Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Z cukrzycą po górach

Sierpniowa wyprawa w Bieszczady

autor tekstu: Leszek Bartołd, dodano: 30 listopada 2015 r.

Z cukrzycą po górachTo mój pierwszy, kilkudniowy wyjazd w góry, w który wraz ze mną zabrała się słodka pani - cukrzyca. Dotychczas uczestniczyłem w jednodniowych wędrówkach, z powrotem na noc do domu. Jednak obecna wyprawa stała się wyzwaniem dla mnie samego i obawiałem się, czy podołam trudom wędrowania górskimi szlakami. Przygotowywałem się do wyjazdu, analizując propozycje tras przejścia, oraz starannie dobierałem bagaż, jak i osobisty zestaw niezbędnych medykamentów.

Co do prowiantu, to musiałem zabezpieczyć się w jedzenie i picie na pierwszy dzień (prawie 6 godz. przejazdu i dodatkowo popołudniowej wspinaczki na połoninę). Wieczorem, na miejscu zakwaterowania czekała obiadokolacja. Telefonicznie dowiedziałem się o sklepie spożywczym działającym w sąsiedztwie naszej kwatery. A więc szczególnie ciężkie napoje można było nabyć na miejscu. Nasza baza noclegowa leży w maleńkiej osadzie bieszczadzkiej i wynikające stąd wcześniejsze troski o możliwości zaopatrywania się w prowiant.

(...) Po wieczornym posiłku trzeba było jeszcze udać się do pobliskiego sklepu, celem zaopatrzenia się w napoje na kolejny dzień wędrówki. Po powrocie z zakupów postanowiłem niezwłocznie położyć się spać, gdyż czułem się mocno zmęczony. Od trzeciej rano jestem już na nogach i mój organizm "zapalił" kontrolki ostrzegawcze. Po wzięciu zredukowanej o kilka jednostek insuliny bazowej, którą podaję przed snem, sprawdziłem poziom cukru. To dziesiąty pomiar dzisiejszego dnia. Nastawiłem jeszcze smartfona na nocne budzenie, by we śnie nie dopadła mnie hipoglikemia.

(...) Usadowiłem się na płaskim kamieniu, by kolejny raz skontrolować cukry. Siadłem po północnej stronie skalnej wychodni, ochraniając glukometr przed słońcem. Glukoza zbliżała się do wartości 200mg%, więc była lekko podwyższona. Uznałem, że to bezpieczny wynik z racji długiego jeszcze marszu do mety dzisiejszej trasy i intensywnego zużywania energii, głównie przez mięśnie nóg. Nie zapomniałem o kilku łykach wody. Musiałem też zdjąć buty i wyczyścić wkładki, bo coraz bardziej odczuwałem bolące stopy. Okazało się, że na spodzie prawej nogi wytworzył się niewielki odcisk, który pękł i on to stał się dodatkowym utrudnieniem dalszej wędrówki.

Cały tekst i zdjęcia do pobrania w formie PDF (8 mb)

Sierpniowa wyprawa w Bieszczady


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Z cukrzycą po górach: Sierpniowa wyprawa w Bieszczady
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 13 sierpnia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line