Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Poniedziałek, 22 października 2018 r. diabetyk24.pl
Eversense XL

Sklep dla diabetyków
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Artykuły

Typy cukrzycy - przyczyny, objawy, diagnostyka i sposoby leczenia
artykuł promocyjny, dodano: 25 października 2017 r.

Cukrzyca jest zaburzeniem o podłożu metabolicznym, związanym bezpośrednio z podwyższonym poziomem glukozy we krwi (hiperglikemią). Główną przyczyną cukrzycy są nieprawidłowości w zakresie produkcji lub wchłaniania insuliny - hormonu, pełniącego ważną rolę w przemianie materii. Wyróżnia się cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę ciężarnych i cukrzycę wtórną. Podstawą w diagnozowaniu tego zaburzenia jest badanie poziomu krwi na czczo. Leczenie cukrzycy jest procesem złożonym i wieloetapowym.

Cukrzyca należy do chorób metabolicznych, które związane są z nieprawidłową przemianą węglowodanów, białek i tłuszczów. Niewłaściwe funkcjonowanie systemu przemiany materii może mieć charakter wrodzony, ale może też być wywołane przez czynniki zewnętrze, np. leki.

Cukrzyca - przyczyny i sposoby leczenia

Cukrzyca jest częstym schorzeniem metabolicznym, którego bezpośrednią przyczyną jest hiperglikemia, a także zaburzenia produkcji lub absorpcji insuliny. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne, ale może być wywołana czynnikami zewnętrznymi, np. przyjmowaniem leków czy niewłaściwą dietą. Nie bez znaczenia jest to, że wyróżnia się kilka postaci cukrzycy, które różnią się od siebie nie tylko podłożem, ale także różnym przebiegiem i stopniem natężenia objawów:
  • Cukrzyca typu 1, nazywana również cukrzycą IDDM oraz cukrzycą typu dziecięcego, jest wynikiem braku produkcji insuliny przez trzustkę. Jest to bezpośrednim następstwem uszkodzenia komórek wysepek trzustkowych (gruczołów wydzielania wewnętrznego). Zwykle jest to wywołane nieprawidłową reakcją systemu immunologicznego (tzw. autoagresji organizmu). Cukrzyca typu 1 zwykle występuje u dzieci. Jej leczenie polega na podawaniu insuliny, specjalistycznej diecie, a także umiarkowanej i regularnej aktywności fizycznej.

  • Cukrzyca typu 2, nazywana również cukrzycą NIDDM, jest najczęstszą postacią tego zaburzenia. Charakteryzuje się ona tzw. insulinoopornością. Może mieć ona podłoże genetyczne, ale częściej wywoływana jest przez: nadwagę, brak aktywności fizycznej i nadciśnienie tętnicze. Leczenie tej choroby polega na: redukcji tkanki tłuszczowej, stosowaniu diety cukrzycowej, prowadzeniu aktywnego trybu życia, a niekiedy również przyjmowaniu leków przeciwcukrzycowych,

  • Cukrzyca ciężarnych jest przejściowym zaburzeniem związanym ze zmianami fizjologicznymi, pojawiającymi się w trakcie ciąży. Zazwyczaj leczy się ją wyłącznie dietą cukrzycową. Nie bez znaczenia jest to, że cukrzyca ciężarnych jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.
Cukrzyca - objawy i diagnostyka

Zazwyczaj pierwszym symptomem cukrzycy jest częste oddawanie moczu, a także wzmożone pragnienie. Oprócz tego może pojawić się również nadmierny apetyt, a także senność i ciągłe poczucie zmęczenia. Na dalszym etapie rozwoju schorzenia występują mdłości, wymioty, ból brzucha, duszność i przyśpieszony oddech. Podstawowym badaniem w diagnostyce cukrzycy jest badanie poziomu cukru we krwi, a także tekst na obecność glukozy w moczu.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem zdrowie.tvn.pl

Typy cukrzycy - przyczyny, objawy, diagnostyka i sposoby leczenia


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


Innowacje w diabetologii
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Typy cukrzycy - przyczyny, objawy, diagnostyka i sposoby leczenia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Niedziela, 21 października 2018 r.

Zadaj pytanie on-line