Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca typu 2. Co powinieneś wiedzieć na temat diety przy tej chorobie? Co jest wskazane, czego należy unikać?

Artykuł sponsorowany, dodano: 16 listopada 2020 r.

W 1991 roku Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiły Światowy Dzień Cukrzycy. Co roku 14 listopada obchodzimy ten dzień w celu podniesienia świadomości na temat tej choroby, czyli jej przyczyn, objawów, leczenia oraz rozszerzania świadomości na jej temat.

Cukrzyca typu 2. Co powinieneś wiedzieć na temat diety przy tej chorobie? Co jest wskazane, czego należy unikać?

Cukrzyca jest jedną z przewlekłych chorób, która z roku na rok zwiększa się na świecie. Według IDF liczba osób cierpiących na tę chorobę potroiła się w ciągu ostatnich 20 lat, począwszy od 2020 roku - 463 mln osób. W naszym kraju wartości te są również niepokojące, ostatnie Krajowe Badanie Czynników Ryzyka, przeprowadzone w 2018 roku, wykazało, że częstość występowania cukrzycy osiągnęła 12,8% populacji dorosłych i wzrosła o 9,8% w stosunku do wartości uzyskanych w 2013 roku. Sprawdź Diabetins na cukrzycę typu 2

Choroba ta pojawia się, gdy trzustka nie pracuje prawidłowo i brak jest syntezy insuliny (cukrzyca typu I), gdy organizm nie wykorzystuje skutecznie produkowanej przez siebie insuliny (cukrzyca typu 2) lub gdy podczas ciąży dochodzi do hiperglikemii (cukrzyca ciążowa). Insulina jest hormonem, który reguluje poziom cukru we krwi, więc jej brak lub brak zdolności do działania odpowiada hiperglikemii (podwyższony poziom cukru we krwi), która z czasem wpływa na wiele tkanek i organów ciała, powodując obniżenie jakości życia. Do czynników wpływających na wzrost zachorowalności na tę chorobę należą: niezdrowe odżywianie, niska regularna aktywność fizyczna, zwiększona masa ciała, palenie tytoniu oraz brak wiedzy na ten temat.

Aby zapobiec lub wcześnie wykryć tę chorobę, konieczne jest angażowanie się w regularną aktywność fizyczną, stosowanie zdrowej diety, unikanie spożywania alkoholu i palenia tytoniu, zmniejszanie narażenia na sytuacje stresowe lub czynniki, regularne badania kontrolne, w razie potrzeby przyjmowanie leków i, co nie mniej ważne, podnoszenie świadomości na temat cukrzycy.

Obecnie na świecie, oprócz pandemii Covid-19, zauważamy także rosnącą tendencję do otyłości. Związane jest to z ograniczonym ruchem, częstszym podjadaniem między posiłkami, zbyt małą aktywności w ciągu dnia, zaburzeniami diety. Prowadzi to do wzrostu liczby osób z nadwagą lub otyłością, który jest jednym z głównych czynników występowania cukrzycy typu 2. "Diabesity" to termin wprowadzony niedawno w celu określenia obecności cukrzycy typu 2 u osób otyłych, jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych epidemii XXI wieku.

Cukrzyca typu 2. Co powinieneś wiedzieć na temat diety przy tej chorobie? Co jest wskazane, czego należy unikać?

Dieta w cukrzycy typu 2. Co musisz wiedzieć?

Ważną częścią leczenia cukrzycy typu 2 powinno być ukierunkowanie na poprawę nawyków żywieniowych. Na co należy zwracać uwagę? W tym artykule przybliżymy ci zasady, którymi należy się kierować.

Dostosowanie diety jest kluczowym elementem leczenia osób z cukrzycą typu 2. Ilość węglowodanów powinna być dostosowana do każdego człowieka, zgodnie z jego potrzebami. Wraz z leczeniem farmakologicznym i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, dieta dostosowana do cukrzycy może poprawić i pomóc w normalizacji poziomu glukozy we krwi.

Czy dieta powinna być wysoko czy nisko węglowodanowa?

W ostatnich latach zmieniają się zalecenia dotyczące spożycia żywności bogatej w węglowodany. Obecnie American Diabetes Association wskazuje, że nie ma dokładnej ilości węglowodanów zalecanych do leczenia cukrzycy typu 2. Faktem jest, że ilość węglowodanów powinna być dostosowana do każdej osoby, zgodnie z jej cechami osobowymi, poziomem aktywności fizycznej, chorób współistniejących i innych czynników. Na przykład, u osób wykonujących regularne ćwiczenia fizyczne należy zwiększyć ilość produktów, takich jak chleb, ryż, makaron lub rośliny strączkowe, a zmniejszyć ją u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Pokarmy będące źródłem węglowodanów nie powinny być usuwane z planu diety chorych na cukrzycę typu 2. Ważne jest jednak, aby ustalić ilości, które powinny zostać podane. Podobnie, osoby stosujące insulinę lub leki doustne, które mogą prowadzić do hipoglikemii, powinny zwracać szczególną uwagę, utrzymując podobne ilości węglowodanów w każdym posiłku w ciągu dnia.

W ramach węglowodanów znajdują się 2 grupy, które powinny być uwzględnione w diecie osób chorych na cukrzycę:

Węglowodany:
 • Cukier biały i brązowy.
 • Niektóre substancje słodzące, jak fruktoza.
 • Owoce i soki owocowe.
 • Mleko i jogurt.
 • Słodycze i wyroby piekarnicze.
 • Napoje zawierające cukier.
 • Czekolada.
 • Skrobia.

Obecne w mączystych produktach spożywczych, takich jak:

 • Ryż.
 • Makaron.
 • Ziemniaki.
 • Warzywa.
 • Chleb, ciastka i ciastka.
 • Zboża.
W każdym z przypadku dieta musi być ustalana i dopasowywana indywidualnie, ponieważ każdy z Pacjentów wymaga indywidualnego planu leczenia i doboru diety na odchudzanie.

Cukrzyca typu 2. Co powinieneś wiedzieć na temat diety przy tej chorobie? Co jest wskazane, czego należy unikać?

Ogólne wytyczne żywieniowe dla cukrzycy typu 2

Artykuł opublikowany w International Journal of Health Sciences wskazuje, że pacjenci z cukrzycą typu 2 powinni znać znaczenie diety w leczeniu tej choroby i lepszej jakości życia. W ten sposób mogą one również zmniejszyć ryzyko powikłań.

Zalecane jest:
 • Jedzenie wielu różnych zdrowych produktów spożywczych. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnego zaopatrzenia w substancje odżywcze. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest uwzględnienie w każdym posiłku źródeł wszystkich grup odżywczych.
 • Jedzenie świeżych warzywa. Do warzyw nie zawierających skrobi należą ciemnozielone i żółte warzywa, takie jak ogórek, szpinak, brokuły, sałata rzymska, kapusta, botwina i papryka. Tymczasem do warzyw skrobiowych zalicza się kukurydzę, fasolę, marchewkę lub bataty.
 • Owoce i warzywa są niezbędne w diecie pacjentów z cukrzycą typu 2. Najlepiej jeść je świeże i nieprzetworzone. Należy unikać owoców w puszkach, ponieważ w ich syropie zawarty jest dodatkowy cukier, który wpływa niekorzystnie na poziom cukru we krwi. Nie należy także spożywać zbyt dużej ilości soków wysoko przetworzonych oraz syropów smakowych. Jak wynika z najnowszych badań, spożycie płynów cukrowych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób metabolicznych.
 • Wybieraj produkty pełnoziarniste. Upewnij się, że połowa zjadanych codziennie ziaren to całe ziarna, które są bogate w błonnik. Błonnik w diecie zapobiega zbyt szybkiemu wzrostowi cukru we krwi.
 • Nabiał - należy pamiętać, że mleko, jogurt i inne produkty mają naturalny cukier, nawet jeśli nie zawierają dodatku cukru. Należy o tym pamiętać przy planowaniu posiłków, aby utrzymać docelowy poziom cukru we krwi. Niektóre beztłuszczowe produkty mleczarskie mają dużo dodatku cukru. Upewnij się, że przeczytałeś etykietę.
 • Nie zapomnij o błonniku! Włączenie dużej ilości błonnika do diety ma kluczowe znaczenie dla poprawy leczenia cukrzycy. Substancja ta, jak wynika z badań opublikowanych w Diabetologii, stymuluje sytość i opóźnia opróżnianie żołądka, co ma pozytywny wpływ na glikemię. Ważne jest, aby zagwarantować jego regularne dostarczanie w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju patologii metabolicznych.
Pamiętaj! Dieta jest podstawowym elementem leczenia cukrzycy. Odpowiednie odżywianie ma kluczowe znaczenie w leczeniu cukrzycy typu 2. Dlatego część leczenia powinna koncentrować się na diecie. Chociaż istnieją pewne ogólne wytyczne, które każdy może wziąć pod uwagę, najlepiej jest skonsultować się z dietetykiem w celu opracowania indywidualnego planu żywienia.

netlekarz.pl - choroby - objawy - diagnoza

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca typu 2. Co powinieneś wiedzieć na temat diety przy tej chorobie? Co jest wskazane, czego należy unikać?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line