Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Grzybica - częsta dolegliwość przy cukrzycy

Artykuł sponsorowany, dodano: 10 września 2020 r.

Do występowania grzybicy mogą przyczyniać się różne choroby. Jedną z nich jest cukrzyca. Dowiedz się, jaki jest dokładny związek pomiędzy cukrzycą a zakażeniem grzybiczym.
 1. Skłonność do infekcji u cukrzyków
 2. Związek między cukrzycą a grzybicą
 3. Uszkodzenia skóry
 4. Leki na grzybicę

Skłonność do infekcji u cukrzyków

Cukrzyca to choroba wynikająca z zaburzeń wydzielania insuliny, czyli hormonu regulującego poziom glukozy we krwi. Na przestrzeni lat prowadzi ona do uszkodzenia licznych narządów, a także częstszych skłonności do infekcji grzybiczych. Ponadto zakażenia grzybicą u diabetyków zazwyczaj mają znacznie cięższy przebieg, niż u ludzi zdrowych. Niekiedy nawet infekcje mogą grozić śmiercią. Ryzyko zakażeń jest największe u osób, u których poziom cukru "skacze", a także u cukrzyków z niewyrównaną glikemią.

Związek między cukrzycą a grzybicą

Jakie są przyczyny zwiększonej podatności na grzybicę u osób chorujących na cukrzycę? Jedną z nich jest zaburzenie fagocytozy lub innych mechanizmów obronnych organizmu. Wspomniana fagocytoza to proces, w wyniku którego białe ciałko krwi (leukocyt) "zjada" drobnoustrój chorobotwórczy, np. komórkę grzyba. Do tego zadania niezbędna jest energia pozyskiwana ze spalania cukru. U diabetyków we krwi występuje wysoki poziom cukru, jednakże równoczesny brak insuliny sprawia, że enzymy wytwarzające energię nie mogą zostać aktywowane w leukocycie.

Grzybica - częsta dolegliwość przy cukrzycy

Uszkodzenia skóry

W cukrzycy występują ponadto uszkodzenia włókien nerwów obwodowych i naczyń, jak również wysoki poziom cukru we krwi i wydzielinach ciała, co sprzyja wzrostowi grzybów. Skóra u diabetyków jest zazwyczaj bardzo sucha i podatna na występowanie ran, co również wpływa na łatwość występowania zakażeń grzybiczych. Dużą rolę odgrywa też waga ciała. U osób otyłych (a otyłość często towarzyszy cukrzycy) w zagięciach i fałdkach skóry, gdzie nie dociera powietrze, często dochodzi do niszczenia naskórka i powstawania odparzeń. To w połączeniu z dużą ilością glukozy stanowi najlepszą pożywkę dla grzybów.

Leki na grzybicę

W dobrze wyposażonych aptekach, takich jak http://nowafarmacja.pl/leki-na-grzybice, znaleźć można różnego rodzaju leki na grzybicę. Jednakże grzybica u diabetyków jest trudna do wyleczenia, dlatego nie należy samodzielnie przeprowadzać żadnej kuracji, ale korzystać wyłącznie z zaleceń lekarza. Choroba ta najpierw wymaga przede wszystkim normalizacji glikemii, a następnie dopiero sumiennego stosowania się do wskazówek lekarza oraz używania odpowiednich, przepisanych przez niego lekarstw.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Grzybica - częsta dolegliwość przy cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lipca 2021 r.

Zadaj pytanie on-line