Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 26 czerwca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, czerwiec 2011, nr 6 (185)
Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Tegoroczne egzaminy maturalne zostały już zakończone, a młodzi diabetycy stają przed koniecznością wyboru studiów i zawodu. Osoby chorujące na cukrzycę stresują się w dwójnasób, ponieważ z jednej strony wiedzą, że powinni wybrać zawód, który nie przeszkodzi im w kontroli cukrzycy i zachowaniu normoglikemii, z drugiej strony, muszą walczyć ze stereotypami na swój temat. A mają one niebagatelny wpływ na postawy pracodawców, którzy czasami - nawet nie zdając sobie z tego sprawy - stosują praktyki dyskryminacyjne. Dlatego w tym miesiącu zajmujemy się możliwościami zawodowymi diabetyków, które, przynajmniej teoretycznie, są bardzo szerokie.

Jako że zbliża się okres urlopowy, podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu i jak sobie radzić, gdy pojawią się typowe dla tego okresu kłopoty zdrowotne.

Czerwiec jest miesiącem szczególnym dla dzieci, nie tylko ze względu na ich święto, ale również zbliżające się wielkimi krokami wakacje. Stwierdzenie cukrzycy u najmłodszych to zawsze dla rodziców wielki szok. Na szczęście rozwój medycyny i techniki pozwala wierzyć, że ich pociechy będą wiodły długie i satysfakcjonujące życie bez powikłań, przynajmniej tych wynikających z cukrzycy. O tym, i o innych ważnych dla diabetyków sprawach, przeczytacie w niniejszym numerze.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

TEMAT MIESIĄCA
Diabetyk na rynku pracy
Medycyna nie stawia przeszkód

Wiele osób nadal się krępuje, że ma cukrzycę, nie ujawnia tego w pracy, obawiając się dyskryminacji. Rozgłaszając bowiem ten fakt, diabetycy narażają się na zwolnienie, pracodawcy nie zawsze muszą podać prawdziwy powód rozwiązania umowy o pracę, wykorzystują do tego jakiś pretekst. Robią to, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów, które jak sobie wyobrażają, są związane z przewlekłą chorobą. W rzeczywistości jest to kwestia pewnej elastyczności, której im brakuje. Obawy wynikają też z przeświadczenia, że osoba chorująca na cukrzycę będzie częściej brała zwolnienia. To jednak jest niepotrzebne przypinanie łatki osobom chorym, ponieważ częściej bywa tak, że to one właśnie starają się bardziej, są lepiej zorganizowane i zdeterminowane. Natomiast o tym, jak nadużywa się zwolnień wśród osób w pełni sprawnych, wiadomo nie od dziś.

POD LUPĄ
Badania diabetyka (cz. 1) - Gospodarka lipidowa
Cholesterol to pod względem chemicznym alkohol sterydowy, produkowany głównie w wątrobie (w 2/3) bądź dostarczany z pożywieniem (w 1/3). Jest niezbędny do produkcji hormonów sterydowych, kwasów żółciowych, a także błon wszystkich komórek organizmu. W krwiobiegu przenoszą go cząsteczki transportowe zwane lipoproteinami: 70% - cząsteczki LDL (lipoproteiny o małej gęstości), 25% - cząsteczki HDL (lipoproteiny o dużej gęstości) i jedynie 5% - cząsteczki VLDL (lipoproteiny o bardzo małej gęstości). Człowiek rodzi się z niskim stężeniem cholesterolu, niestety zła dieta i złożone czynniki genetyczne są przyczyną stałego wzrostu jego poziomu.

Triglicerydy to estry glicerolu i kwasow tłuszczowych, stanowią podstawowy substrat energetyczny i składnik tkanki tłuszczowej. Transportowane są z jelit i wątroby do tkanki tłuszczowej, gdzie są przechowywane, lub do tkanki mięśniowej, w której są spalane. Znaczenie patologiczne mają zarówno podwyższone, jak i obniżone stężenia poszczególnych frakcji lipidowych.

WARTO WIEDZIEĆ
Nowe możliwości w diagnostyce i leczeniu retinopatii cukrzycowej
Coraz częściej okuliści - obok tradycyjnej laseroterapii i leczenia operacyjnego - korzystają z nowych metod, a wśród nich przede wszystkim z iniekcji doszklistkowych, które otworzyły nowe możliwości terapeutyczne.

Iniekcje leków do ciała szklistego stosuje się już od lat. Początkowo wiązano duże nadzieje ze steroidami, lecząc za ich pomocą rozlany cukrzycowy obrzęk plamki, który słabo reagował na laseroterapię. Iniekcje preparatów steroidowych są skuteczne, jednak niezbyt powszechne ze względu na ryzyko działań niepożądanych oraz istnienie obecnie innych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych preparatów. Okazały się nimi inhibitory VEGF, czyli preparaty hamujące działanie VEGF, który odgrywa dużą rolę w fizjologii człowieka, zwłaszcza w procesach regeneracyjno-reparacyjnych.

ZADBAJ O SIEBIE
Przed urlopem
Na dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą przydać się probiotyki, No-spa, Ranigast czy popularne krople żołądkowe. Warto również zabrać ze sobą preparaty zawierające sole mineralne, które staną się niezbędne w przypadku biegunki, np.: Gastrolit, Orsalit. Jeśli już wystąpi, odpowiednia podaż płynów wraz z tymi preparatami zapobiegnie odwodnieniu i utracie soli mineralnych.

Preparatem, który sprawdza się w przypadku biegunki u dzieci, jest Smecta (proszek w saszetkach, z którego przygotowuje się roztwór do picia). Jeżeli przytrafi ci się zatrucie pokarmowe, możesz przyjąć jednorazowo dużą dawkę węgla (8-10 tabl.). Zapewni to skuteczną adsorpcję szkodliwych toksyn i patogenów. Jeśli objawy będą bardzo nasilone, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdyż możesz wymagać leczenia preparatami przeciwbakteryjnymi dostępnymi tylko na receptę.

DROWE ODŻYWIANIE
Węglowodany - wróg czy przyjaciel?
Dieta niskowęglowodanowa siłą rzeczy staje się dietą bogatą w białko oraz w tłuszcze, w tym niekorzystne dla zdrowia tłuszcze nasycone. Dla wielu lekarzy jest to wystarczający argument za tym, aby odradzać ją osobom chorującym na cukrzycę. Nadmiar białka w diecie obciąża nerki, które w przypadku diabetyków i tak są w grupie ryzyka późnych powikłań choroby. Tłuszcz natomiast wpływa na wzrost poziomu cholesterolu i triglicerydów, zwiększając ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Debata na temat węglowodanów trwa nadal, i jak widać, nie dotyczy ona jedynie chorych, którzy każdego dnia decydują, ile "węgli" znajdzie się na ich talerzach, ale dotyczy także lekarzy i naukowców. Wydanie jednoznacznego werdyktu w sprawie obecności węglowodanów w diecie diabetyka komplikuje fakt, że wykazać można wiele argumentów zarówno przemawiających za ograniczeniem ich ilości, jak i takich, które wskazują na korzyści z ich spożywania.
SPIS TREŚCI

SAMI O SOBIE
2 Majówka z mojacukrzyca.org
DIABETYK PRZYBLIŻA
4 Jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "pomaluj życie na novo"
Siódme poty diabetyka
5 Cukrzyca bez komplikacji?
6 Bezsenność wzmaga insulinooporność
Tłuszcze na dobry nastrój
Mleko matki, ale nie za długo
7 Ćwiczenia pod okiem eksperta
8 Ważna w ciąży witamina
Jaka insulina przy cukrzycy typu 2?
TEMAT MIESIĄCA
10 Diabetyk na rynku pracy
13 Medycyna nie stawia przeszkód
POD LUPĄ
16 Badania diabetyka (cz. 1) - Gospodarka lipidowa
18 Choroba wieńcowa a cukrzyca
20 Małe dziecko i cukrzyca
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
25 Mały błąd - duży problem
LEKARZ ODPOWIADA
26 Wybór zawodu
ABC INSULINOTERAPII
28 Insulinoterapia w praktyce (cz. 8)
Zmiana rodzaju insuliny podstawowej (bazalnej)
WARTO WIEDZIEĆ
30 Gdy dopadną cię wakacyjne kłopoty ze zdrowiem
32 Nowe możliwości w diagnostyce i leczeniu retinopatii cukrzycowej
ZADBAJ O SIEBIE
35 Przed urlopem
ZDROWE ODŻYWIANIE
38 Margaryny miękkie
40 "Zestawy ratunkowe" w hipoglikemii
43 Węglowodany - wróg czy przyjaciel?
PRZEPISY - JUŻ WIESZ, ILE JESZ
46 Sałatki górą
49 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżowka

Zapraszamy na naszą nową stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, czerwiec 2011, nr 6 (185)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 czerwca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line