Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo

Pogadajmy o cukrzycy - OGLĄDAJ NA ŻYWO od godz. 20.00!

Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzycy dopłacą 2 tys. zł z własnej kieszeni?

źródło: TVN24.pl, 28 grudnia 2011 r.

TVN24.plNawet 2 tys. zł rocznie mogą kosztować cukrzyków zmiany na liście leków refundowanych zaproponowane przez ministerstwo. Jeśli wejdzie ona w życie w takim kształcie, jak obecnie, będą oni nie tylko musieli płacić kilka razy więcej za paski do mierzenia poziomu cukru i insulinę, ale też wymienić używane dotychczas glukometry. Według nieoficjalnych informacji TVN24 Ministerstwo Zdrowia ma się jutro wycofać z tych zapisów.

Problemy cukrzyków (typu 1) z nową listą leków refundowanych są dwa. Po pierwsze wykreślono z niej paski do glukometrów trzech firm, których używa 70 proc. chorych. Zamiast tego znalazły się na niej paski innej firmy.

Chorzy na cukrzycę, którzy za ich pomocą muszą sobie kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie badać poziom cukru, do tej pory płacili za nie maksymalnie 3 złote 20 groszy. Od 1 stycznia za paski innej firmy będą musieli płacić od 11 do 16 zł.

Kwestia negocjacji

Problemy cukrzyków (typu 1) z nową listą leków refundowanych są dwa. Po pierwsze wykreślono z niej paski do glukometrów trzech firm, których używa 70 proc. chorych. Drugim problemem diabetyków jest wzrost cen analogów insuliny.
- Do końca tego sensu nie widzę - komentuje Maciej Małecki, wiceszef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. - Ale z pozycji lekarza diabetologa ja nie o wszystkim wiem. Jak rozumiem, toczyły się negocjacje między tymi firmami a Ministerstwem Zdrowia.

Jak dodaje, na pewno nie ma to żadnego uzasadnienia jakościowego czy technologicznego. Istnieje za to ryzyko, że chorzy z braku pieniędzy będą rzadziej kontrolować sobie poziom cukru we krwi.

Oprócz tego przy zmianie pasków pojawia się jeszcze jeden problem - wraz z nimi trzeba zmienić glukometry, co dla wielu użytkowników może być kłopotliwe.

Droższa insulina

Drugim problemem diabetyków jest wzrost cen analogów insuliny, którymi muszą uzupełniać niedobory tego hormonu w organizmie. Do tej pory kosztowała ona ok. 13 zł, po wejściu w życie nowej listy leków refundowanych będzie ona kosztować ok. 40-43 zł.

Jak wynika z wyliczeń ekspertów PTD miesięczny koszt leczenia może wzrosnąć od 100-200 do nawet 2 tys. zł rocznie.

Jutro minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ma przedstawić poprawki do ogłoszonej w ubiegły piątek listy leków refundowanych. Według nieoficjalnych informacji ma się wycofać z zapisów uderzających w diabetyków. Rzecznik resortu nie chciał się odnieść do tych informacji, powiedział tylko: - Monitorujemy wprowadzane zmiany na listach leków refundowanych i tam gdzie potrzeba będziemy reagować. W tej chwili wypracowujemy końcowe decyzje, rozmawiamy z oddziałami NFZ-u. Jutro zaproponujemy konkretne zmiany.

Dzieci proszą o pomoc

Swój apel do Arłukowicza wystosowała w imieniu dzieci i młodzieży chorującej na cukrzycę typu 1 Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. Jak piszą, dzieci wymagają stałego podawania insuliny (6-8 razy dziennie) i ciągłego sprawdzania poziomu glikemii 8-12 razy dziennie, a w przypadku małych dzieci nawet częściej.

"Za oburzającą uważamy wypowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia na temat dyscyplinowania pacjentów w ilości pomiarów cukru. Czy Ministerstwo sądzi, że kilkulatek przekłuwa sobie palec ponad 3 tysiące razy rocznie dla przyjemności, jego nastoletni kolega leczony przy pomocy osobistej pompy insulinowej chodzi z igłą w brzuchu bo lubi, a koleżanka wstrzykująca insulinę za pomocą penów robi sobie 2190 zastrzyków rocznie dla wysublimowanej rozrywki? NIE!" - pisze Federacja.

"Zły to kraj, w którym oszczędności szuka się uderzając w najsłabszych, najbiedniejszych, w nieuleczalnie chore dzieci. Czy nie wystarczy, że od najmłodszych lat żyją z piętnem choroby, świadomością grożących im powikłań: utraty wzroku, amputacji kończyn, niewydolności nerek, zawałów serca? Czy nie wystarczy, że często nie mogą uczęszczać do przedszkoli, szkół, później mają problem ze znalezieniem pracy, z akceptacją społeczną tylko dlatego, że są chorzy na cukrzycę?" - pyta.


List wiceprezesa PTD Macieja Małeckiego do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza

Piszę ten list po zapoznaniu się z opublikowaną w dniu 23 grudnia 2011 listą leków refundowanych. Nie zwracam się do Pana jako członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wszak jego głos jest w ostatnich latach notorycznie ignorowany przez Ministerstwo Zdrowia. Nie piszę tych słów jako profesor diabetologii- opinie ekspertów liczą się jeszcze mniej, zawsze można je zdezawuować jako wypowiadane pod wpływem lobby farmaceutycznego. Piszę ten list przede wszystkim jako jeden z dwóch milionów pacjentów z cukrzycą, od 20 lat żyjący z typem 1 tej choroby.

W komentarzu do ogłoszonej listy refundacyjnej MZ rozpowszechnia poprzez media informację, że wśród beneficjentów nowej listy i zmienionego systemu refundacji są także pacjenci z cukrzycą. Ponieważ z perspektywy wysokiego stanowiska rządowego niektóre szczegółowe konsekwencje ostatnich decyzji mogą być trudno dostrzegalne, pozwalam sobie przybliżyć je Panu Ministrowi z pozycji pacjenta. Otóż, jest faktem, że - zgodnie z dominującym przekazem medialnym - dla części chorych, głównie z typem 2 cukrzycy, ceny insulin ludzkich spadły o kilka złotych. Co jednak jest przemilczane to fakt, że ceny szybkodziałających analogów insuliny wzrosły o kilkadziesiąt złotych. Dotknie to w naszym kraju prawie wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1 i znaczącą część pacjentów z typem 2 cukrzycy, w sumie kilkaset tysięcy osób. Trzeba mocno podkreślić, że szczególnie u tych pierwszych zastosowanie analogów szybkodziałających jest ogólnoświatowym standardem a nie modą lansowaną pod dyktando przemysłu farmaceutycznego. Pacjenci z cukrzycą typu 1, aby normalnie funkcjonować, muszą kilka razy dziennie zmierzyć poziom cukru. Sam robię to sześć do ośmiu razy na dobę. Dotychczas paski do glukozy chorzy nabywali za darmo lub maksymalnie w cenie kilku złotych za jedno opakowanie, teraz będą za nie płacić kilkanaście złotych. W sumie więc roczne wydatki pacjentów z tą formą choroby wzrosną około osiem do dziesięciu razy (od około 100-200 PLN do 1000-2000 PLN); dla wielu pacjentów z cukrzycą, dotkniętych przez los przewlekłą chorobą, jest to wydatek niebagatelny. Proszę na moment postawić się w sytuacji rodziców dziecka z cukrzycą typu 1, studenta, czy też bezrobotnego, bo przecież wśród naszych pacjentów zdarzają się i tacy.

Powyższe fakty w zestawieniu z oficjalną propagandą, bo przecież trudno nazwać podsuwane mediom wybiórczo fakty informacją, nasuwają skojarzenia z czasami dawno i wydawałoby się bezpowrotnie minionymi. Nie będą już rozwijał wątku długodziałających analogów insulin, które tysiące polskich pacjentów z cukrzycą od lat kupuje za pełną odpłatnością (jedyny taki przypadek w Europie!), a których historia niedoszłej refundacji w dość powszechnej środowiskowej opinii stanowi gotowy materiał na przedmiot analiz specjalnej komisji sejmowej.

Na tym jednak nie koniec niespodzianek, które przyniosły pod choinkę chorym na cukrzycę nowe listy refundacyjne. Nie znalazły się na niej bowiem paski do glukometrów trzech producentów, których sprzęt od lat jest najbardziej popularny na polskim i europejskim rynku. O ile w procesie odwoławczym decyzja ta zostanie utrzymana, to spowoduje ona automatyczną pilną konieczność wymiany tego sprzętu przez- w mojej ocenie – prawie milion chorych na cukrzycę w Polsce. Stworzy to olbrzymi problem logistyczny i pociągnie za sobą dodatkowy wydatek związany z zakupem nowego glukometru przez pacjentów. Wśród tych setek tysięcy będzie i skromna osoba niżej podpisanego, który będzie musiał schować głęboko do szuflady używany od ponad dekady aparat do pomiaru glukozy.

W końcu, pozostając w klimacie świątecznych niespodzianek dla chorych na cukrzycę, trzeba jeszcze dodać „rózgę” w postaci wycofania przez MZ w ostatniej chwili – co staje się już gwiazdkową tradycją – nowej cząsteczki diabetologicznej. Tym razem dotyczy to preparatów z grupy inkretyn, DPP-IV inhibitorów. Przypomnę, że w roku 2010 z listy w ostatnim momencie usunięte zostały analogi długodziałające.

Mam świadomość, że obejmując resort zdrowia zastał Pan Minister sytuację będącą konsekwencją wcześniej podjętych decyzji. Nie jestem specjalistę od farmakoekonomiki; nie znam się też na biznesowej i politycznej grze interesów wpływającej na ostateczny kształt listy refundacyjnej. Wiem jedynie, że polski pacjent z cukrzycą nie powinien być pozostawiony sam sobie i że moim osobistym obowiązkiem jest reprezentowanie jego interesów oraz występowanie w jego imieniu. Mam nadzieję, ze polityczna i lekarska wrażliwość Pana Ministra spowoduje korekty na opublikowanej liście refundacyjnej – wedle mojej wiedzy jest jeszcze taka możliwość. Mam też nadzieję, że państwo polskie zdobędzie się kiedyś, może poprzez powołanie specjalnej komisji parlamentarnej, na analizę wszystkich procedur i działań, które w ostatnich latach kształtowały listy refundacyjne, a tym samym określały w jaki sposób wydawane są miliardy złotych publicznych pieniędzy.

Z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. med. Maciej T. Małecki
Wice-Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [15 z 24]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Andżelika z Wrocławia  IP: 89.72.9.xxx(2012-01-19 18:19:06)
W imieniu swoim i córki, chorującej na cukrzycę 8 lat, dziękuję Panu Profesorowi za ten list. To, że na liście refundacyjnej nie znajdują się paski do glukometrów kompatybilnych z pompami insulinowymi, uważam za skandal. Do tego, żeby nasze życie "osłodzić" jeszcze bardziej wzrosły ceny insuliny. Obrzydliwy to kraj, który szuka oszczędności na najsłabszych, już pokrzywdzonych przez los ludzi. W głowie mi się wręcz nie mieści, że w cywlizowanym rzekomo kraju, można w taki sposób postępować.

~mammamia  IP: 213.227.111.xxx(2012-01-18 16:45:17)
Kochani przecież ktoś musi pokryć koszty premii,nagród na najwyższym szczeblu,itp.sama mam dziecko z cukrzycą chorujące 14 lat i nie zmienię insuliny bo jest tańsza tylko kupię analogi,dzięki którym jest wyrównana,mierzymy glikemie glukometrem kompatybilnym z pompą i tego nie zmienimy!robi tak zdecydowana większość rodziców płacząc i płacąc bo walczymy o życie własnych dzieci i ich przyszłość.Uważam tą sytuację za jawny skandal korupcyjny i bandytyzm!!!!

~beata  IP: 77.254.59.xxx(2012-01-11 21:14:39)
Brak słów, brak łez...........SYN- cukrzyca, student pierwszego roku, CÓRKA- niepełnosprawna, wymaga stałej opieki, NĘDZNE pobory męża, i Moje swiadczenie 520 zł na córkę. PYTAM....Jak życ panie premierze!!!!

~Niko  IP: 178.235.97.xxx(2012-01-02 22:29:42)
Może trzeba pójść drogą walczących o michę dla swych wodzów, górników? Parę opon, trocę sztili rozwiąże sprawę dla diabetyków walczących o ŻYCIE !!!!!!

~dunga  IP: 95.48.107.xxx(2012-01-01 17:58:06)
Dziękuję Panu prof. Małeckiemu za słowa,które skierował do Ministra Zdrowia.Wydawać by się mogło,że Minister zdrowia powinien znać skutki jakie spowoduje nowa ustawa refundacyjna dla chorych na cukrzycę .Wyszło tak, że nie wiedział.Zadziwiła mnie bardzo klasyfikacja chorób przedstawianych przez Pana Ministra na komisji zdrowia-

~zły  IP: 83.14.137.xxx(2011-12-29 09:06:01)
Tak właśnie w praktyce pełowska klika realizuje unijny plan holocaustu Polaków. To jest terroryzm w czystej formie i działanie majace na celu wyniszczenie narodu polskiego który ma się stać w Europie nowego porządku tylko zapleczem taniej siły roboczej , dostawcą organów do przeszczepu oraz białych dzieci do adopcji dla bogatych

~ma.nie  IP: 89.78.59.xxx(2011-12-29 05:52:45)
Rozmawiałam z f-mą "Abbott", ich paski do Optium Xido będą w aptekach, narazie negocjują ich cenę. Skoro 70% pasków wycofano, to po co było tyle dopuszczać do użytku, przecież lepiej żeby na rynku były np. 4 rodzaje glukometrów, ale o najwyższej jakości, zamiast 20 rodzajów w tym 15 byle jakich. Ciągle wierzę, że MZ wycofa się z tych absurdalnych pomysłów krzywdzących nas, chorych.

~mama  IP: 79.162.211.xxx(2011-12-29 00:18:35)
i jesli apteka nie ma promocji to obowiązuje ta cena. Szkoda, że farmaceuci w ten sposób wykorzystują naszą chorobę. Skoro do tej pory nigdy nie zdarzyło mi się zapłacić tyle za insulinę, to dlaczego teraz nagle przestały obowiązywać promocje? Nie rozumiem.

~mama  IP: 79.162.211.xxx(2011-12-29 00:16:32)
Niestety od kilku miesięcy, kiedy wszystko drożeje muszę się zastanawiać czy stać mnie na zakup wkłuć, mimo iz wiem że nie jest to dobre kalkuluję i przedłużam czas wkłucia, aby zaoszczędzić pieniądze. Co teraz dalej? Kiedy moje paski będą kosztowały 16zł a insulina 40zł? Już wiem że muszę zrezygnować z pompy, to ponad mój budżet. Jeszcze jedna ciekawostka dziś chciałam kupić dwa op Humalogu zapłaciłam 80 zł. Na pytanie dlaczego skoro do tej pry płaciłam po 18zł odpowiedziano mi, że to jest cena urządowa

~mama  IP: 79.162.211.xxx(2011-12-29 00:11:42)
Mam nadzieję, że dzięki temu apelowi coś drgnie w głowach politykow. Od 18 lat choruję na cukrzycę I typu. Dwa lata temu kiedy byłam w ciąży przeszłam na pompę. Pod koniec ciąży wydałam ogromne jak dla mnie pieniądze na zakup własnej pompy, bo w moim przypadku zdziałała cuda. Pozimy cukru które przez 16 lat wariowały od 30 do powyżej 500 wreszcie się ustabilizowały, po kilku miesiącach funkcjonowania na pompie zmiany na dnie oka się cofnęły, urodziłam zdrowego wspaniałego syna.

~Magda  IP: 89.228.150.xxx(2011-12-28 22:51:03)
Też choruję na cukrzycę typu 1, mam 38 lat i słowa profesora są również moimi słowami

~mark  IP: 178.73.49.xxx(2011-12-28 22:07:01)
Dwukrotnie słyszałem dzisiaj wypowiedzi posła Pawła Olszewskiego w telewizji m.in. w rozmowie Rymanowskiego na temat listy leków refundowanych - były żenujące - dlaczego tvn24 nie zaprosiło jakiegoś lekarza z komisji zdrowia reprezentującego PO ?

~insulinowiec  IP: 159.205.88.xxx(2011-12-28 21:41:57)
A ja sądzę, że to celowa robota dyktatora. Ma być prywatnie i pełnopłatnie. Tak na naszych oczach z państwa wspomagającego (za składki) obywatela dostajemy państwo obdzierające obywatela do cna.

~rząd kłamie  IP: 31.175.36.xxx(2011-12-28 21:39:31)
Leki tanieją statystyka tak mówi - jeśli bierzemy liczbę leków z listy to rzeczywiście może tanieją, ale jeśli sprawdzimy liczbę pacjentów, którzy tracą tańsze leki to jest dramat, bo leki dla wielkiej rzeszy cukrzyków drożeją!!! Co z tego jeśli na liście są specyfiki z których nikt nie korzysta albo są dedykowane dla niewielkiej liczby osób. To kłamstwo że leki tanieją to kłamstwo że będzie taniej jest drożej o kilkaset procent. Zabiegi medialne ministerstwa to kpina!!!!!!!!! Pokazywanie danych i manipulacja nimi w obliczu choroby wielu set tysięcy ludzi to skandal. Byłem zwolennikiem PO ale w tej sytuacji niech zapomną o głosie moim mojej rodziny i wielu znajomych wstyd!!!!!!!!!!!!

~Monika Ałasa  IP: 89.74.240.xxx(2011-12-28 21:32:35)
Dziękuję, Szanowny Panie Profesorze, za list wystosowany w imieniu nas, pacjentów Kliniki przy ul. Kopernika w Krakowie oraz wszystkich Słodkich w Polsce! Potrafi Pan swą myślą i słowem poruszyć serca... Wierzę, iż sumienia decydentów również. "Per aspera ad astra" - musimy w to wierzyć!

Zobacz wszystkie komentarze (24)

Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzycy dopłacą 2 tys. zł z własnej kieszeni?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 3 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line