Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2016, nr 9 (248)
źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 5 września 2016 r.

Diabetyk

W wrześniowym numerze DIABETYKA wiele ciekawych artykułów. Przeczytacie m.in. o tym, po co nam samokontrola. Przyjrzymy się gorącemu tematowi września, czyli szkole. W numerze także fitoterapia cukrzycy i o bionicznej trzustce. Sporo uwagi poświęcamy także grzybom w diecie diabetyka. Warto zaglądać do nowego numeru.

DiabetykPOCZYTALNIA
2 Przygody Psinki Inki (49)
Wybór leku - nowe dane
3 Cukrzyca ciężarnych a późniejszy rozwój dziecka
Przeszczepienie komórek trzustki a ciężkie hipoglikemie
4 Billy - asystent zakupów
Z dala od dymu
5 Zdrowy tryb życia poprawia ukrwienie mózgu
Przeciwnowotworowe działanie warzyw kapustnych
DIABETYK POLECA
6 Po co nam samokontrola?
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Retinopatia z osobistej perspektywy
15 Cukrzyca u noworodków i niemowląt
16 Wracamy do szkoły!
20 Plan żywienia
POD LUPĄ
23 Fitoterapia cukrzycy
26 Bioniczna trzustka
28 Konopie w służbie urody
LEKARZ ODPOWIADA
30 Zgrubienia na skórze po zastrzykach
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Grzyby w diecie diabetyka
36 Dieta przedłużająca młodość
40 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
42 Szczepienia ochronne

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Po co nam samokontrola?
Cukrzycę od innych chorób przewlekłych odróżnia to, że pacjent może wpływać na jej przebieg za sprawą własnych działań wchodzących w zakres samoopieki i samokontroli. Dlatego każdy diabetyk powinien nauczyć się rozpoznawać zmiany w codziennym przebiegu glikemii, bowiem to ten parametr ma decydujące dla zdrowia znaczenie. Służy do tego metoda samodzielnego oznaczania stężenia glukozy we krwi za pomocą suchych pasków testowych i glukometru. Dzięki tej prostej i niewymagającej wykształcenia medycznego czynności można określić, czy należy zmodyfikować dawkę leku, skorygować coś w kolejnych posiłkach, zmienić intensywność wysiłku fizycznego itd.

Ponadto kontrola glikemii za pomocą glukometru umożliwia uniknięcie hipoglikemii, co ma niewątpliwe znaczenie nie tylko dla samego wyrównania cukrzycy, ale także dla poczucia bezpieczeństwa. Umiejętna i rzetelna samokontrola ułatwia też analizowanie przebiegu glikemii z lekarzem (łatwiej wtedy określić błędy w terapii i je skorygować) oraz ma olbrzymie znaczenie dla polepszenia wyników leczenia i zapobiegania powikłaniom.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wracamy do szkoły!
Szkoła średnia to piękny czas, choć oczywiście wiąże się z wieloma wyzwaniami - intensywną nauką, wyborem dalszej drogi zawodowej. Obfituje także w bogate życie towarzyskie, emocje i miłosne uniesienia. Rozpoczęcie szkoły średniej oznacza, że tak naprawdę wchodzisz w dorosłość. Tak też będą cię traktować nauczyciele - jako oddzielną, myślącą, odpowiedzialną za siebie jednostkę (nieco inaczej niż w podstawówce czy gimnazjum). Sprawy cukrzycowe powinieneś więc załatwiać już samodzielnie. Wiedzieć, kiedy mierzyć glikemię, kiedy coś zjeść, zrobić zastrzyk czy podać bolusa. Dobrze jednak, by twoi nauczyciele też wiedzieli o tym, że pewne obowiązki musisz wykonywać w czasie trwania lekcji. Warto więc już na samym początku poinformować dyrekcję, wychowawcę oraz kadrę pedagogiczną o cukrzycy, aby zawsze mieć możliwość wykonania pomiaru, wyjścia do toalety, zjedzenia czegoś nawet w czasie lekcji. Poinformowanie wszystkich powinno pozwolić na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień, uwag czy komentarzy (także na forum klasy).

Diabetyk

POD LUPĄ
Fitoterapia cukrzycy
Zastosowanie surowców pochodzenia roślinnego w cukrzycy typu 1 jest mocno ograniczone ze względu na mechanizm choroby. Na razie nie stwierdzono wśród roślinnych substancji czynnych takich, które wykazywałyby działanie zbliżone do insuliny. Dlatego zdecydowanie większe znaczenie takie preparaty mają w leczeniu cukrzycy typu 2, gdzie kontrola glikemii wynika z działania szeregu rożnych enzymów i procesów metabolicznych. Prawdopodobnych mechanizmów działania roślinnych związków biologicznie czynnych w tym schorzeniu jest kilka: wpływ na zwiększenie wydzielania insuliny z komórek beta wysp Langerhansa, poprawa tolerancji glukozy przez komórki organizmu za sprawą wpływu na receptory insuliny, zwiększenie syntezy glikogenu oraz spowolnienie wchłaniania cukrów w przewodzie pokarmowym.

Diabetyk

POD LUPĄ
Bioniczna trzustka
Kontrola profilu glikemii jest szczególnie trudna u dzieci i osób młodych z cukrzycą typu 1 leczonych insuliną. Przekonali się o tym przed laty rodzice Davida Damiano (wówczas miesięcznego) - Toby Milgrome, która jest lekarzem pediatrą, oraz Edward Damiano, inżynier-konstruktor. Trudności w uregulowaniu profilu glikemii zachęciły Edwarda Damiano do podjęcia w 2004 roku prac nad bioniczną trzustką. Eksperymenty związane ze skonstruowaniem tego urządzenia trwały dość długo i dopiero w 2015 roku podczas kongresu American Diabetes Association przedstawiono pierwsze wyniki zastosowania prototypowego modelu trzustki. Dalsze prace nad bioniczną trzustką koncentrowały się na jej ulepszeniu i obecnie jest testowany model zwany iLet. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa islet, czyli wysepka, i nawiązuje do komórek wysp trzustkowych produkujących insulinę. Urządzenie składa się z układu ciągłego monitorowania glikemii oraz dwóch pomp dawkujących insulinę i glukagon. Komunikację między urządzeniem monitorującym glikemię a pompami dawkującymi leki zapewnia aplikacja na iPhone'a. Ustalenie dawek insuliny (lub w razie potrzeby glukagonu) odbywa się indywidualnie dla każdego użytkownika za pomocą algorytmu.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Grzyby w diecie diabetyka
Grzyby jadalne zawierają także szereg związków aktywnych biologicznie mających znaczenie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Między innymi są cennym źródłem lowastatyny. Związek ten ma zdolność hamowania enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu, powodując spadek jego poziomu w surowicy. Z kolei eritadenina obecna w grzybach ma również właściwość obniżania stężenia cholesterolu we krwi oraz wątrobie. Kolejna grupa związków, mająca wpływ na stężenie cholesterolu, to triterpenoidy. Dodatkowo mają zdolność obniżania ciśnienia krwi, hamowania reakcji histaminowej oraz wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Ważną grupą związków o właściwościach przeciwnowotworowych występujących w grzybach są lektyny. Mechanizm ich działania polega na przyspieszaniu śmierci komórek nowotworowych.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2016, nr 9 (248)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line