Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jak przechowywać leki? Porady dla pacjentów

źródło: Narodowy Instytut Leków, dodano: 21 sierpnia 2018 r.

Odpowiednie warunki przechowywania produktów leczniczych umożliwiają zapewnienie ich bezpieczeństwa, jakości i skuteczności. Hurtownie i apteki mają obowiązek magazynować oraz transportować leki w prawidłowej temperaturze otoczenia oraz w określonej wilgotności powietrza, które zostały ustalone przez producenta na podstawie wykonanych badań stabilności. Wymóg ten dotyczy również użytkowników leków, czyli personel medyczny i samych pacjentów.

Podczas upałów powinniśmy zwrócić uwagę na warunki, w jakich przechowujemy leki w domowej apteczce.
Podstawową kwestią dla prawidłowego przechowywania leków jest obowiązek sprawdzenia w ulotce informacyjnej zalecanych warunków przechowywania. W przypadku niektórych leków produkt przed pierwszym otwarciem przechowuje się w innych warunkach niż lek otwarty (np. produkt przed otwarciem przechowuje się w temp. pokojowej, a po otwarciu w lodówce; lub odwrotnie).

Ponadto, część leków można przechowywać poza lodówką jedynie przez ograniczony czas od wyjęcia z lodówki lub od wydania leku z apteki. Przykładem jest ampułkostrzykawka z adrenaliną, którą można przechowywać w temp. 25 st. C przez 6 miesięcy lub systemy terapeutyczne dopochwowe i niektóre leki wziewne. W takich przypadkach farmaceuta podczas wydawania leku powinien na opakowaniu zewnętrznym umieścić datę wydania leku lub pacjent może zrobić to samodzielnie.

Należy pamiętać, aby zawsze przechowywać leki w oryginalnych opakowaniach, które pełnią także funkcję ochronną przed światłem.

Wśród leków, które zazwyczaj należy przechowywać w lodówce można wymienić m.in.
 • Zawiesiny z antybiotykami - w lodówce 2-8 st. C, oprócz klarytromycyny - w temp. pokojowej;
 • Preparaty z nystatyną (do pędzlowania, globulki)
 • Niektóre krople do oczu
 • Niektóre maści i kremy
 • Insuliny - po umieszczeniu wkładu w penie przez ograniczony czas (28-30 dni) przechowuje się temp. pokojowej - warto zapisać datę włożenie wkładu do pena
 • Szczepionki
 • Probiotyki
 • Niektóre czopki i globulki
Wymóg przechowywania produktu w lodówce może wynikać zarówno z natury substancji czynnej, jak i z samej postaci leku.

Jak przechowywać leki? Porady dla pacjentów

Ważną kwestią podczas stosowania leków są właściwości fotouczulające i fototoksyczne substancji czynnych. Podczas farmakoterapii, a także często w krótkim okresie czasu po jej zakończeniu, w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne i w solarium mogą pojawiać się przebarwienia na skórze oraz reakcje alergiczne np. wysypka. Dotyczy to zarówno leków doustnych (np. tetracykliny, doksycykliny, ciprofloksacyny, doustnej antykoncepcji, leków przeciwbólowych z grupy NLPZ, niektórych leków stosowanych przy nadciśnieniu, części leków neurologicznych, przeciwcukrzycowych, przeciwhistaminowe. a także niektórych leków roślinnych), ale również produktów stosowanych miejscowo np. żelów z NLPZ (np. zawierających ketoprofen), niektórych maści i kremów stosowanych w leczeniu trądziku (np. zawierających nadtlenek benzoilu). Należy pamiętać, aby podczas stosowanie leków z powyższych grup unikać promieni słonecznych stosując odzież ochronną oraz preparaty z wysokim wskaźnikiem ochrony SPF.

Podstawowe zalecenia dotyczące prawidłowego przechowywanie leków przez pacjentów:
 • Podczas podróży leki wymagające przechowywania w lodówce należy transportować w torbie termoizolacyjnej i możliwie jak najszybciej umieścić je z powrotem w temp. 2-8 st. C
 • Należy unikać skrajnych warunków przechowywania leków - bardzo wysokiej i bardzo niskiej temp, silnego nasłonecznieniem, wysokiej wilgotności. Należy unikać pozostawiania leków na parapetach, w pobliżu okien, kuchenek, kaloryferów itp.
 • Żadnych leków, bez względu na porę roku nie należy przechowywać w samochodzie.
 • Z uwagi na dużą wilgotność powietrza oraz wahania temperatur, domowa apteczka nie powinna znajdować się w łazience ani w kuchni.
 • Przechowując leki w lodówce najlepiej umieścić je na środkowej półce, z daleka od ścianek lodówki (ryzyko zamrożenia), nie w bezpośrednim sąsiedztwie żywności. Nie powinno się umieszczać leków na drzwiach lodówki, gdzie występują największe wahania temperatury.
 • Nie należy usuwać wkładu ze środkiem wchłaniającym wilgoć - takie zabezpieczenie często posiadają tabletki musujące.
Za każdym razem, gdy zaniepokoi nas wygląd leku tj. pojawienie się przebarwień, uszkodzenie tabletek, obecność kryształów we wkładzie z insuliną, trudność z otrzymanie jednorodnej zawiesiny, nieoczekiwanie zmętnienie roztworu - należy skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem.Jednocześnie należy pamiętać, że na przykre skutki upałów szczególnie narażone są osoby przewlekle chore, w tym cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz w szczególności osoby starsze i małe dzieci. Osoby te powinny unikać przebywania na słońcu podczas upałów, odpowiednio nawodniać organizm, odpoczywać i unikać zwiększonego wysiłku fizycznego.

mgr farm. Alicja Cwojdzińska, Narodowy Instytut Leków

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org
mojacukrzyca.org - Artykuły: Jak przechowywać leki? Porady dla pacjentów
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 21 lutego 2020 r.

Zadaj pytanie on-line