Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Kasztany jadalne - lecznicze owoce św. Hildegardy

Artykuł sponsorowany, dodano: 1 lipca 2022 r.

Kasztany jadalne są rzadkością w polskiej kuchni. Niewiele osób miało okazję zapoznać się z ich smakiem, a co dopiero wykorzystywać je do przygotowywania codziennych posiłków. Tymczasem kasztany jadalne należą do trójki najzdrowszych produktów, które wymieniła św. Hildegarda z Bingen. Dlaczego średniowieczna mistyczka tak bardzo ceniła owoce kasztana? W czym tkwi sekret ich działania? Wyjaśniamy.

Kasztany jadalne

Kasztany jadalne były znane już w starożytności, a ich lecznicze właściwości doceniano potem przez całe stulecia, zwłaszcza w średniowieczu. Niestety, z czasem zostały nieco zapomniane. Ostatnio kasztany jadalne zaczęły wracać na stoły przede wszystkim za sprawą diety św. Hildegardy, która cieszy się coraz większą popularnością, również w Polsce. Jak rozpoznać kasztany jadalne? Drzewo, na którym rosną ma podłużne, duże liście i osiąga nawet 30 metrów wysokości. Owoce kryją się w zielonej okrywie z licznymi kolcami. Kasztanów jadalnych nie można mylić z występującymi często w Polsce kasztanowcami. Owoce naszych kasztanowców nie nadają się bowiem do jedzenia. Kasztany jadalne sprowadzane są do naszego kraju zza granicy, najczęściej z Włoch i Francji.

Kasztany jadalne - produkty

W dobrych sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć kasztany jadalne w różnej postaci. Podstawa to kasztany gotowane lub prażone. Można jeść je jako przekąskę w ciągu dnia. Dostępne są także suszone. Z kolei z mąki kasztanowej przyrządzisz zdrowy budyń, ciasteczka, chleb i naleśniki. Możesz zamówić też gotowe produkty np. kasztanowy krem na kanapki albo ciastka. Kasztany jadalne już same w sobie są zdrowe i pożywne, ale można dodatkowo wzmacniać właściwości prozdrowotne kasztanowych potraw, stosując przyprawy np. bertram i galgant. Zamówisz je tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/ziola-sw-hildegardy. Najlepiej, jeżeli oprócz kasztanów jadalnych włączymy do swojej codziennej diety także orkisz i koper włoski, czyli pozostałe dwa z trzech ulubionych produktów św. Hildegardy. Święta podkreślała, że są to produkty w pełni przyswajane przez ludzki organizm. Żywność stosowaną w diecie św. Hildegardy znajdziesz na tej stronie: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/DIETA-SW.-HILDEGARDY/90.

Kasztany jadalne - właściwości

Św. Hildegarda pisała w swoich dziełach, że kasztany jadalne są pomocne przy każdej dolegliwości. Gotowane kasztany są dobre na mózg, pieczone - na śledzionę, a w formie mąki - na wątrobę. Prozdrowotnych właściwości jest zresztą o wiele więcej: regulują pracę układu nerwowego, usuwają toksyny z organizmu, wzmacniają układ krwionośny, poprawiają pamięć i koncentrację, zapobiegają nowotworom, poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Tak wielorakie właściwości to wynik bogatego składu kasztanów jadalnych, który obfituje w minerały, witaminy i cenne składniki odżywcze. Kasztany jadalne zawierają duże ilości witamin z grupy B, a także witaminy: C, E, K. Stanowią źródło przeciwutleniaczy, czyli naturalnych pogromców wolnych rodników. Ponadto zawierają: żelazo, magnez, potas, wapń, fosfor czy cynk. Mają też duże ilości błonnika i kwasów tłuszczowych. Dostarczają wiele energii i pomagają zachować dobre zdrowie.

Kasztany jadalne gdzie kupić

Kasztany jadalne są jeszcze w Polsce rzadkością, więc trudno kupić je w popularnych sklepach stacjonarnych. Najłatwiej zamówić je przez Internet w sklepach z żywnością hildegardową. A co z ceną? Czy kasztany jadalne to przekąska dostępna dla wszystkich, czy może przysmak zarezerwowany dla niewielu? Najdroższe są kasztany gotowane i prażone. Trzeba zapłacić za nie ok. 10 zł za 100 g. Mąka jest jednak o wiele tańsza. Za pół kilograma zapłacimy ponad 20 zł. W niewiele wyższej cenie kupisz też kasztany suszone. Jeżeli szukasz oszczędności, możesz więc korzystać na co dzień z mąki kasztanowej i kasztanów suszonych, a po owoce gotowane lub prażone sięgać raz na jakiś czas dla urozmaicenia smaku.

Kasztany jadalne to idealna propozycja kulinarna dla wszystkich osób, które chcą żyć zdrowo i lubią testować nowe smaki. Możesz przyrządzać z nich rozmaite potrawy lub serwować je w formie przekąski. Zamówisz je przez Internet, bez konieczności stania w kolejkach. Zdecydowanie warto włączyć kasztany jadalne do swojej diety.



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Kasztany jadalne - lecznicze owoce św. Hildegardy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line