Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Cukrzyca przedciążowa, cukrzyca w ciąży, cukrzyca ciężarnych - wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek

źródło: oprac. własne, dodano: 4 listopada 2020 r.

Studio "Pogadajmy o cukrzycy" odwiedziła eksperta od ciąży w cukrzycy i cukrzycy ciążowej, doskonały lekarz diabetolog, na co dzień zajmująca się głównie ciężarnymi i paniami planującymi ciążę z cukrzycą. O cukrzycy opowiadała dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezesa Oddziału Małopolskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Podczas rozmowy pojawiło się wiele interesujących kwestii związanych z kobietami. Wywiad powinna zobaczyć każda pani planująca lub będąca w ciąży z cukrzycą, a także wszystkie panie zmagające się z cukrzycą ciążową. Również panowie mogą z tego spotkania wynieść wiele dla siebie i pomóc kobiecie w tym pięknym, ale wymagającym okresie w życiu.

Wszystkie pacjentki z cukrzycą, które zaszły w ciążę mówimy, że mają cukrzycę przedciążową. Natomiast jest też cukrzyca w ciąży. U zupełnie zdrowej kobiety, nagle w czasie ciąży, pojawiają się zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jeśli te zaburzenia są bardzo wysoki, czyli tak, jak bez ciąży rozpoznalibyśmy cukrzycę, czyli na przykład wysoki cukier na czczo tj. powyżej 7 mmol/l, czy wysoki cukier przygodny, w dowolnej porze dnia, powyżej 11 mmol/l, czy wreszcie test obciążenia glukozą i także w tym teście, w którejkolwiek godzinie powyżej 11 mmol/l, to takie zaburzenie nazywamy cukrzycą w ciąży. Jednocześnie mamy ciążę i rozpoznało się cukrzycę. To jest cukrzyca w ciąży. Z reguły pojawia się na początku ciąży. Większości przypadków to zaburzenie może zostać, ale nie musi. Leczenie będzie wymagało osobnej diagnostyki - wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek.

I dodaje: I wreszcie cukrzyca ciążowa, jedno z najczęstszych zaburzeń gospodarki węglowodanowej w ciąży. Jedna z sześciu kobiet ma cukrzycę ciążową. To jest częste wydarzenie. To zaburzenie jest łagodniejsze. Nie ma aż tak wysokich glikemii przy rozpoznaniu. Z reguły pojawia się w drugiej połowie ciąży. Zaburzenie jest o tyle łagodniejsze, żeby je rozpoznać, albo robi się badanie poziomu cukru na czczo, albo jeżeli cukier jest nieprawidłowy wykonuje się test obciążenia glukozą. To jest standardowe postępowanie w celu wykrywania cukrzycy ciążowej. Każda pani, która zachodzi w ciąże przy każdej wizycie u ginekologa ma mieć zlecone badanie poziomu glukozy na czczo.

Cukrzyca przedciążowa, cukrzyca w ciąży, cukrzyca ciężarnych - wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek

Docent podczas rozmowy wyjaśnia jak wysoki poziom cukru we krwi wpływa na ryzyko powikłań u ciężarnej i płodu, jakie są czynniki ryzyka rozwoju hiperglikemii w ciąży oraz jakie kobieta w ciąży powinna osiągać wartości jeżeli chodzi o samokontrolę cukrzycy w ciąży. Docent odpowiada na pytanie czy zastrzyki w brzuch z insuliną są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka oraz czy można stosować metforminę w ciąży.

Na pierwszym miejscu zawsze, jak to w cukrzycy, jest dieta. Oczywiście często przychodzą panie, jak to dramatycznie stosować tą dietę cukrzycową, zwłaszcza panie, które mają świeżo w ciąży rozpoznane zaburzenia. Ja bym nie demonizowała. To są elementy zdrowego odżywania. Proszę o to, żeby to były zdrowe posiłki, regularne, niezbyt duże, a częste. Ważna jest też indywidualizacja, aby dopasować dietę. Aktywność fizyczna też jest ważne. Nie każę uprawiać sportu w ciąży. Po prostu najłagodniej rzecz mówiąc, to są spacery, czyli ruszajmy się w miarę możliwości jak najwięcej - wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek.

Dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek tłumaczy dlaczego ciąża zawsze lub prawie zawsze tak mobilizująco wpływa na kobiety oraz dlaczego tak ważne jest planowanie ciąży w przypadku osób, które już zmagają się z cukrzycą. Dowiadujemy się jak często odbywają się wizyty u lekarza specjalisty w czasie ciąży oraz jak są ogólne zalecenia żywieniowe dla ciężarnych pań.

O wiele więcej w całym wywiadzie z dr hab. n. med. Katarzyną Cyganek. Gorąco zachęcamy do zobaczenia całego wywiadu z ekspertem.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Cukrzyca przedciążowa, cukrzyca w ciąży, cukrzyca ciężarnych - wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line