Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Rozpoznawanie i leczenie niemego zawału

Artykuł sponsorowany, dodano: 20 sierpnia 2018 r.

Niemal wszyscy znają najbardziej oczywiste objawy zawału mięśnia sercowego i zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie może przynieść. Zawał bowiem każdego roku dotyka ok. 100 tysięcy Polaków, a 1/3 przypadków jego wystąpienia kończy się zgonem. W wyniku niedokrwienia dłuższego niż 20 minut może dojść również do nieodwracalnej martwicy komórek. Szczególne problemy powoduje tzw. "niemy zawał", który nie daje standardowych objawów lub nie są one wyjątkowo nasilone, przez co jego rozpoznanie i leczenie jest zdecydowanie trudniejsze.

(Nie)typowe objawy niedokrwienia mięśnia sercowego

Najbardziej typowym objawem niedokrwienia mięśnia sercowego jest ból odczuwany w klatce piersiowej. Często opisuje się go jako rozpierający i gniotący. Może promieniować do kończyn górnych, szczęki czy pleców. Bardzo często w trakcie zawału obserwuje się również wzmożone pocenie się, nudności, krótki oddech i poczucie niepokoju. W niektórych przypadkach ból zawałowy bywa również mylony z bólem żołądka. Ze względu na różną intensywność i lokalizację objawów zawał stwierdza się po przeprowadzeniu badań elektrokardiograficznych i biochemicznych, które rozwiewają wszelkie wątpliwości i pozwalają na podjęcie właściwego leczenia. Jak udowodnili naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center w Winston-Salem w USA, nie zawsze objawy pozwalają nam właściwie ocenić stan zdrowia.

Często (aż w 45% przeanalizowanych przypadków) nie jesteśmy świadomi tego, że właśnie przechodzimy zawał.

Taki stan jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia - brak wiedzy sprawia, że nie możemy poddać się terapii. O przebytym zawale dowiadujemy się w niektórych przypadkach nawet po wielu latach, a już 20 minut niewłaściwego ukrwienia komórek może doprowadzić do nieodwracalnych zmian.


Zawał w statystyce

Choroby układu krążenia każdego roku zbierają śmiertelne żniwo na całym świecie. Niestety Polska nie jest w tych statystykach chlubnym wyjątkiem.

W naszym kraju zawały odpowiadają każdego roku za blisko 46% śmierci, sama choroba niedokrwienna zabiera z kolei 23% osób umierających z przyczyn kardiologicznych, a zawał mięśnia sercowego ok. 10% z nich.

Z tych statystyk wynika, że każdego roku w Polsce na zawał umiera ok. 15 tys. osób.

Jeszcze bardziej wstrząsające są dane dotyczące występowania zawału - ten każdego roku dotyka aż 100 tys. naszych rodaków. Oczywiście rozwój medycyny oraz telemedycyny sprawia, że coraz więcej osób przeżywa to nagłe niedokrwienie, ale niezmiennie stanowi ono olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia chorych.


Rozpoznawanie niemego zawału

O niemym zawale najczęściej dowiadujemy się podczas badania EKG. W wielu przypadkach przeprowadzamy je po wielu latach od incydentu, którego możemy na dobrą sprawę nie pamiętać. Dlatego niezwykle ważne jest, by nie bagatelizować objawów, które mogą być mylone z zawałem mięśnia sercowego - każdy przypadek warto sprawdzić, aby jak najszybciej wdrożyć właściwe leczenie. W szczególnej grupie ryzyka znajdują się osoby w podeszłym wieku, a także chorujące na chorobę wieńcową lub cukrzycę.

Wykonuj EKG i ECHO serca rutynowo

Nasze życie mogą uratować niezwykle proste badania - EKG oraz ECHO serca. Wykonamy je w niemal każdej przychodni, jak np. Kardiofon, Warszawskie Centrum Nadzoru Kardiologicznego. Echo serca pozwala ocenić kurczliwość naszego serca (która zostaje upośledzona w czasie zawału). Kardiolog, wykonujący nam echo serca, może także z niego odczytać następujące informacje o powikłaniach po zawale, czyli:
  • Pęknięcie wolnej ściany serca,
  • Niedomykalność zastawki/zastawek,
  • Skrzepliny w sercu.
Na dobrą sprawę nie musimy nawet wychodzić z domu, by zbadać nasze serce! Możliwe jest przeprowadzenie EKG samodzielnie w domu, a uzyskane w ten sposób wyniki przesyłane są do specjalistów, którzy przeanalizują stan naszego serca i w razie konieczności wezwą pomoc lub zasugerują dalsze działania. Dzięki temu zyskujemy bezcenne poczucie bezpieczeństwa, które zredukuje konsekwencje związane z niemym zawałem i pomoże nam szybko rozpocząć właściwe leczenie.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~2000  IP: 89.69.81.xxx(2018-08-23 22:48:48)
Mam cukrzycę od 30 lat i chorobę wieńcową serca oraz nadciśnienie. Kiedy miałem bóle w klatce piersiowej żona zadzwoniła na 112. Najpierw ją przełączali od anasza do kajfasza aż w końcu połączyli do pogotowia w Bydgoszczy gdzie mieszkam. Zadawali dziesiątki absurdalnych pytań i nie chcieli wysłać karetki, a czas płynie. Tu jest mowa w artykule o ważnych 20 minutach. W końcu żona powiedziała im że to MOŻE BYĆ ZAWAŁ i łaskawie z oburzeniem zgodzili się wysłać karetkę. Żona musiała wyjść po nich na ulicę bo nie mogli znaleźć adresu. W końcu przybyli. Byłem roztrzęsiony i zdenerwowany, a pan tzw. "ratownik" (nie lekarz) zaczął mi ubliżać dlaczego jestem na rencie skoro jestem taki młody. Na szczęście nie był to zawał bo gdyby był to bym na pewno umarł. Pogotowie ratunkowe to jakaś katastrofa.


Powrót Do górymojacukrzyca.org
mojacukrzyca.org - Artykuły: Rozpoznawanie i leczenie niemego zawału
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 21 lutego 2020 r.

Zadaj pytanie on-line