Wszystkie pacjentki z cukrzycą, które zaszły w ciążę mówimy, że mają cukrzycę przedciążową. Natomiast jest też cukrzyca w ciąży. U zupełnie zdrowej kobiety, nagle w czasie ciąży, pojawiają się zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jeśli te zaburzenia są bardzo wysoki, czyli tak, jak bez ciąży rozpoznalibyśmy cukrzycę, czyli na przykład wysoki cukier na czczo tj. powyżej 7 mmol/l, czy wysoki cukier przygodny, w dowolnej porze dnia, powyżej 11 mmol/l, czy wreszcie test obciążenia glukozą i także w tym teście, w którejkolwiek godzinie powyżej 11 mmol/l, to takie zaburzenie nazywamy cukrzycą w ciąży. Jednocześnie mamy ciążę i rozpoznało się cukrzycę. To jest cukrzyca w ciąży. Z reguły pojawia się na początku ciąży. Większości przypadków to zaburzenie może zostać, ale nie musi. Leczenie będzie wymagało osobnej diagnostyki - wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek.
I dodaje: I wreszcie cukrzyca ciążowa, jedno z najczęstszych zaburzeń gospodarki węglowodanowej w ciąży. Jedna z sześciu kobiet ma cukrzycę ciążową. To jest częste wydarzenie. To zaburzenie jest łagodniejsze. Nie ma aż tak wysokich glikemii przy rozpoznaniu. Z reguły pojawia się w drugiej połowie ciąży. Zaburzenie jest o tyle łagodniejsze, żeby je rozpoznać, albo robi się badanie poziomu cukru na czczo, albo jeżeli cukier jest nieprawidłowy wykonuje się test obciążenia glukozą. To jest standardowe postępowanie w celu wykrywania cukrzycy ciążowej. Każda pani, która zachodzi w ciąże przy każdej wizycie u ginekologa ma mieć zlecone badanie poziomu glukozy na czczo.
Docent podczas rozmowy wyjaśnia jak wysoki poziom cukru we krwi wpływa na ryzyko powikłań u ciężarnej i płodu, jakie są czynniki ryzyka rozwoju hiperglikemii w ciąży oraz jakie kobieta w ciąży powinna osiągać wartości jeżeli chodzi o samokontrolę cukrzycy w ciąży. Docent odpowiada na pytanie czy zastrzyki w brzuch z insuliną są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka oraz czy można stosować metforminę w ciąży.
Na pierwszym miejscu zawsze, jak to w cukrzycy, jest dieta. Oczywiście często przychodzą panie, jak to dramatycznie stosować tą dietę cukrzycową, zwłaszcza panie, które mają świeżo w ciąży rozpoznane zaburzenia. Ja bym nie demonizowała. To są elementy zdrowego odżywania. Proszę o to, żeby to były zdrowe posiłki, regularne, niezbyt duże, a częste. Ważna jest też indywidualizacja, aby dopasować dietę. Aktywność fizyczna też jest ważne. Nie każę uprawiać sportu w ciąży. Po prostu najłagodniej rzecz mówiąc, to są spacery, czyli ruszajmy się w miarę możliwości jak najwięcej - wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek.
Dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek tłumaczy dlaczego ciąża zawsze lub prawie zawsze tak mobilizująco wpływa na kobiety oraz dlaczego tak ważne jest planowanie ciąży w przypadku osób, które już zmagają się z cukrzycą. Dowiadujemy się jak często odbywają się wizyty u lekarza specjalisty w czasie ciąży oraz jak są ogólne zalecenia żywieniowe dla ciężarnych pań.
O wiele więcej w całym wywiadzie z dr hab. n. med. Katarzyną Cyganek. Gorąco zachęcamy do zobaczenia całego wywiadu z ekspertem.