Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca i jej wpływ na narząd wzroku. Jak rozpoznać zaćmę cukrzycową?

Artykuł sponsorowany, dodano: 26 czerwca 2024 r.

Cukrzyca to choroba, która wpływa na cały organizm, a jednym z najważniejszych obszarów, gdzie może powodować poważne komplikacje, jest narząd wzroku. Osoby chore na cukrzycę są narażone na rozwój różnych schorzeń oczu, w tym zaćmy cukrzycowej. W tym artykule przyjrzymy się, jak cukrzyca wpływa na narząd wzroku, jak rozpoznać zaćmę cukrzycową oraz jakie mogą być powikłania po operacji zaćmy.

Wpływ cukrzycy na narząd wzroku

Cukrzyca, zarówno typu 1, jak i typu 2, może prowadzić do szeregu komplikacji związanych z narządem wzroku. Najczęstsze z nich to retinopatia cukrzycowa, jaskra i zaćma. Długotrwałe wysokie poziomy cukru we krwi uszkadzają naczynia krwionośne w siatkówce, co może prowadzić do jej uszkodzenia i poważnych problemów z widzeniem.

Zaćma cukrzycowa jest jednym z poważniejszych problemów wzrokowych związanych z cukrzycą. Polega ona na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do stopniowego pogarszania się ostrości widzenia. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ może znacznie obniżyć jakość życia chorego.

Jak rozpoznać zaćmę cukrzycową?

Rozpoznanie zaćmy cukrzycowej na wczesnym etapie jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą wskazywać na rozwijającą się zaćmę cukrzycową:

1. Zamglone widzenie
Jednym z pierwszych objawów zaćmy cukrzycowej jest zamglone, niewyraźne widzenie. Osoby dotknięte tą dolegliwością często porównują swoje widzenie do patrzenia przez zamarznięte lub zaparowane okno.

2. Zwiększona wrażliwość na światło
Pacjenci z zaćmą cukrzycową mogą odczuwać zwiększoną wrażliwość na jasne światło, co utrudnia prowadzenie samochodu nocą lub przebywanie w jasno oświetlonych miejscach.

3. Widzenie aureoli wokół źródeł światła
Częstym objawem jest również widzenie świetlistych aureoli wokół źródeł światła, takich jak latarnie uliczne czy reflektory samochodowe. Może to powodować znaczny dyskomfort i trudności w codziennym funkcjonowaniu.

4. Podwójne widzenie w jednym oku
W zaawansowanym stadium zaćmy cukrzycowej, pacjenci mogą doświadczać podwójnego widzenia w jednym oku. Jest to wynik zmętnienia soczewki, które powoduje rozpraszanie światła.

Powikłania po operacji zaćmy

Operacja usunięcia zaćmy jest jedynym skutecznym sposobem leczenia tego schorzenia. Szczegóły dotyczące tej operacji możesz przeczytać tutaj: https://kardiotel.pl/operacja-zacmy Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Chociaż operacja zaćmy jest rutynowym i bezpiecznym zabiegiem, osoby chore na cukrzycę mogą być bardziej narażone na pewne powikłania.

1. Infekcje
Pacjenci z cukrzycą są bardziej podatni na infekcje pooperacyjne, w tym infekcje oczu. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących higieny oka i stosowania przepisanych kropli antybiotykowych.

2. Opóźnione gojenie
Cukrzyca może prowadzić do opóźnionego gojenia się ran, co również dotyczy oka po operacji zaćmy. Regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi i przestrzeganie zaleceń lekarskich są kluczowe dla prawidłowego przebiegu rekonwalescencji.

3. Obrzęk plamki
Obrzęk plamki żółtej to powikłanie, które może wystąpić po operacji zaćmy, zwłaszcza u osób z cukrzycą. Objawia się pogorszeniem widzenia centralnego i może wymagać dodatkowego leczenia.

4. Retinopatia cukrzycowa
Operacja zaćmy może czasami nasilić objawy retinopatii cukrzycowej, dlatego ważne jest, aby pacjent był pod stałą opieką okulisty, który monitoruje stan siatkówki przed i po zabiegu.

Jakie jeszcze powikłania mogą pojawić się po operacji zaćmy? Sprawdź u źródła: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/241-powiklania-po-operacji-zacmy-co-powinno-zaniepokoic

Jak dbać o oczy przy cukrzycy?

Aby zminimalizować ryzyko powikłań związanych z cukrzycą, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

Regularne badania wzroku
Osoby z cukrzycą powinny regularnie odwiedzać okulistę, nawet jeśli nie mają żadnych objawów problemów z widzeniem. Wczesne wykrycie zmian cukrzycowych w oku pozwala na szybką interwencję i leczenie.

Kontrola poziomu cukru we krwi
Utrzymywanie poziomu cukru we krwi w normie jest kluczowe dla zapobiegania powikłaniom cukrzycowym, w tym zaćmy. Regularne monitorowanie glikemii i stosowanie się do zaleceń lekarza to podstawa.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna
Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna pomagają w kontrolowaniu cukrzycy i zmniejszają ryzyko powikłań. Dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i białko jest zalecana dla osób z cukrzycą.

Podsumowanie

Cukrzyca ma istotny wpływ na zdrowie oczu, a jednym z poważnych schorzeń, które mogą się rozwinąć, jest zaćma cukrzycowa. Wczesne rozpoznanie objawów i regularne badania okulistyczne są kluczowe dla zachowania dobrego wzroku. Osoby chore na cukrzycę powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie, kontrolując poziom cukru we krwi i przestrzegając zaleceń lekarza. Operacja zaćmy, choć skuteczna, może wiązać się z pewnymi powikłaniami, dlatego tak ważna jest odpowiednia opieka i monitorowanie stanu zdrowia po zabiegu. Dbając o swoje oczy, osoby z cukrzycą mogą cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca i jej wpływ na narząd wzroku. Jak rozpoznać zaćmę cukrzycową?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line