Za granicą mogą obowiązywać różne przepisy dotyczące wielu leków. Niektóre z nich dostępne są w innych krajach bez recepty. Niekiedy jest też wręcz przeciwnie - preparaty sprzedawane w Polsce bez ograniczeń, gdzieś indziej mogą być wydawane jedynie na receptę. Warto to sprawdzić przed wyjazdem. Co trzeba wiedzieć na temat recept, wyjeżdżając na wakacje?
Czy na wakacjach można otrzymać receptę?
Dzięki dynamicznemu rozwojowi telemedycyny obecnie można odbyć wizytę lekarską za pośrednictwem telefonu lub internetu. Dlatego e-receptę online otrzymasz w każdym miejscu, również podczas wyjazdu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko wdrożyć leczenie. Jest też niezwykle przydatne u osób, które zapomniały zabrać na wyjazd swoich stale przyjmowanych leków.Czy polską e-receptę można zrealizować za granicą?
Należy jednak pamiętać, że samo otrzymanie recepty nie jest jednoznaczne z możliwością jej wykupienia w innym kraju. Od niedawna funkcjonuje rozwiązanie, które nieco ułatwia dostęp do leków za granicą, czyli recepta transgraniczna. Można ją zrealizować np. w Grecji, Czechach, w Portugalii, Estonii, Łotwie, Finlandii czy Hiszpanii. Jednak obecnie konieczne jest posiadanie takiej recepty w formie papierowej, co oznacza, że nie można jej otrzymać w trakcie teleporady lub online.E-recepty transgraniczna w Niemczech. Czy można zrealizować receptę w Niemczech?
Wjazd do innego kraju z lekami na receptę
Należy pamiętać, że różne kraje mogą posiadać odmienne przepisy dotyczące leków i preparatów medycznych. Dlatego koniecznie trzeba to sprawdzić przed wyjazdem. W niektórych krajach leki przeciwbólowe czy psychotropowe mogą podlegać różnym ograniczeniom, czy wręcz być całkowicie zakazane.Nawet jeśli lek jest dopuszczony w danym kraju, to konieczne może być posiadanie dokumentu, który poświadcza, że został on przepisany konkretnemu pacjentowi. Takie zaświadczenie można uzyskać od lekarza, który wystawił receptę na dany lek. Ze względów praktycznych powinno być ono w języku angielskim.
Jakie leki warto wziąć ze sobą na wakacje?
W większości krajów można bez problemu dostać leki na popularne przypadłości. Jednak, aby uniknąć problemów i stresów warto niektóre z nich mieć ze sobą. Każda osoba, która stale przyjmuje jakieś leki, powinna spakować je także na urlop. Oprócz tego w apteczce podróżnej powinny znaleźć się:- środki opatrunkowe i dezynfekujące,
- leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe,
- preparaty na ból gardła,
- spray na zatkany nos (który może przydać się także podczas lotu samolotem),
- środki na biegunkę lub zaparcie,
- dodatkowo można zabrać suplementy diety - przy długich podróżach samolotem i zmianach stref czasowych pomocna może być np. melatonina.