Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, marzec 2016, nr 3 (242)
źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 4 marca 2016 r.

Diabetyk

Na rynku pojawiło się marcowy numer Diabetyka. W tym miesiącu interesujące artykuły na temat samokontroli podczas Wielkanocy, artykuł o tym, jak ważne jest wsparcie bliskich osób, pod lupę bierzemy mocne kości. W numerze także nowa piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej i Dośka na Madagaskarze.

DiabetykFELIETON
2 Igła
POCZYTALNIA
4 Przygody Psinki Inki (42)
Nowe angielskie wytyczne leczenia cukrzycy
Udar mózgu – szybkość reakcji bardzo ważna
SAMI O SOBIE
5 Dośka na Madagaskarze
DIABETYK POLECA
8 Wielkanoc pod (samo)kontrolą
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Cukrzyca a wsparcie bliskich
16 Wpływ niedocukrzenia na organizm (cz. 2)
POD LUPĄ
18 Choroby tarczycy (cz. 1)
22 Mocne kości
LEKARZ ODPOWIADA
25 LADA a inne typy cukrzycy
ABC INSULINOTERAPII
28 Hipoglikemia to nie norma
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Nowa piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
34 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Diabulimia
40 Ulotka prawdę ci powie
AKTYWNY STYL
42 Zdrowa moda na kijki

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

SAMI O SOBIE
Dośka na Madagaskarze
Spotkały mnie problemy typowe dla diabetyków, które w Europie są łatwe do rozwiązania. Kilka dni po przyjeździe zobaczyłam szyderczy uśmiech pękniętej pięty. Jak sobie z tym radzić wśród wszechobecnego brudu i takiej ilości bakterii, że prawie je widać gołym okiem? Na szczęście wyposażyłam się w odpowiedni asortyment. Jak na rasową pielęgniarkę przystało, miałam solidny zapas opatrunków (chociaż przywiozłam je z myślą, że oddam do przychodni, skorzystałam z kilku) oraz nieocenioną maść z witaminą A. Ze skarpetki wycięłam sobie opatrunek zewnętrzny zabezpieczający piętę i chodziłam w wygodnych butach. Po kilku dniach intensywnej pielęgnacji pięta przestała się szczerzyć. Kłopotliwe okazało się także przechowywanie insuliny w miejscu, gdzie temperatura przekracza 40 stopni i często brakuje lodówki lub prądu.

Diabetyk

DIABETYK POLECA
Wielkanoc pod (samo)kontrolą
Przed nami kolejny kłopotliwy pod względem dietetycznym moment w roku. Z jednej strony czas kulinarnych pokus, z drugiej frustracji i pogorszonego samopoczucia ze względu na wyniki pomiarów glikemii. W okresie Wielkanocy połączenie polskiej tradycji – i jej niewątpliwie kuszących smakołyków – z wyrównaniem cukrzycy stanowi nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak je podjąć z sukcesem. Symbolem Świąt Wielkanocnych są oczywiście jajka, które można zjadać w wersji mniej i bardziej kalorycznej, w zależności od przepisu i sposobu podania. Samo jajko zawiera ok. 88 kcal, jednak kiedy dodamy do niego „tylko” jedną łyżeczkę majonezu, podniesiemy jego energetyczność do 128 kcal. Podobnie w przypadku mięs. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po chudą szynkę, której plaster o wadze 50 g ma ok. 126 kcal, niż po pasztet, którego taka sama porcja dostarcza 195 kcal. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli trzeba ograniczać tłuszcz, jest szynka drobiowa, której 50 g to zaledwie 49 kcal. Każdy posiłek, także świąteczny, powinien składać się z warzyw. W okresie świątecznym surówki przygotowujemy oczywiście tak jak na co dzień, czyli bez dodatku śmietany czy majonezu, ale koniecznie z dodatkiem oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Cukrzyca a wsparcie bliskich
Im człowiek starszy, tym większa separacja od rodziców, a ich zaangażowanie w sprawy cukrzycowe mniejsze. Młody człowiek idzie na studia, wyjeżdża do innego miasta, zaczyna pracować i poznaje swojego towarzysza życia. Jest już zazwyczaj bardzo samodzielny. Jeśli jednak nie, zaangażowanie rodziców znowu może być znaczące (np. umówienie wizyty u diabetologa, pomaganie w rożnych cukrzycowych problemach, konsultowanie problemów). Rola rodziców zdecydowanie maleje, gdy dorosłe już dziecko zaczyna poważny związek, planuje dzieci itp. Wówczas to raczej partner staje się wsparciem i motywatorem. Czasem może pomoc w założeniu wkłucia, czy wykonaniu pomiaru. Warto jednak pamiętać, że cukrzycowe obowiązki to w głównej mierze nasza sprawa i nie powinniśmy, szczególnie na początku, obarczać bliskich ludzi zbyt dużą odpowiedzialnością. Im naturalniej podchodzimy do sprawy, tym większa szansa, że nasz towarzysz też się zaangażuje.

Diabetyk

POD LUPĄ
Mocne kości
Na całym świecie wapń suplementowany jest pod postacią rożnych soli i chelatów. Przy wyborze preparatu zawierającego wapń szczególną uwagę należy zatem zwrócić na rodzaj tej soli – zasady są tutaj podobne jak w przypadku preparatow magnezu. Nieorganiczne sole wapnia (siarczany, fosforany, węglany) cechuje niski stopień przyswajalności. Oznacza to, że z zażywanych przez nas tabletek i kapsułek tylko niewielka część wapnia zostanie wchłonięta do organizmu. Do najskuteczniej wchłanianych należą organiczne chelaty minerałow (aminokwasowe, cytryniany i glukoniany). Zdecydowanie najpowszechniej stosowaną w lecznictwie solą wapnia jest węglan (CaCO3). Otrzymuje się go ze źródeł kopalnych, a także na drodze syntezy chemicznej. Obecnie dużą popularnością cieszą się również produkty zawierające węglan pochodzenia zwierzęcego.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Nowa piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
Pierwsze zasady zdrowego odżywiania dołączone do piramidy brzmią, że posiłki należy spożywać regularnie, przynajmniej 4–5 razy dziennie, co mniej więcej 3–4 godziny oraz że warzywa i owoce powinniśmy jadać jak najczęściej i w jak największych ilościach. Powinny stanowić przynajmniej połowę zjadanych codziennie produktów, przy czym należy zachować odpowiednie proporcje – trzy części warzyw, jedna część owoców. Ten awans jest prawdziwą rewolucją, ponieważ podstawy piramid zawsze były zajmowane przez produkty zbożowe. Badania jednak mówią same za siebie. Warzywa i owoce są wielką skarbnicą składników odżywczych, witamin, związków mineralnych i polifenoli, zapobiegających chorobom cywilizacyjnym, chroniących przed nowotworami i wzmacniających odporność. Ze względu na ogromne korzyści wynikające z ich spożywania należy zjeść ich przynajmniej 600–1000 g dziennie. Ze względu na obecność enzymów ułatwiających trawienie, szczególnie w świeżej postaci, powinny być dodawane do każdego posiłku.

Diabetyk


Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, marzec 2016, nr 3 (242)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line