Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Komunikaty

Rusza II Szkoła Cukrzycy

źródło: Porozumienie Zielonogórskie, dodano: 17 października 2011 r.

W sobotę 15 października rozpoczęła się druga edycja Szkoły Cukrzycy - kursu dla lekarzy rodzinnych, którzy zdecydowali się poprowadzić w swoich przychodniach bezpłatne zajęcia dla diabetyków i ich rodzin.

Patronem i organizatorem Szkoły Cukrzycy jest Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Tegoroczna edycja jest częścią Śląskich Spotkań Medycznych, które odbywają się w dniach 14-16 października w Katowicach.

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma pełny zestaw multimedialnych materiałów edukacyjnych niezbędnych do prowadzenia wykładów oraz zestaw informacji jakie otrzymają pacjenci.

Projekt "Szkoły Cukrzycy" realizują już 104 przychodnie lekarzy rodzinnych w całej Polsce najwięcej zajęć prowadzą lekarze z województwa podlaskiego, gdzie działa 15 szkół.

Dużą aktywność wykazywali też lekarze z Dolnego Śląska. Do drugiej edycji zgłosiło się kilkadziesiąt nowych podmiotów. W ubiegłym roku w wykładach uczestniczyło około 2600 osób. Zajęcia są bezpłatne. Dla słuchaczy przygotowano cykl 9 zajęć. (m.in. na temat rozpoznania choroby, leczenia, żywienia, wysiłku fizycznego, powikłań oraz pomocy psychologicznej).

- Jak pisał prof. Joslin na początku XX wieku" Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" - stwierdzenie to nie straciło nic ze swojej aktualności - mówi Wojciech Pacholicki, lekarz rodzinny, członek zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Edukacja pacjenta ma fundamentalne znaczenie dla leczenia i przebiegu choroby.

W Polsce podejmowane już były rozmaite działania edukacyjne, ale dotychczas żaden model nie przyjął się na stałe. Szkoły cukrzycy oparte o praktyki lekarzy rodzinnych, którzy są najbliżej pacjenta dają szansę na dotarcie z wiedzą do szerokiego grona pacjentów. W ramach pierwszej edycji szkoły prowadzone jest również badanie kliniczne mające wykazać wpływ edukacji pacjentów w cukrzycy na wyrównanie glikemii.

Projekt prowadzony jest pod naukowym kierownictwem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu kierowanej przez prof. dr hab. Bognę Wierusz Wysocką

Cukrzyca w Polsce

Cukrzyca typu 2 nazywana jest epidemią XXI wieku. W Polsce jest około 2,6 miliona chorych. W ciągu ostatnich 15 lat zaobserwowano 3-krotny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę. Chorzy z powodu leczenia cukrzycy i jej powikłań, ale także z powodu leczenia schorzeń towarzyszących często korzystają z porad lekarzy na wszystkich poziomach organizacyjnych ochrony zdrowia. Obliczono, że co ósmy pacjent przychodzący do lekarza ma cukrzycę.

Źle leczona cukrzyca nadal jest najczęstszą przyczyną nabytej ślepoty i nieurazowej amputacji kończyn dolnych. Zwiększa też ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Osoby z cukrzycą żyją ok. 10 lat krócej niż osoby bez cukrzycy, a 3 razy częściej umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych (np. choroby wieńcowej).Cukrzyca jest też częstą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek. Ryzyko uszkodzenia nerek u chorych jest ok. 15 razy większe niż u osób bez cukrzycy. Znacząca liczba osób dializowanych to chorzy ze schyłkową niewydolnością nerek - powikłań niewyrównanej cukrzycy.

Badania z zakresu ekonomiki w ochronie zdrowia wskazują, że koszty leczenia przewlekłych powikłań cukrzycy to 80-90% z budżetu opieki zdrowotnej w porównaniu do 10-20 % potrzebnych na leczenie cukrzycy niepowikłanej.


Redakcja portalu MojaCukrzyca.org nie jest autorem powyższego ogłoszenia i nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji portalu, zweryfikowano pod względem merytorycznym. Za zamieszczenie powyższego komunikatu nie pobrano żadnych opłat.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~www.badzzdrowy.pl  IP: 62.21.29.xxx(2011-10-17 19:51:56)
bardzo fajna inicjatywa, prosimy o podanie adresów pod którymi skorzystamy z szkół cukrzycy


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Komunikaty: Rusza II Szkoła Cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 14 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line