Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo

Pogadajmy o cukrzycy - OGLĄDAJ NA ŻYWO od godz. 20.00!

Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Uwagi PTD do projektu obwieszczenia refundacyjnego

źródło: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, dodano: 25 lutego 2013 r.

Uwagi Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego do projektu VIII obwieszczenia refundacyjnego mającego obowiązywać od 1 marca 2013 r.

Polskie Towarzystwo DiabetologicznePrzedstawiony do konsultacji projekt obwieszczenia refundacyjnego mającego wejść w życie 1 marca br. nie zawierając żadnych propozycji refundacji jakiegokolwiek preparatu z grupy leków inkretynowych po raz kolejny nie spełnia oczekiwań chorych na cukrzycę. Jest on także dowodem ignorowania przez władze Ministerstwa Zdrowia potrzeb tej grupy pacjentów i postępu naukowego, jaki dokonał się w ostatnich latach w diabetologii. W sferze życia publicznego jest również jaskrawym przykładem niedotrzymywania przez MZ danego publicznie słowa o poprawie dostępu do nowoczesnych terapii, jaki miała przynieść nowa ustawa refundacyjna. Oto uzasadnienie stanowiska środowiska diabetologicznego:

Od ponad 12 lat na listy refundacyjne nie wprowadzono żadnego nowego leku dla chorych na cukrzycę typu 2.
 1. Według informacji NFZ wydatki na refundację leków w ubiegłym roku wyniosły o prawie 2 mld złotych mniej niż w roku 2011 r. Ok. 25% tej kwoty czyli ok. 500 mln zł zaoszczędzono zmniejszając poziom refundacji pasków testowych do glukometrów i nowoczesnych insulin.
 2. W okresie wprowadzania nowej ustawy refundacyjnej Pan Minister Bartosz Arłukowicz wielokrotnie i jednoznacznie w mediach deklarował - zapowiadając dużo mniejsze oszczędności tj. jak zakładano wówczas ok. 1 mld zł - że celem MZ nie jest oszczędzanie na zdrowiu chorych, ale racjonalizowanie wydatków refundacyjnych w taki sposób, aby nowoczesne - czyli także droższe - terapie były dostępne dla ogółu pacjentów.
 3. Od kilku lat domagamy się refundacji leków inkretynowych dla tych pacjentów, którzy odnieśliby z ich stosowania największe korzyści; odpowiednie opracowania zawężające wskazania refundacyjne i szacujące liczbę chorych spełniające takie kryteria były wielokrotnie przedstawiane władzom MZ. Według najnowszych analiz koszty w pierwszym roku obwiązywania w ten sposób zdefiniowanej refundacji leków inkretynowych wynosiłyby 50-70 mln zł, co stanowi ułamek dwumiliardowych oszczędności. Należy podkreślić, że stosowanie tych leków pozwala na dalsze oszczędności - odsuwa w czasie konieczność wdrożenia insulinoterapii i zmniejsza konieczność częstego oznaczania glikemii przez chorych przy użyciu glukometru.
 4. Leki inkretynowe są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane, uzyskały pozytywną ocenę AOTM, stanowią obecnie w wielu krajach podstawę leczenia cukrzycy typu 2 w określonych grupach pacjentów (chorzy ze znaczną otyłością, nietolerujący metforminy, chorzy, którzy nie powinni być narażeni na hipoglikemię, np. po przebytym udarze mózgu itd.).
 5. Chorzy na cukrzycę są grupą, która poniosła największe koszty wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej. Jest rzeczą oczywistą, że zaoszczędzone środki powinny wrócić do tej grupy pacjentów poprzez finansowanie nowoczesnych metod leczenia - to właśnie obiecywał Pan Minister Bartosz Arłukowicz ponad rok temu.
 6. Od ponad 12 lat na listy refundacyjne nie wprowadzono żadnego nowego leku dla chorych na cukrzycę typu 2.
W związku z powyższym uprzejmie prosimy o rozważenie możliwości wprowadzenia do omawianego projektu obwieszczenia refundacyjnego mającego obowiązywać od 1 marca br. leków inkretynowych.

w imieniu Zarządu Głównego
prof. nadzw. dr hab. med. Leszek Czupryniak
Prezes

Łódź, 20 lutego 2013 r.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Uwagi PTD do projektu obwieszczenia refundacyjnego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 3 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line