Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 11 grudnia 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

METFORMINA - zbieramy dla Was informacje o zagrożeniu [aktualizacja]

Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ciągły Monitoring Glikemii

Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemii
źródło: info. własne, dodano: 31 lipca 2019 r.

Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemiiW tym roku lato jest wyjątkowo gorące. Upał daje się we znaki wszystkim. Wiele mówi się o nagrzewających się pojazdach, w których uwięzione są zwierzęta, a czasami nawet i ludzie. Problem dotyczy również osób chorych na cukrzycę i zamawianych przez Internet wszelkiego rodzaju sensorów do ciągłego monitoringu glikemii. Bardzo wysoka temperatura niestety nie wpływa dobrze na tego typu sprzęt.

Sensory nie powinny być przechowywane w narażeniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub skrajne wartości temperatury oraz wilgotności. Sensory Enlite produkowane przez firmę Medtronic można przechowywać w temperaturze pokojowej, w zakres od +2 st. C do +30 st. C. Jeżeli sensor jest przechowywany w niskiej temperaturze, aby zapobiec kondensacji, należy pozwolić na ogrzanie się sensora do temperatury pokojowej. Nie wolno przechowywać sensorów w temperaturach niższych niż +2 st. C. Natomiast najnowszy Guardian Sensor 3 wymaga przechowywania w temperaturze od 2 st. C do 27 st. C.

Sensory do FreeStyle Libre wymagają przechowywania w temperaturze od 4 st. C do 25 st. C. Nie ma konieczności przechowywania zestawu czujnika w lodówce, jednak można to zrobić zwracając uwagę na to, żeby temperatura przechowywania była w zakresie między 4 st. C a 25 st. C. Sensorów nie wolno zamrażać.

Sensory Dexcom wymagają przechowywania w temperaturze w zakresie od 2 st.C do 25 st. C. Czujniki można przechowywać w lodówce, jeśli zapewnia ona zakres temperatur zgodny z podanym. Czujników nie należy przechowywać w zamrażarce.

Grzegorz Stykowski, tata chorej na cukrzycę typu 1 Niny oraz autor bloga "Życie w typu 1" pisze na swoim blogu: "Zmierzyłem temperaturę w przesyłce jak już sporo sobie postała w temperaturze otoczenia u mnie w pracy (mamy tam pomieszczenia klimatyzowane z zadaną temperaturą 24-25 stopni). Jak widać w paczce było wciąż 30 stopni. Ile zatem musiało być w przestrzeni ładunkowej samochodu kuriera? Zasady transportu wyrobów medycznych są opisane w rozporządzeniu Ministra. Czy tak można transportować wyroby medyczne służące do monitorowania funkcji życiowej jaka jest poziom glikemii? System Smart Guard bazuje na podstawie wskazań sensorów. Czy Medtronic nie jest w stanie wysyłać swoich elektrod w atmosferze kontrolowanej temperatury?"

Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemii
foto: Grzegorz Stykowski

Obowiązują przepisy dotyczące zapewnienia jakości produktów leczniczych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 381) przedsiębiorca dostarczających produkt lecznicze odpowiada za ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem. W rozdziale 9 punkt. 9.2 jest napisane "przedsiębiorca odpowiada za to, aby pojazdy, sprzęt i pomieszczenia komór przeładunkowych używane w procesie transportu produktów leczniczych nadawały się do takiego zastosowania i stanowiły skuteczne zabezpieczenie przed warunkami, które mogłyby wpłynąć na jakość lub integralność produktów leczniczych".

Jeżeli więc przypuszczamy, że sensory były przewożone w złych warunkach możemy odmówić odbioru przesyłki oraz możemy złożyć stosowną reklamację.

A co możemy zrobić już teraz, aby uniknąć wysokich temperatur w pojazdach kurierskich, zanim jeszcze firmy medyczne podejdą rzeczowo do tematu? Przede wszystkim możemy sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni i zamawiać sprzęt w okresie, kiedy nie będzie wysokich temperatur. W razie problemów z działaniem sensora należy złożyć reklamację w miejscu zakupu. Możemy także kupować sensory stacjonarnie, w sklepach medycznych i transportować je we własnym zakresie zachowując przy tym odpowiednie warunki przechowywania.

Warto zwrócić uwagę również na przewożenie insuliny w pojazdach. W momencie zakupu insuliny w aptece trzeba pamiętać, żeby była przewożona w specjalnej osłonce, która powinna zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Insulina powinna trafić od razu do lodówki. Pamiętajmy, aby nie zostawiać insuliny w pojeździe. Bardzo wysoka temperatura, która tworzy się w zamkniętym pojeździe może mieć negatywne skutki dla insuliny, która po prostu nie będzie działać.

Problem jest i koniecznie powinien być rozwiązany przez firmy dystrybuujące sensory do pomiarów cukru we krwi. Często na podstawie wyników z sensora podejmuje się decyzje terapeutyczne dotyczące prowadzenia cukrzycy. Nie może być tak, żeby temperatura przewożenia sensorów wpływa w tak istotny sposób na to, jak one działają.

A jakie Wy macie doświadczenia w tym temacie?

Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org


Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemii


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Krysia  IP: 31.0.85.xxx(2019-07-31 18:21:36)
Niestety ale sensor nie jest produktem leczniczym więc nie można się podeprzeć w trakcie reklamacji tym rozporządzeniem. Trzeba poszukać informacji o wyrobie medycznym .


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Ciągły Monitoring Glikemii: Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 10 grudnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line