Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Największą tajemnicą w COVID-19 jest to, że my nie wiemy kto ciężko zachoruje. Musimy się absolutnie wszyscy zaszczepić

źródło: oprac. własne, dodano: 22 grudnia 2020 r.

Było to ostatnie w tym roku spotkanie w programie "Pogadajmy o cukrzycy". Zakończyliśmy tegoroczną serię spotkań z naszymi gośćmi. Do ostatniej rozmowy z tym roku zaproszenie przyjął jeden z najwybitniejszych polskich diabetologów prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozmawialiśmy z profesorem o koronawirusie, chorobie COVID-19, szczepieniach na wirusa i sytuacji osób chorych na cukrzycę. Podsumowaliśmy także kończący się rok 2020 w kontekście opieki diabetologicznej i zastanawialiśmy się, co może przynieść nadchodzący nowy rok. Jeżeli nie widziałeś tej rozmowy na żywo, koniecznie zobacz nagranie!

Prof. dr hab. Leszek Czupryniak jest absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi. Obecnie pracuje jako kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swojej bogatej karierze naukowej opublikował ponad 100 prac w renomowanych czasopismach medycznych oraz jest autorem kilku specjalistycznych książek. Odbywał staże szkoleniowe w ośrodkach zagranicznych, m.in. w Oksfordzie, Londynie i Wakefield (Wlk. Brytania), Maastricht (Holandia) oraz Miami (USA). Jest również laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Ministra Zdrowia I stopnia za pracę habilitacyjną (w 2009 roku) i Nagrody Lider Roku w Ochronie Zdrowia (w 2013 roku). Profesor Czupryniak był wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Ponadto jest członkiem European Association for the Study of Diabetes oraz Executive Committee American Diabetes Association.

Prof. Leszek Czupryniak: Największą tajemnicą w COVID-19 jest to, że my nie wiemy kto ciężko zachoruje. Musimy się absolutnie wszyscy zaszczepić.

My, jako lekarze de facto zostaliśmy zostawieni sami sobie. Nie dostajemy żadnych wytycznych, albo bardzo skąpe od góry. Jeżeli są, to są chaotyczne, sprzeczne. Jak interpretować testy, antygenowe czy PCR, jak długo chorych hospitalizować, jakie leki stosować. Tak naprawdę ja i moi koledzy grzebiemy w literaturze, szukamy publikacji, uznajemy co jest uzasadnione, a co nie, ale kolega za ścianą może mieć zupełnie inne zdanie. Jak ja patrzę jak działa system w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, to tam w Wielkiej Brytanii epidemia zaczęła się miesiąc przed nami. W kwietniu wydano 100 stronicową książeczkę dokładnie opisującą co to jest ten covid, jakie są objawy, co można poznać w badaniu klinicznym, czego nie, jak leczyć. U nas tego nie ma. U nas robi się grube rzeczy, kupimy szczepionkę, zrobimy szpitale tymczasowe, ludzie nie umierają z braku dostępu do respiratora. To bardzo ważne. No, ale to tylko to - mówi prof. dr hab. Leszek Czupryniak.

Podczas spotkania na żywo z profesorem Leszkiem Czupryniakiem porozmawiamy także o nowościach w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2021 rok, o cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2, o nowoczesnych lekach przeciwcukrzycowych. Zapytaliśmy o nowoczesne metody monitorowania glikemii. Pytaliśmy, jak i czy telemedycyna sprawdza się w opiece nad pacjentem z cukrzycą. Podsumowaliśmy kończący się rok 2020 i rozmawialiśmy o tym, co może przynieść zbliżający się nowy rok, także w kontekście ciągle trwającej pandemii koronawirusa.

Na dniach stała się dostępna pompa 780G firmy Medtronic, działająca w zamkniętej pętli w nocy. To już jest duży przełom. Te osoby, które używają pompy myślę, że doskonale rozumieją na czym polega problem. W nocy przebieg cukru jest stabilny, nie ma problemu z zamkniętą pętlą. Ci z państwa, którzy używają pompy zrobione samemu widzą może co się dzieje w ciągu dnia. Odczyt z CGMu jest opóźniony w stosunku do krwi o 10, 15, a czasami o 20 minut. Podawanie podskórne insuliny przez pompę też ma pewne opóźnienie, zanim ta insulina trafi do krwioobiegu, to jest średnio pół godziny. I to przy bardzo zmieniających się cukrach, gwałtownym wysiłku, szybkim zjedzeniu czegoś nie umiemy jeszcze tej technologii zrobić, aby pompa równie szybko reagowała, gdy odczyt jest z tkanki podskórnej. Postęp jest jednak niesamowity. My jako lekarze jesteśmy widzimy postęp w zakresie technologii. To jest najbardziej fascynująca część diabetologii - wyjaśnia prof. dr hab. Leszek Czupryniak.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Największą tajemnicą w COVID-19 jest to, że my nie wiemy kto ciężko zachoruje. Musimy się absolutnie wszyscy zaszczepić
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line