Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Więcej osób będzie mieć problemy z nerkami

źródło: Onet.pl (22.10.07), 22 października 2007 r.

Przewlekła Choroba Nerek (PChN) występuje, w różnych stadiach rozwoju, u ponad 4 mln Polaków; z roku na rok liczba ta będzie się zwiększać - ostrzegł konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, prof. Bolesław Rutkowski. Na PChN, która grozi trwałą utratą czynności nerek, narażeni są zwłaszcza ludzie chorzy na cukrzycę oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Polacy powinni zwrócić więcej uwagi na stan swoich nerek, a choroby nerek powinny być jak najwcześniej wykrywane - alarmował prof.Rutkowski na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie. Ostrzegł, że rozwinięta PChN prowadzi do niewydolności nerek - konsekwencją dla chorych są dializy i przeszczepy nerek.

- W Polsce niezbędna jest realizacja programu wczesnego wykrywania chorób nerek. Dializy i transplantacje oznaczają duże obciążenie dla budżetu państwa - zwrócił uwagę profesor.

Jak tłumaczył, procent osób chorych na PChN będzie się w Polsce zwiększał m.in. ze względu na wydłużanie się życia ludzi; według GUS, w 2030 roku jedną czwartą polskiego społeczeństwa stanowić będą ludzie, którzy przekroczyli 65. rok życia.

Na całym świecie na PChN cierpi 600 mln ludzi. Choroba ta występuje najczęściej - jako następstwo - u osób cierpiących na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca i nadciśnienie uszkadzają bowiem nerki. Liczba osób z cukrzycą systematycznie wzrasta. Nerki przypominają kształtem ziarno fasoli, ich wielkość - u dorosłego człowieka - zbliżona jest do rozmiaru męskiej pięści. Prawa nerka znajduje się tuż pod wątrobą, lewa pod przeponą.

Nerki spełniają w organizmie bardzo ważne funkcje, m.in. oczyszczają krew i odfiltrowują z niej nadmiar wody i zbędne produkty przemiany materii oraz regulują poziom substancji chemicznych we krwi. Odfiltrowują i przywracają do krwioobiegu ok. 200 litrów płynów na dobę - czyli ilość, jaką można wypełnić 20 wiader. Około dwóch litrów płynów na dobę usuwanych jest dzięki nerkom z organizmu w postaci moczu i zbędnych produktów przemiany materii.

Gdy nerki są niewydolne, dochodzi do niedostatecznego oczyszczania krwi i usuwania wody, czego skutkiem jest m.in. wzrost stężenia niepotrzebnych i szkodliwych składników krwi - toksyn i produktów przemiany materii. Zanieczyszczona krew dociera następnie do różnych narządów i tkanek w ludzkim organizmie, powodując zaburzenia ich funkcji.

Nerki odgrywają rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek przenoszących tlen - podkreślono na konferencji. Gdy u człowieka rozwija się PChN, nerki tracą zdolność pełnienia tej ważnej funkcji. Dlatego niemal nieuniknionym następstwem PChN jest anemia.

Niedokrwistość nerek utrudnia dostarczanie tlenu do tkanek i organów w całym organizmie. Przyczynia się do rozwoju choroby sercowo-naczyniowej - ponieważ serce zmuszane jest do intensywniejszej pracy niż zwykle, w celu zaopatrzenia organizmu w tlen. Choroba sercowo-naczyniowa to najczęstsza przyczyna śmierci ludzi chorych na PChN.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Więcej osób będzie mieć problemy z nerkami
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 14 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line