Początek roku szkolnego bywa trudnym okresem dla dzieci z cukrzycą oraz ich opiekunów. Wymaga on przygotowania i wdrożenia odpowiednich planów opieki zdrowotnej w placówka oświatowych, a także współpracy z nauczycielami i personelem, którzy często nie są w pełni zaznajomieni z cukrzycą. Dzieci mogą odczuwać dodatkowy stres związany z kontrolowaniem poziomu cukru we krwi w nowym środowisku, a opiekunowie martwią się o ich bezpieczeństwo i prawidłowe reagowanie szkoły na ewentualne sytuacje kryzysowe. Kluczowe jest zapewnienie edukacji oraz wsparcia zarówno dla dzieci, jak i pracowników placówki oświatowej, aby umożliwić bezpieczny i bezproblemowy start roku szkolnego.
Oglądaj na żywo
W programie "Akcja edukacja" o cukrzycy będziemy rozmawiać z Ewą Dygaszewicz, dietetykiem, psychodietetykiem oraz edukatorem diabetologicznym. Cenne rady udzielą nam także Katarzyna Bienas - doświadczona mama dziecka z cukrzycą i koordynatorka Podlaskiej Grupy Wsparcia Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą, która przekażę praktyczne wskazówki jak się przygotować do obecności dziecka w szkole i przedszkolu, Justyna Michalska - prezeska Koła Diabetyków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z Nowej Rudy, która opowie o swojej pracy w szkole z dziećmi z cukrzycą, a także Maja Makowska, znana jako SugarWoman, która podzieli się doświadczeniem związanym ze sportem i przekona nas, że nie warto zwalniać dzieci z lekcji wychowania fizycznego.
Zarówno Kasia, Justyna, jak i Maja są absolwentkami studiów podyplomowych na kierunku Edukator Diabetologiczny w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Studia umożliwiają słuchaczom zdobycie aktualnej wiedzy na temat wszystkich typów cukrzycy oraz chorób z nią powiązanych. Celem studiów podyplomowych jest przekazanie informacji niezbędnych do wspierania pacjentów w procesie leczenia oraz zachowania przez nich właściwej kondycji psychofizycznej po postawieniu diagnozy. Absolwenci uzyskają wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do prowadzenia edukacji pacjentów z cukrzycą oraz utrwalania i wprowadzania w ich życie właściwych nawyków żywieniowych. Ukończenie studiów podyplomowych pozwoli absolwentom na realizowanie przedsięwzięć edukacyjnych i profilaktycznych w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy oraz na użytek jednostek zajmujących się zdrowiem publicznym.
Transmisja odbędzie się na naszym kanale na YouTube, na profilu mojacukrzyca.org na Facebooku oraz na platformie X (dawniej Twitter). Nie przegap tego wyjątkowego spotkania - bądź z nami na żywo! Oczywiście nagranie spotkania będzie także dostępne do ponownego odtworzenia.
Dołącz też do wydarzenia na Facebooku, aby nie przegapić programu!