Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Agata Szerszeń: Wysiłek fizyczny daje mi lepsze samopoczucie, mam też dużo lepsze cukry

źródło: oprac. własne, dodano: 22 kwietnia 2021 r.

W programie "Pogadajmy o cukrzycy" rozmawialiśmy o wysiłku fizycznym i cukrzycy oraz o tym, jak kontrolować poziom cukru we krwi. Warto pomyśleć o swojej sylwetce i rozpocząć aktywność fizyczną, nawet w niezbyt dużej i intensywnej formie. Po okresie zimy niektórych z nas jest więcej, także każda forma ruchu jest wskazana. Do studia zaprosiliśmy Agatę Szerszeń, która na co dzień pasjonuje się sportem, a do tego zmaga się z cukrzycą typu 1, jest autorką bloga cukierwformie.pl. Agata podzieliła się swoim bogatym doświadczeniem związanym z treningami, radzeniem sobie z cukrzycą i sprawdzonymi sposobami na utrzymanie cukru w formie.

Agata Szerszeń pasjonuje się zdrowym trybem życia. Uwielbia sporty outdoorowe, a od kilkunastu lat w życiu towarzystwa dotrzymuje jej cukrzyca typu 1. Na swoim blogu cukierwformie.pl przybliża swoją przygodę z różnymi sportami, dietą i sposobami na dogadanie się z cukrzycą tak skutecznie, żeby jak najpóźniej doświadczyć jej przykrych stron.

Biegam już od 3,5 roku. Na początku przez pierwszy rok biegałam bardzo mało, bo tylko raz w tygodniu. To był dla mnie taki rok, że ciężko było mi się w to wdrożyć, ale postanowiłam, że chcę i po prostu biegałam. W tej chwili jest to mniej więcej trzy w tygodniu. Dystanse od 5 do 15 km w trakcie jednego treningu. Przede wszystkim preferuje bieganie po lesie. Uwielbiam to. Jestem w tej chwili na etapie przygotowywania się do półmaratonu po górach. Bardzo mi się to podoba, chociaż jest to bardzo ciężkie i dużo trudniej się przygotować, niż do biegów po płaskim. Czeka mnie dużo pracy - mówi Agata Szerszeń.

Agata Szerszeń: Wysiłek fizyczny daje mi lepsze samopoczucie, mam też dużo lepsze cukry

Agata kilka lat trenowała jeździectwo, uzyskując w 2015 roku złotą odznakę PZJ, startując w zawodach skokowych. Obecnie regularnie biega. Ukończyła kilka półmaratonów, w tym jeden po górach, a przed nią kolejne wyzwania. Kręci ją także jazda na rowerze, a także odmiana fitnessu - body shape, wędrówki po górach, a od niedawna również nordic walking, biegówki i zumba. Jej sportowym marzeniem jest spróbowanie swoich sił w triathlonie, maratonie i Biegu Rzeźnika.

Dzięki ciągłemu monitoringu cukru zapanowanie nad poziom cukru jest dużo łatwiejsze. Widząc już trend spadkowy na zegarku, czy na telefonie, mniej więcej koło 120 mg/dl, biegnąc to spożywam glukozę w żelu lub w płynie. Jeżeli jestem na początku treningu i spadł mi cukier, to polecam jeszcze Dextro Energy w żelu, gdzie jest dużo więcej węglowodanów. W zależności od etapu treningu na jakim jestem spożywam odpowiednią ilość węglowodanów. Najlepszym sposobem jest też 15-20 minut po rozpoczęciu wysiłku, jeżeli cukier jest w miarę stabilny i nie rośnie, zjeść sobie na przykład jedną morelę suszoną. Są fantastyczne, bo zawierają też potas i pomagają mięśniom w pracy - wyjaśnia Agata Szerszeń.

Hasłem przewodnim Agaty jest "Aktywnie z cukrzycą typu 1 - jak się chce, to można!". Podczas spotkania dowiadujemy się, jak aktywnie uprawiać sport z cukrzycą typu 1, na co zwracać szczególną uwagę, jak zabezpieczyć się przed wysiłkiem, co spożywać na zbyt niski poziom cukru we krwi. Agata opowiada o codziennym monitorowaniu poziomów cukru we krwi, o przepisach na pyszne przekąski dla diabetyka oraz o tym, jak aktywność fizyczna wpływa na wyrównanie cukrzycy.

Zobacz całą rozmowę z Agatą!

Przydatne linki

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Agata Szerszeń: Wysiłek fizyczny daje mi lepsze samopoczucie, mam też dużo lepsze cukry
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line