Jeśli skóra stopy ulegnie nawet niewielkiemu uszkodzeniu, do jego zagojenia konieczne jest zapalenie. Uszkodzenie to może być nieuświadamiane przez pacjenta z powodu towarzyszącej uszkodzeniu naczyń neuropatii cukrzycowej (prowadzącej m.in. do zaburzeń czucia), co skutkować może niezachowaniem właściwej higieny powstałej rany, a w efekcie jej zakażeniem. Taka zakażona i niegojąca się rana bez możliwości rozwinięcia zapalenia prowadzi w rezultacie do przewlekłego owrzodzenia i w końcu do martwicy. Do podobnych zmian dochodzi również w innych, również wywołanych zaburzeniami ukrwienia, chorobach przejawiających się rozwojem trudno gojących się owrzodzeń i ran. Jedyną skuteczną drogą prowadzącą do zagojenia się rany w takiej sytuacji jest częściowa choćby odbudowa naczyń włosowatych.
Żaden z rutynowo stosowanych w przypadkach stopy cukrzycowej i trudno gojących się owrzodzeń troficznych środków pielęgnacyjno-leczniczych nie generuje odbudowy naczyń włosowatych. Jednak zastosowanie środków zawierających colostrum niesie nadzieję na wyleczenie owrzodzenia w stopie cukrzycowej ze względu na jego wyjątkowy skład. Po pierwsze, następuje odbudowa sieci naczyń w wyniku stymulacji wyjątkowo dużym stężeniem zawartego w siarze VEGF, czyli czynnika wzrostu komórek śródbłonka. Po drugie, za pomocą całej gamy czynników regulujących i usprawniających zapalenie następuje jego normalizacja, co z kolei konieczne jest do zwalczenia infekujących bakterii, samooczyszczenia rany i rozpoczęcia procesu gojenia. Procesom naprawczym sprzyjają również substancje o działaniu anabolicznym zawarte w colostrum. W końcu, pokrycie owrzodzenia naskórkiem stymulowane jest przez również zawarty w siarze EGF – czynnik wzrostu dla komórek naskórka.
Poza działaniem lokalnym, colostrum ma również wpływ na redukcję reakcji autoimmunologicznych niszczących komórki wysp trzustki, które produkują insulinę. Według niektórych autorów, zjawisko to jest szczególnie obiecujące we wczesnych stadiach cukrzycy typu I, która ma udowodnione tło autoimmunologiczne. Ponadto zastosowanie ogólnoustrojowe (doustne) bardzo efektywnie wspiera lokalne działanie środków kosmetycznych zawierających colostrum i zapewnia ogólne wzmocnienie organizmu.
Gdy osobę chorą na cukrzycę dotyka problem trudno gojących się ran na stopie, warto sięgnąć po specjalistyczny krem z colostrum Genactiv Colostrigen R. Genactiv Colostrigen R można stosować smarując obficie okolice rany (zdrową skórę) dwa lub trzy razy dziennie. Pierwsze objawy poprawy powinny polegać na zaczerwienieniu brzegów rany, pieczeniu, bólu, lub swędzeniu. Wzmocnienie gojenia można uzyskać stosując kapsułki lub saszetki z colostrum doustnie (Colostrigen kapsułki 2 x 2, lub Immuno Colostrum 1 x 2). Pierwszych efektów można spodziewać się po tygodniu do dwóch od rozpoczęcia stosowania. |
Strona producenta: http://www.genactiv.eu
Tutaj można zakupić krem Genactiv Colostrigen R (kliknij)
* Źródło: "Immunologiczne podstawy działania colostrum", dr n.med. Maciej Hałasa, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Poznań 2011
Odpowiedź na jedno proste pytanie i wygraj specjalistyczny krem Genactiv Colostrigen R. Do rozdania mamy aż 10 sztuk kremów Genactiv Colostrigen R. Nagrody ufundowała firma Genactiv Trade Spółka z o.o.
Konkurs trwa od 30 maja do 9 czerwca 2013 r.! Listę nagrodzonych osób opublikujemy do 12 czerwca 2013 r. Powodzenia!
Pytanie konkursowe: Jaką substancję, inaczej zwaną siarą, zawiera krem Genactiv Colostrigen R?
Prawidłowa odpowiedź: Krem zawiera colostrum.
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia do konkursu! Nagrody kremy Genactiv Colostrigen R ufundowane przez firmę Genactiv Trade Spółka z o.o. trafiają do:
- Iza Jóźwiak (Działdowo)
- Dorota Pustelnik - Gaj (Oświęcim)
- Włodzimierz Bazak (Mikołów)
- Lilianna Olejarz (Nakło nad Notecią)
- Barbara Bobołowicz (Gryfice)
- Marta Szewczyk (Lublin)
- Renata Kośko (Warszawa)
- Małgorzata Piotrowicz (Bydgoszcz)
- Adrian Urbanowicz (Elbląg)
- Marian Ceparski (Zagórz)