Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Poniedziałek, 16 lipca 2018 r. diabetyk24.pl
Eversense XL

Sklep dla diabetyków
Zdrowie w Praktyce
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

Technologia w diabetologii. Podsumowanie konferencji
źródło: oprac. własne, dodano: 30 marca 2017 r.

Technologia w diabetologiiCzy sztuczna trzustka rzeczywiście działa? Jak mogę żyć łatwiej, bez ciągłego nakłuwania? Czy uda się wyleczyć cukrzycę? Na te pytania starano się odpowiedzieć podczas Konferencji "Technologia w diabetologii", która odbyła się 26 marca 2017 roku w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło wiele osób zainteresowanych tematem nowoczesnych technologii. Przeczytaj naszą relację, zobacz galerię zdjęć i nagrane wykłady.

Organizatorem Konferencji "Technologia w diabetologii", która odbyła się w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego było Koło Diabetologii Wieku Rozwojowego WUM oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Sponsorem została firma Medtronic. Patronat medialny sprawował portal mojacukrzyca.org oraz magazyn Szugarfrik.

Pierwszy wykład na temat hybrydowej sztucznej trzustki, czyli systemu MiniMed 670G poprowadziła dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska. Mówiła o najnowszej pompie firmy Medtronic, modelu 670G, który wkrótce wchodzi do powszechnego użytku, a także o pompie MiniMed 640G, która już od kilku lat jest dostępna także w Polsce. System MiniMed 670G oparty jest na pompie 640G, ale ma dodatkową funkcję polegającą na automatycznym podawaniu insuliny bazowej. Wlew ten obsługuje również produkty białkowo-tłuszczowe - bo to co podajemy w bolusie złożonym, to jest de facto zwiększona baza.

Pompa MiniMed 670G została dopuszczona przez FDA. System składa się z pompy insulinowej i ciągłego monitoringu glikemii. Samodzielnie oblicza zapotrzebowanie na insulinę bazową na podstawie odczytów stężenia glukozy z płynu śródtkankowego. Zwykłe bolusy posiłkowe (insulina posiłkowa) muszą być nadal podawane przez użytkownika. Nie ma konieczności noszenia dodatkowego sprzętu. System jest wodoodporny. Pompa uczy się indywidualnego zapotrzebowania na insulinę, aby zmniejszyć ryzyko hipo- i hiperglikemii. System wymaga od użytkownika wprowadzania spożytych węglowodanów, akceptacji rekomendowanego bolusa korekcyjnego oraz kalibracji sensora. Czytaj więcej o pompie 670G.


Podczas wykładu okazało się, że na sali wśród uczestników są założyciele i członkowie projektu Nightscout Polska, tj. Szymon Czapla, Paweł Babańczyk i Grzegorz Stykowski. Pani doktor poprosiła o przedstawienie ich działalności i wytłumaczenie, do czego może przydać się Nightscout. Panowie są rodzicami dzieci, które chorują na cukrzycę typu 1 i doskonale znają potrzeby swoich pociech. Normoglikemia to stan, do którego dążą w codziennej walce z CT1. Nightscout daje szansę stawić temu czoło. Dzięki Nightscout dzieci pozostają pod kontrolą rodziców, mimo że nie ma ich w pobliżu. Można szybciej przewidywać niebezpieczne stany glikemii, co daje im spokój w tej nierównej walce. Więcej o projekcie na www.nightscout.pl

Drugi wykład dotyczył systemu Free Style Libre. Dr n. med. Lidia Groele mówiła o tym, jak używać system i czego nie robić, by utrzymać dobrą glikemię. Wraz ze spadkiem hemoglobiny glikowanej wzrasta ryzyko hipoglikemii. Hipoglikemia została uznana za największą pojedynczą przeszkodę w osiąganiu i utrzymaniu dobrego wyrównania glikemii. Dzięki sensorom monitorowanie cukrzycy może być dokładniejsze, mamy więcej informacji. Ten sam poziom HbA1c oznacza dwa różne przypadki. Może to być pacjent całkiem dobrze wyrównany, z małych wahaniami, albo bardzo rozchwiana cukrzyca. Obecnie zwraca się bardzo dużą uwagę na to, aby były jak najmniejsze wahania glikemii w ciągu doby. Dzięki zastosowaniu sensorów można dokładniej analizować poziom cukru w ciągu doby.


Pani doktor Katarzyna Dżygało wygłosiła prezentację na temat aplikacji pomocniczych do pompy insulinowej. Mówiła głównie o programie CareLink firmy Medtronic. Zaprezentowała, co oferuje program, jakie dane można analizować oraz jakie raporty program generuje. Więcej o programie tutaj.

Kolejny wykład pt. "Czy aparat w komórce wraz z aplikacją mobilną mogą być kluczem do automatyzacji liczenia wymienników?" wygłosiła Katarzyna Ignasiak pod nadzorem lek. Katarzyny Dżygało. Opowiadała o kalkulatorach wymienników, które już są dostępne na rynku: o kalkulatorze 3MC i kalkulatorze wymienników firmy Medtronic oraz aplikacji VitaScale. A także o rozwiązaniach, które może już całkiem niedługo będą przydatne diabetykom. Czy robiąc zdjęcie produktowi (np. jabłko) obejdziemy proces ważenia? Dla diabetyków nie ma jeszcze konkretnych aplikacji, ale dużo dzieje się w świecie fitness. Pół roku temu opublikowano aplikację MealSnap. Aplikacja ta pozwala na zrobienia zdjęcia potrawie i identyfikację produktów oraz określenie zawartości kalorycznej i skład w danym jedzeniu. Rozbieżność podawana przez aplikację jest jednak dość duża. Drugą aplikacją jest Im2Calories od firmy Google. Identyfikuje potrawy i rozbieżność jest mniejsza, wynosi jedynie 20%. Trzecią aplikacją jest Tellspec. Wykorzystywane jest dodatkowe urządzenie, które należy przystawić do potrawy. Na tej podstawie określane są zawartości białek, tłuszczy i węglowodanów, a następnie wartości te przesyłane są do aplikacji na telefon.

Interesujący wykład poprowadził dr hab. n. med. Michał Wszoła na temat drukowania 3D narządów, jako przyszłej metodzie leczenia cukrzycy. Już w 2006 roku przeszczepiono pęcherz moczowy, a w 2009 roku tchawicę. Pytanie, dlaczego nie poszło to dalej i niemal cały czas stoimy w jednym punkcie. Okazuje się, że są trudności w biodrukowaniu z odpowiednią rozdzielczością oraz w drukowaniu wielopłaszczoznowym. Naczynia włosowate są to bardzo skomplikowane struktury. Na razie możliwość drukowania naczyń włosowatych wydaje się poza możliwościami rozwoju technologicznego. Bardzo dużym problemem jest także drukowanie wielopłaszczyznowe. Miękkie warstwy są zgniatane przez kolejne. Przed naukowcami kolejne wyzwania: umiejętność drukowania naczyń, wykorzystanie wysp trzustkowych jako biotusz oraz znajomość struktury macierzy zewnątrzkomórkowej. Badania nad bioniczna trzustką prowadzone są obecnie na modelu przedklinicznym. Oznacza to jeszcze daleką i żmudną drogę w tym projekcie.

O nowych urządzeniach pozwalających na łatwiejszą kontrolę cukrzycy poprzez monitorowanie glikemii mówiła Karolina Kunecka pod nadzorem dr n. med. Anny Ramotowskiej. Była mowa o znanych już dobrze FreeStyle Libre i Dexcom Platinium. Pojawiły się także informacje o Symphony tCGM. Ten system nie wymaga nakłuwania skóry. Sensor nakleja się na skórę, w miejsce które wcześniej poddane zostało mikroabrazji (mechaniczne usunięcie wierzchniej warstwy naskórka). Pomiar dokonywany jest metodą ultradźwiękową. Urządzenie GlucoTrack mierzy z kolei poziom glikemii za pomocą specjalnego klipa, który można umieścić na płatku ucha. Mierzy poziom cukru trzema metodami: ultradźwiękową, elektromagnetyczną oraz termiczną, a pacjentowi podaje uśredniony wynik z tych trzech pomiarów, co ma zapewnić większą dokładność. Klips należy wymieniać raz na pół roku. Urządzenie GlucoGenius mierzy poziom cukru na palcu. Nie posiada żadnych materiałów zużywalnych. Badanie trwa aż 3 minuty. Pomiar cukru jest szacowany na podstawie hemoglobiny, utlenowania krwi, temperatury palca oraz wilgotności skóry. Do dyspozycji jest też nakłuwacz Genteel, który nakłuwa palce przy pomocy igły, a wyciśnięcie krwi odbywa się poprzez podciśnienie. Pisaliśmy o nim tutaj. Urządzenie Dario 3 w 1 jest wielkości większej zapalniczki i posiada miejsce na paski oraz nakłuwacz. Przy pomocy specjalnej przystawki można podłączyć urządzenie do telefonu i wykonać pomiar przy użyciu aplikacji. Do innych metod, które jeszcze nie są dostępne, a nad którymi trwają prace należą: pomiar przy użyciu soczewki kontaktowej, pomiar w wydychanym powietrzu, pomiar przez skanowanie gałki ocznej, pomiar w ślinie oraz przy użyciu tymczasowych tatuaży.

Konferencję zakończył wykład dr n. med. Anny Ramotowskiej na temat roli hipoblokady w pompie insulinowej. Hipoglikemia to najczęstsze ostre powikłanie cukrzycy typu 1. Częstość występowania hipoglikemii łagodnej nie jest znana. Z definicji hipoglikemię u chorych na cukrzycę rozpoznajemy od wartości mniejszej niż 70 mg/dL, ale tak naprawdę odczuwanie hipoglikemii i jej objawy są indywidualne dla każdego chorego. Może się nawet tak zdarzyć, że o różnych porach dnia, ten sam chory będzie inaczej reagował na dany poziom cukru.


Konferencja była doskonałą okazją do poznania nowych technologii stosowanych w diabetologii. Zgromadziła zarówno pacjentów, jak i studentów medycyny. Dobrze, że poruszane są tak ważne i ciekawe tematy oraz, że dostęp do wiedzy jest bezpłatny. Cieszymy się, że portal mojacukrzyca.org mógł sprawować patronat medialny. Zapraszamy do oglądania nagranych wykładów oraz do galerii zdjęć.

Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org

* Nagrania wykładów są w pionie, ponieważ była prowadzona transmisja na żywo na Facebooku i stąd taki układ nagrania.

Galeria zdjęć

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [4]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~ZMĘCZONA  IP: 83.23.23.xxx(2017-07-10 08:35:22)
I to jest czysta prawda!!!Jak mój syn zachorował na cukrzycę jak miał roczek [powikłania po grypie] ,to mówili nie martw się za 10 lat będą nowe technologie, technika idzie szybko,to na pewno coś wymyślą .I CO 10 lat minęło ,nic się nie wydarzyło i minie następne 10 lat i nic się nie zmieni,bo tak jak piszą wyżej najlepiej to się zarabia na chorych....Dla mnie to wystarczy aby znależli coś porządnego do mierzenia cukru bez kucia palców i nie za drogiego.TO BY BYŁO UŁATWIENIE...

~SmiechNaSali  IP: 94.141.153.xxx(2017-04-04 00:13:04)
Przeczytałem ten artykuł. Nasuwa się jeden wniosek. No to se pogadały profesory jak zwykle a dla chorych znowu nic. Po prostu nic. I tak w kółko, bajanie i bajanie. Prze ostatnie 30 lat nic się nie zmieniło w Polskiej diabetologi. nawet po ostatnim pobycie w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy mogę powiedzieć, że się cofnęliśmy w rozwoju o jakieś 30 lat.

~ChoryCzłek  IP: 94.141.153.xxx(2017-04-04 00:07:40)
To nie jest żadna sztuczna trzustka !!! To pompa insulinowa. Żadnej trzustki nie ma i nie będzie bo koncerny produkujące insulinę do tego nie dopuszczą. Chorych musi być coraz więcej i jest. Koncerny muszą być coraz bogatsze i są. Normy ciągle się zaniża żeby nawet zdrowym ludziom podawać tzw. "leki". "Leki" które nie leczą tylko chwilowo maskują objawy. Chorób nie można leczyć naprawdę bo by KONCERNY zbankrutowały !!!!!!!!!! Kiedy wy LUDZIE to zrozumiecie. Przestańcie wierzyć w cuda. Ja te bajki słyszę już od 30 lat i co się przez ten czas tak na prawdę zmieniło ? Kolor mojego pena. Amen.

~Mohamed  IP: 79.184.152.xxx(2017-04-03 10:00:24)
W języku polskim słowo technologia ma jedno tylko znaczenie: sposób produkcji. Co kogo obchodzą metody produkcji leków? Ważny jest efekt tej produkcji. Technika jeśli już.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Technologia w diabetologii. Podsumowanie konferencji
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 12 lipca 2018 r.

Zadaj pytanie on-line