Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Naukowcy o europejskim planie walki z epidemią cukrzycy

źródło: PAP - Nauka w Polsce, 23 września 2010 r.

Joanna Morga, PAP

Europa ma już strategiczny plan rozwoju badań nad cukrzycą na lata 2010-19. Naukowcy realizujący projekt Komisji Europejskiej o nazwie DIAMAP przedstawili go w środę w Sztokholmie na 46. dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Jak przypomniał koordynator DIAMAP prof. Philippe A. Halban ze Szwajcarii, cukrzyca jest jednym z największych wyzwań dla opieki medycznej w XXI wieku. Ze względu na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na to schorzenie, obserwowany w ostatnich dekadach na całym świecie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała je za pierwszą niezakaźną epidemię.

Obecnie na świecie żyje 285 mln ludzi z cukrzycą
Obecnie na świecie żyje 285 mln ludzi z cukrzycą, a - jak szacują eksperci - w 2030 r. liczba ta może dojść do 438 mln. W 27 krajach Unii Europejskiej cierpi na nią ponad 30 mln osób, a w całej Europie - ponad 55 mln; natomiast drugie tyle ma zaburzenia metabolizmu glukozy uważane za wstęp do rozwoju cukrzycy.

Koszty związane z cukrzycą bardzo obciążają budżety państw i ciągle rosną - w większości krajów członkowskich UE na leczenie cukrzycy i jej powikłań przeznacza się 10 proc. z całego budżetu na opiekę medyczną. W niektórych państwach odsetek ten dochodzi nawet do 18,5 proc.

Z raportu DIAMAP wynika, że poziom finansowania badań w dziedzinie diabetologii w UE jest nieproporcjonalnie mały - około 500 mln euro rocznie - w stosunku do wydatków przeznaczanych na opiekę medyczną nad pacjentami z cukrzycą - 50 mld euro na rok.

Dlatego naukowcy zrzeszeni w Sojuszu na rzecz Europejskich Badań Diabetologicznych (EURADIA) opracowali obszerną strategię na lata 2010-19, która ma pomóc zintensyfikować badania w dziedzinie diabetologii. Plany dotyczą m.in. badań nad genetyką i epidemiologią cukrzycy oraz zastosowaniem ich wyników w zapobieganiu i leczeniu tego schorzenia, stworzenia nowych strategii prewencji cukrzycy typu 1 i typu 2 oraz ich powikłań związanych z uszkodzeniem małych i dużych naczyń krwionośnych, opracowania skutecznych metod ochrony komórek beta trzustki, które produkują insulinę.

Ważnym celem programu jest stworzenie Europejskiej Platformy Klinicznych Badań nad Cukrzycą
Ważnym celem programu jest stworzenie Europejskiej Platformy Klinicznych Badań nad Cukrzycą, która - zdaniem naukowców - ma ułatwić przekładanie wyników badań podstawowych na praktykę kliniczną przynoszącą bezpośrednie korzyści pacjentom. Na stronie internetowej projektu (www.DIAMAP.eu) naukowcy i sponsorzy badań będą mogli zdobywać informacje na temat prac innych zespołów badawczych i możliwości wzajemnej współpracy.

"DIAMAP stwarza duże szanse na przyspieszenie postępu w europejskich badaniach nad cukrzycą. Europejscy naukowcy wnieśli duży wkład w rozwój diabetologii, ale ich specjalistyczna wiedza jest niedostatecznie wykorzystywana z powodu braku spójnej wizji, złej koordynacji i niedostatecznych nakładów finansowych na badania" - powiedział prof. Halban. Jego zdaniem, nowa strategia poprawi przede wszystkim skuteczność leczenia i profilaktyki cukrzycy. Zaowocuje też lepszą koordynacją badań, pozwoli wykorzystać ekspertów z danego regionu i zwiększyć konkurencyjność. Badacz podkreślił też, że niezbędny jest wzrost nakładów na badania diabetologiczne oraz ściślejsza współpraca między ośrodkami naukowymi a przemysłem.

Cukrzyca jest zaburzeniem w metabolizmie glukozy, które objawia się zbyt wysokim poziomem tego cukru we krwi. 90 proc. przypadków tej choroby stanowi cukrzyca typu 2, która dotyka najczęściej ludzi w wieku średnim oraz starszym i jest ściśle związana z nadwagą i brakiem aktywności fizycznej. Znacznie rzadsza cukrzyca typu 1 rozwija się przede wszystkim u dzieci i młodzieży i jest efektem uszkodzenia komórek beta trzustki produkujących insulinę przez komórki odporności. Obydwa typy cukrzycy - zwłaszcza źle leczone - zwiększają ryzyko poważnych, groźnych dla życia powikłań, jak niewydolność nerek, choroby układu krążenia, amputacja nogi oraz uszkodzenie wzroku.

Projekt DIAMAP jest realizowany w ramach 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Naukowcy o europejskim planie walki z epidemią cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 14 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line