciąży.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca zwiększa ryzyko poronienia. Dbaj o cukry!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 8 sierpnia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line