Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Komunikaty

Świat Zdrowia: Pod opieką farmaceuty

źródło: Hype PR, dodano: 29 listopada 2010 r.

W wybranych aptekach Świata Zdrowia w całej Polsce rusza "Świat Diabetologii i Kardiologii". To program opieki farmaceutycznej skierowany zarówno do osób ze zdiagnozowanymi już schorzeniami, jak i do tych, które dopiero podejrzewają, iż mogą cierpieć na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy inne schorzenia kardiologiczne.

To pierwszy w Polsce projekt z zakresu opieki farmaceutycznej realizowany na taką skalę. Do tej pory w ramach "Świata Diabetologii i Kardiologii" odbył się program pilotażowy w Wielkopolsce. W aptekach Świata Zdrowia farmaceuci kierowali pacjentów na bezpłatne konsultacje diabetologów i kardiologów oraz badania, m.in.: EKG, echo serca, pomiar hemoglobiny, stężenia glukozy we krwi oraz cholesterolu. Pacjenci mieli także możliwość skorzystania z porad dermokonsultantów w zakresie stopy cukrzycowej i pomiarów ciśnienia krwi. Skierowanie było wystawiane na podstawie wywiadu z pacjentem prowadzonego przez farmaceutę.

Teraz program "Świat Diabetologii i Kardiologii" będzie prowadzony w wybranych aptekach w całej Polsce. Apteki biorące udział w programie poprowadzą działania edukacyjne skierowane do pacjentów, a sami farmaceuci przejdą cykl specjalistycznych szkoleń (punktowanych zgodnie z systemem kształcenia ustawicznego). W ramach programu od przyszłego roku organizowane będą cyklicznie akcje bezpłatnych badań przesiewowych, a pacjenci będą mogli korzystać z dodatkowych udogodnień związanych z opieką farmaceutyczną, między innymi skierowań na konsultacje specjalistyczne. Wybrane apteki już uczestniczą w akcji badań przesiewowych w kierunku osteoporozy.

"Mamy nadzieję, że dzięki tego typu działaniom uda się zrealizować ideę bliskiej współpracy pomiędzy lekarzem a farmaceutą i poprawić komfort życia pacjentów. Możliwość uzyskania przez pacjenta pomocy w aptece powinna zwiększyć skuteczność terapii i zmniejszyć koszty leczenia." - podsumowuje Wojciech Rosicki, Prezes Zarządu Świata Zdrowia.

U podstaw idei opieki farmaceutycznej leży potrzeba usprawnienia leczenia osób przewlekle chorych i poprawa efektywności terapii. Wielu pacjentów przyjmuje leki na różne schorzenia zapisywane przez kilku różnych lekarzy, nie zawsze informując o tym lekarza. Celem opieki farmaceutycznej, zgodnej ze standardami WHO, jest przede wszystkim budowa współpracy pomiędzy farmaceutą a lekarzem. Aptekarz, jako najbardziej dostępny przedstawiciel służby zdrowia, pełni zgodnie z tym założeniem rolę koordynatora terapii i opiekuna pacjenta - na podstawie założonej w aptece karty choroby doradza, uczy, wspiera i kontroluje terapię pacjenta, w razie konieczności sugeruje także przeprowadzenie niezbędnych badań i kontakt z lekarzem specjalistą. Podobne programy realizowane są w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.

Jak mówi Katarzyna Krążyńska, Dyrektor ds. Rozwoju Programów Zdrowotnych w aptekach Świat Zdrowia, w których odbywa się pilotażowa akcja: - O opiece farmaceutycznej w Polsce mówi się od dawna. Jest to temat szczególnie ważny wobec pogarszającej się dostępności do lekarzy specjalistów, a do najbardziej pożądanych kategorii terapeutycznych należą właśnie kardiologia i diabetologia, stąd pojawił się nasz pomysł.

Program opieki farmaceutycznej "Świat Diabetologii i Kardiologii" objęło swoim patronatem Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, akcja ma także poparcie Stowarzyszenia Pacjentów Primum non Nocere.


Redakcja portalu MojaCukrzyca.org nie jest autorem powyższego ogłoszenia i nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji portalu, zweryfikowano pod względem merytorycznym. Za zamieszczenie powyższego komunikatu nie pobrano żadnych opłat.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Komunikaty: Świat Zdrowia: Pod opieką farmaceuty
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 7 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line