Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Lek na cukrzycę chroni tętnice

źródło: Onet.pl (06.04.07), 6 kwietnia 2007 r.

Pioglitazon, doustny lek stosowany w leczeniu chorych na cukrzycę, spowalnia proces przerostu ściany naczyń krwionośnych - informuje "Journal of the American Medical Association".

Pioglitazon zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę - hormon obniżający poziom cukru we krwi. Podwyższony poziom cukru we krwi to główny objaw cukrzycy - może wynikać z niedoboru insuliny lub też nieprawidłowej reakcji organizmu na ten hormon.

Wiadomo, że u osób chorych na cukrzycę znacznie zwiększa się ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ścisła kontrola poziomu cholesterolu i ciśnienia tętniczego zmniejsza ryzyko tylko częściowo. Naukowcy z University of Chicago podawali 462 pacjentom z cukrzycą typu II (spowodowaną nieprawidłową reakcją na insulinę) albo pioglitazon, albo inny lek przeciwcukrzycowy - glimepiryd.

Regularne pomiary ultradźwiękowe wykazały po 72 tygodniach, że w grupie dostającej glimepiryd grubość ścian naczyń wzrosła o 0,012 milimetra, a pacjenci dostający pioglitazon mieli ściany naczyń grubsze tylko o 0,001 milimetra. Leczeni pioglitazonem mieli również niższy poziom cukru we krwi i wyższy poziom korzystnego dla zdrowia "dobrego" cholesterolu (HDL).

Wcześniej ogłoszono także ochronne działanie pioglitazonu w chorobie u osób zagrożonych udarem mózgu i chorych na alzheimera. Nie jest to jednak lek dla każdego - ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie, może sprzyjać niewydolności krążenia. Nie można go też stosować przy chorobach wątroby.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Lek na cukrzycę chroni tętnice
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 14 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line