Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca osłabia mózg

źródło: Rzeczpospolita (13.04.09), 3 maja 2009 r.

Aleksandra Stanisławska, Rzeczpospolita

Spadki poziomu cukru we krwi upośledzają pamięć i sprawność myślenia. Te zmiany mogą okazać się trwałe — twierdzą brytyjscy naukowcy. Chorzy na cukrzycę typu 2 powinni starannie kontrolować poziom cukru we krwi.

W przeciwnym razie powtarzające się spadki jego stężenia, zwane hipoglikemią, prowadzą do niedożywienia mózgu i w rezultacie do osłabienia koncentracji czy problemów z rozwiązywaniem zadań logicznych. Wyniki badań na ten temat naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu ogłosili podczas konferencji zorganizowanej przez Diabetes UK.

Apetyt na cukier

W Polsce cukrzycę stwierdzono u ponad 1,5 miliona osób, jednak chorych mogą być nawet blisko 3 miliony. Najtrudniejsza do zdiagnozowania jest cukrzyca typu 2 (obejmująca około 90 proc. przypadków cukrzycy), która sprawia, że chory jest mało wrażliwy na działanie insuliny, hormonu wydzielanego pod wpływem podwyższonego poziomu cukru we krwi. Głównym zadaniem insuliny jest transport tejże glukozy do wnętrza komórek, które są tym sposobem odżywiane.

Gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi zagraża przede wszystkim chorym na cukrzycę typu 1, jednak są na niego narażeni i diabetycy typu 2, zwłaszcza jeśli niewłaściwie stosują leki na cukrzycę.

Niekontrolowany spadek poziomu cukru, zwany niedocukrzeniem lub hipoglikemią, jest dla organizmu bardzo nieprzyjemny w skutkach, a bywa również i niebezpieczny. Ocenia się, że około jedna trzecia cierpiących na cukrzycę typu 2 doświadcza takich problemów. Chorzy mają wówczas przyśpieszony rytm serca, odczuwają zmęczenie, poirytowanie, osłabienie oraz nadmiernie się pocą. W skrajnych przypadkach niedocukrzenie może spowodować utratę przytomności, drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć.


Głodne neurony

Narządem całkowicie uzależnionym od regularnych dostaw cukru jest mózg. Organ ten popada w poważne tarapaty przy niedoborach tego paliwa. Efektem są zaburzenia pracy neuronów, a nawet ich obumieranie. Proces destrukcyjny najszybciej dotyka kory mózgowej, a następnie hipokampu oraz innych struktur mózgu. Zmiany te mogą się okazać trwałe.

Przekonali się o tym naukowcy, którzy przebadali ponad 1000 osób cierpiących na cukrzycę typu 2, w wieku od 60 do 75 lat. Ich zadaniem było rozwiązanie siedmiu testów oceniających sprawność umysłową, a więc pamięć, myślenie logiczne i zdolność koncentracji. W grupie badanych osób znaleźli się cukrzycy, którzy w przeszłości doświadczali ostrej hipoglikemii. 113 takich osób osiągnęło wyniki dużo słabsze od przeciętnych, zwłaszcza w testach oceniających ogólną sprawność mentalną oraz słownictwo.

- Albo to hipoglikemia prowadzi do spadku zdolności poznawczych, albo to problemy mentalne sprawiają, że ludzie gorzej radzą sobie z zapobieganiem gwałtownym spadkom poziomu cukru — mówi kierująca badaniami dr Jackie Price z University of Edinburgh. — Trzecim wyjaśnieniem mógłby być nieznany nam czynnik, który wywołuje jednocześnie niedocukrzenie i osłabienie zdolności mentalnych. Staramy się ustalić, która z tych hipotez jest najbardziej prawdopodobna.

Wiadomo na razie tyle, że cukrzyca typu 2 u osób starszych zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Wyniki najnowszych badań to kolejny element układanki łączącej niższy poziom cukru z objawami demencji, jakiej doświadczają cukrzycy w starszym wieku.

Foto: Dominik Pisarek, Fotorzepa

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~pm  IP: 62.233.170.xxx(2009-05-19 17:31:47)
Interesuje mnie definicja "ostra hipoglikemia" z podaniem źródła definicji.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca osłabia mózg
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 11 sierpnia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line