Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Gimnazjaliści kontra cukrzyca. Przebadają sześć tysięcy gdyńskich uczniów

źródło: Onet.pl (11.03.14), 19 marca 2014 r.

Trzy kolejne roczniki uczniów pierwszych klas z 23 gdyńskich gimnazjów przebadanych zostanie w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro. Gdynia nie zapłaci za tę inicjatywę ani grosza. Nad programem czuwa fundacja Medicover.

Uczniowie zostaną przebadani kompleksowo w trzech etapach. Pierwszy polega na przeprowadzeniu dobrowolnych i bezpłatnych nieinwazyjnych badań przesiewowych. Specjaliści zmierzą dzieciom ciśnienie, sprawdzą postawę ciała, zbadają wzrok, sprawność krążeniowo-oddechową oraz zważą uczniów. Drugi etap polegać będzie na przeprowadzeniu szkoleń dotyczących promowania zdrowia. Trzeci etap polega na objęciu dwuletnią opieką indywidualną dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodzin, a także przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla rodzin objętych tą opieką.

- Program uzyskał wszystkie możliwe opinie ze strony krajowych konsultantów medycznych i bardzo cieszymy się, że fundacja w ramach sprawdzenia możliwości projektu, wybrała nasze miasto i gdyńskich uczniów - przyznaje Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

Lekarze zgodnie uważają, że takie badania to konieczność. Coraz częściej mówi się bowiem o epidemii cukrzycy, która dotyka coraz młodszych.

Program PoZdro składa się z trzech etapów.

Po-zdro1. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych i bezpłatnych nieinwazyjnych badań przesiewowych (co poprzedzi informacja, wysyłana do szkół i rodziców): pomiaru ciśnienia krwi, badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała.

2. Drugim etapem jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, koncentrujących się na kształtowaniu polityki zdrowotnej na terenie szkół (choćby w sferze tworzenia lepszych warunków do aktywności fizycznej) oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej.

3. Trzeci etap programu polega na objęciu dwuletnią opieką indywidualną dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodzin, a także przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla rodzin objętych tą opieką.

źródło: medicover.pl

- Już u 15-20 proc. dzieci w wieku gimnazjalnym obserwujemy nadwagę. Czyli co siódmy, ósmy chłopiec lub dziewczynka ma nieprawidłową masę ciała - mówi dr Piotr Soszyński, przewodniczący Rady Naukowej w fundacji Medicover.

Szczegółowe informacje o programie znaleźć można na stronie www.po-zdro.pl.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro prowadzony jest przez Fundację Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Medicover.

Ewelina Potocka, Onet.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Gimnazjaliści kontra cukrzyca. Przebadają sześć tysięcy gdyńskich uczniów
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 14 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line