Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Piątek, 17 stycznia 2020 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Newsletter
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Dlaczego Filonek zgubił ogonek? Bajki dla dzieci chorych na cukrzycę

źródło: polakpotrafi.pl, dodano: 6 listopada 2015 r.

Polakpotrafi.plAnna Urbanowicz-Bagniuk opracowała bajki dla dzieci chorych na cukrzycę. Teraz, na portalu PolakPotrafi.pl, zbiera pieniądze na wydanie bajek w formie książki. Potrzebuje 7000 zł. Na razie udało się zebrać 4385 zł. Do końca akcji zostało jeszcze 21 dni. Naszym zdaniem przedsięwzięcie godne wsparcia! Możemy wpłacić dowolną kwotę od 1 zł do 1000 zł. W zamian otrzymamy nagrodę. Tak właśnie działa crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe.

Kotek Filonek nie ma ogonka, a bohaterowie bajek Anny Urbanowicz-Bagniuk mają cukrzycę. Czasami tak w życiu bywa, że nie daje nam ono tego, co chcemy, tylko to, co dla nas ma. Skoro już dało Wam cukrzycę, to najwyższy czas ją po prostu oswoić.

Dlaczego Filonek zgubił ogonek? Bajki dla dzieci chorych na cukrzycę

Anna Urbanowicz-Bagniuk Dlaczego Filonek zgubił ogonek? Bajki dla dzieci chorych na cukrzycę"Zadawałam życiu wciąż to samo pytanie: dlaczego? Dlaczego ja? Dlaczego moje dziecko... Dlaczego my? Do dzisiaj nie otrzymałam odpowiedzi. Dlatego przestałam pytać. Mój świat, świat mojej rodziny, został całkowicie przewartościowany, drobnostki, które do tej pory miały rangę problemów, przestały nimi być. Cukrzyca u naszych dzieci to ogromna lekcja pokory, jaką przyniosło nam życie. W chwili diagnozy przewraca nasz dotąd - wydawałoby się - poukładany świat zupełnie do góry nogami.

Zbiór bajek "Dlaczego Filonek zgubił ogonek?" napisałam, mając te pierwsze - chyba najtrudniejsze - chwile za sobą. Mam nadzieję, że pozwolą one Waszym pociechom oswoić się z nową sytuacją w życiu i żyć jego pełnią dzisiaj, jutro, pojutrze... zawsze. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo, ale trudno też nie będzie. Trzeba tylko być silnym i tę siłę, wiarę w to, co wydaje się niemożliwe, przekazać dzieciom.
- pisze p. Anna o projekcie.


Dlaczego Filonek zgubił ogonek?
Mamo! Tato! Dlaczego to ja mam cukrzycę?


Dlaczego Filonek zgubił ogonek? Bajki dla dzieci chorych na cukrzycęTo jedno z 8 opowiadań dla najmłodszych diabetyków. Idea napisania zrodziła się kilka lat temu, kiedy sama usłyszałam od swojego dziecka pytanie, na które do dzisiaj trudno znaleźć odpowiedź: "Mamo, dlaczego ja?". A dlaczego Filonek? Jest to opowiadanie oparte na prawdziwej historii kota, który chociaż stracił ogon, znalazł swoje miejsce na ziemi.

Opowiadanie ma uczyć dzieci tolerancji wobec odmienności i akceptacji nowej sytuacji. Pokazać, co w życiu naprawdę ważne i wartościowe. Czasami trudno zrozumieć swoje emocje. Jesteśmy smutni, źli, radośni, czasami boimy się tego, co nowe i nieznane. Bajka adresowana jest nie tylko do dzieci z cukrzycą, ale do wszystkich ich kolegów, przyjaciół i rodziny.

O mądrym Elfie, Roszku i Groszku

Dlaczego Filonek zgubił ogonek? Bajki dla dzieci chorych na cukrzycęOpowiadanie kierowane do wszystkich dzieci, które chcą mieć energię i cieszyć się każdą chwilą. Nieregularność spożywania posiłków, tak obecnie powszechna, niesie za sobą poważne konsekwencje nie tylko w przypadku diabetyków. Opowiadanie ma na celu uświadomienie dzieciom z cukrzycą, że tak naprawdę nie ma diety cukrzycowej, jest jedynie zdrowe odżywianie. Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i uświadomienie konieczności racjonalnego odżywiania w połączeniu z aktywnością fizyczną jest nie tylko ważnym elementem ich terapii, ale powinno stać się powszechnym stylem życia, którego nie mogą się nigdy wstydzić, a ponadto być przykładem dla wszystkich kolegów i koleżanek. Opowiadanie jest także elementem profilaktyki cukrzycy typu 2 i otyłości uznanej obecnie na świecie za epidemię.

O Autorce

Obecnie jestem edukatorem diabetologicznym. Prowadzę szkolenia w placówkach oświatowych. Jestem aktywnym członkiem Stowarzyszenia Wesoły Diabetyk z siedzibą w Lublinie oraz pomysłodawcą utworzenia tam Akademii Słodkiego Malucha. Prowadzę zajęcia z najmniejszymi diabetykami w oparciu o bajkoterapię.

Poza działalnością edukacyjną poświęconą cukrzycy prowadzę zajęcia ze zdrowego żywienia w szkołach i przedszkolach w Lublinie. Współpracuję aktywnie z Fundacją Rozwoju Sportu.

Jeżeli chcesz wesprzeć projekt wejdź na polakpotrafi.pl - kliknij.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org
mojacukrzyca.org - Informacje: Dlaczego Filonek zgubił ogonek? Bajki dla dzieci chorych na cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Polecamy
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 stycznia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line