Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Niedziela, 15 grudnia 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Schizofrenicy mają podwyższone ryzyko cukrzycy
źródło: Onet.pl (01.04.09), 1 kwietnia 2009 r.

Chorzy na schizofrenię są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2, zaburzenie metabolizmu glukozy związane głównie z przejadaniem się i brakiem ruchu - informuje serwis internetowy EurekAlert.

Schizofrenia jest poważnym schorzeniem psychicznym, które objawia się problemami z pamięcią i koncentracją uwagi, chaotycznym myśleniem i zachowaniem oraz tzw. zaburzeniami psychotycznymi jak halucynacje i omamy.

Schorzenie dotyka ludzi młodych - przeważnie między 15 a 35 rokiem życia. Objawia się głównie zaburzeniami w pracy mózgu i mało kto zdaje sobie sprawę, że osoby z tym schorzeniem mają również inne problemy zdrowotne - zaburzenia metabolizmu.

Badacze od dawna podejrzewali, że schizofrenia może mieć związek z wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Rozpoznanie tych pacjentów przed rozpoczęciem leczenia schizofrenii jest bardzo ważne, gdyż wiadomo, że niektóre ze skutecznych leków przeciwpsychotycznych powodują również szybkie przybieranie na wadze, co jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu II.


Naukowcy z Collegium Medycznego Stanu Georgia razem z kolegami z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Uniwersytetu Stanu Maryland przebadali 50 osób z nowo zdiagnozowaną schizofrenią lub pokrewną chorobą, której towarzyszą zaburzenia psychotyczne. Żaden z nich nie rozpoczął jeszcze leczenia. Dla porównania sprawdzili też podobną liczebnie grupę osób bez schizofrenii.

Wszystkim podano na czczo glukozę i po dwóch godzinach zmierzono poziom tego cukru we krwi (tzw. dwugodzinny test obciążenia glukozą). W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka cukrzycy.

Okazało się, że 16 proc. chorych na schizofrenię miało cukrzycę bądź prowadzące do niej zaburzenia metabolizmu glukozy. Natomiast w grupie kontrolnej nikt nie miał objawów cukrzycy. "Nasze wyniki sugerują, że na rozwój obydwu tych schorzeń mogą wpływać jakieś wspólne czynniki środowiska lub czynniki genetyczne" - komentuje prowadzący badania dr Brian Kirkpatrick.

Z wcześniejszych badań wynika m.in., że pewne czynniki oddziałujące na płód w łonie matki, np. niedożywienie, zwiększają ryzyko zarówno schizofrenii jak i cukrzycy u potomstwa.

Autorzy pracy liczą, że zrozumienie związku między schizofrenią a cukrzycą pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia schizofrenii.

Dr Kirkpatrick zaprezentował wyniki badań swojego zespołu na Międzynarodowym Kongresie nt. Badań nad Schizofrenią, który odbywa się w San Diego, w dniach 28 marca - 1 kwietnia.

Foto: www.sxc.hu

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Schizofrenicy mają podwyższone ryzyko cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu
mojacukrzyca.org


Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 13 grudnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line