Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ziołowe płukanki na bolące gardło - czy to pomaga?

Artykuł partnera, dodano: 17 września 2020 r.

Ziołowe płukanki to jedna z powszechnie stosowanych metod łagodzenia bólu gardła. Czy jednak rzeczywiście możemy w ten sposób uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami?

TymianekPłukanie gardła to jeden z najstarszych tradycyjnych sposobów radzenia sobie z bólem gardła, np. przy infekcjach gardła. Ta domowa metoda pozwala złagodzić ból i nawilżyć śluzówkę gardła.

Płukanki ziołowe - bezpieczny sposób na łagodzenie bólu

Płukanki ziołowe to jeden z zalecanych sposobów łagodzenia bólu gardła, gdyż wykazuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie skuteczność w uśmierzaniu łagodnych dolegliwości. Jest wiele ziół, których właściwości powszechnie wykorzystywane są nawet w przemyśle farmaceutycznym do produkcji preparatów na ból gardła, w tym przede wszystkim najczęściej stosowanych pastylek do ssania. Korzystne działanie tych ziół można wykorzystać również samodzielnie w domu.

Podczas płukania gardła pozbywamy się z błony śluzowej części drobnoustrojów, co pozwala ograniczyć rozwój infekcji. Bardzo ważne jest jednak, aby taką kurację rozpocząć już w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Ponadto zioła wykazują właściwości nawilżające i osłaniające gardło, dzięki czemu ból i nieprzyjemne pieczenie łagodnieją.

Płukanka na gardło z tymianku

Do tego rodzaju ziół zaliczamy przede wszystkim tymianek. Płukanka z tymianku pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych, nawilża, działa osłaniająco na błony śluzowe. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jak wykonać taką płukankę?
  • Łyżkę ziela tymianku zalewamy 150-200 ml wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 10-15 min. Otrzymany napar trzeba lekko przestudzić, następnie przecedzić przez gazę lub sitko, wymieszać z łyżką oliwy z oliwek i płukać jeszcze ciepłym roztworem 2-3 razy dziennie.

Płukanka na gardło z korzenia prawoślazu

Korzeń prawoślazu również znany jest ze swoich doskonałych właściwości w łagodzeniu dolegliwości gardła. Śluz zawarty w korzeniu prawoślazu upłynnia zalegającą na powierzchni błony śluzowej wydzielinę, ułatwia ruch nabłonka rzęskowego i pomaga w odkrztuszaniu. Oprócz tego powleka śluzówkę, działając osłaniająco i łagodząco. Korzeń prawoślazu to jeden z podstawowych składników bardzo wielu preparatów na ból gardła, w tym tabletek do ssania. Jak wykonać płukankę?
1 łyżkę korzenia prawoślazu zalać 1 szklanką ciepłej wody i zostawić pod przykryciem na 8 godzin do napęcznienia. Następnie podgrzać i przecedzić. Gdy płukanka będzie lekko przestudzona (nie może być gorąca), płukać gardło 2-3 razy dziennie.

Płukanka na gardło z szałwii

Szałwia wykazuje silnie odkażające działanie. Ma również właściwości ściągające i przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Płukanki z szałwii zalecane są w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, gardła, krtani, migdałków i dziąseł. Jak wykonać płukankę?
  • 1 łyżkę suszonych liści szałwii zalewamy 1 szklanką wrzątku. Odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut, a następnie przecedzamy. Letnim naparem należy płukać gardło 4-5 razy dziennie.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Ziołowe płukanki na bolące gardło - czy to pomaga?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 września 2022 r.

Zadaj pytanie on-line