Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Sobota, 20 stycznia 2018 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Performa
Sklep dla diabetyków
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

Interpelacja poselska w sprawie potrzeb pacjentów chorych na cukrzycę typu 2
źródło: info. własne, strona sejmowa, dodano: 11 stycznia 2018 r.

Sejm RPPosłowie interpelacje piszą. Po grudniowej interpelacji posłanki Lidii Gądek w sprawie działań na rzecz diabetyków przyszedł czas na interpelacje posłanki Krystyny Wróblewskiej, wiceprzewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy w sprawie potrzeb pacjentów chorych na cukrzycę typu 2. Interpelacja ma nr 18382 i została skierowana do Ministra Zdrowia w dniu 2 stycznia br.

Oto treść interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze,

Według danych prezentowanych podczas ostatniego Zjazdu Naukowego Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą, chorzy z cukrzycą, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych żyją aż o 12 lat krócej. Te alarmujące statystyki zwracają uwagę, że w kwestii leczenia cukrzycy nie tylko ważne jest, by obniżać poziom glukozy we krwi, ale przede wszystkim skutecznie walczyć z powikłaniami sercowo-naczyniowymi cukrzycy, którymi są m.in. zawał serca i udar mózgu.

Stąd też potrzebne są zarówno stałe i szeroko zakrojone działania edukacyjne w obszarze profilaktyki, jak i zapobieganie konsekwencjom cukrzycy, jak również dostęp do nowoczesnych terapii, które mogą uchronić pacjentów przed groźnymi powikłaniami i zmniejszyć ryzyko przedwczesnych zgonów. Najnowsze metody terapeutyczne pozwalają bowiem zarówno na dobrą kontrolę poziomu cukru, jak również na zastosowanie do tego celu leków dodatkowo zmniejszających wspomniane ryzyko sercowonaczyniowe. W obliczu ww. zagrożeń jakie niesie ze sobą cukrzyca konieczne jest także skuteczniejsze leczenie nadciśnienia tętniczego i zaburzeń lipidowych oraz przeciwdziałanie epidemii otyłości.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aż 80% chorych z cukrzycą to osoby z tzw. cukrzycą typu 2. Ten rodzaj cukrzycy w większości dotyka osoby starsze i otyłe, ale w ostatnim czasie widoczny jest wzrost zachorowalności u coraz młodszych osób.

W związku z tak szeroką skalą problemu, zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o pochylenie się nad ww. wyzwaniami i udzielenie odpowiedzi na następujące kwestie:

1. Biorąc pod uwagę, że cukrzycy typu 2 można zapobiec, niezwykle ważna jest profilaktyka, a z drugiej strony badania przesiewowe ukierunkowane na wykrycie stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Jakie kroki podejmuje Ministerstwo Zdrowia, aby upowszechnić tego typu badania?

2. Czy Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość przeznaczenia pewnych środków z zadeklarowanej kwoty wzrostu środków finansowych na ochronę zdrowia na rzecz zabezpieczenia potrzeb polskich diabetyków, których liczba sięga już w skali kraju niemal 3 mln? Pacjenci skarżą się nie tylko na brak refundacji nowoczesnych terapii, w tym tych redukujących ryzyko sercowo-naczyniowe, ale także brak sprzętu tak podstawowego, jak jednorazowe igły.

Z wyrazami szacunku,

Krystyna Wróblewska
Poseł na Sejm RP


Interpelacja poselska w sprawie działań na rzecz diabetyków


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Interpelacja poselska w sprawie potrzeb pacjentów chorych na cukrzycę typu 2
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
mojacukrzyca.TV
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zadaj pytanie on-line