Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czy występują problemy z zakupem leków stosowanych w cukrzycy? Dajcie znać!

źródło: info. własne, Ministerstwo Zdrowia, dodano: 22 maja 2020 r.

W cukrzycy niezwykle ważne nieprzerwalność stosowanej terapii. Nie może być mowy o zaprzestaniu podawania insuliny, czy nie przyjmowaniu leków doustnych. Warto mieć w domu niewielki zapas leków zapewniających kontynuację terapii. Czy w związku ze sytuacją epidemiologiczną występują problemy z dostępem do leków? Ministerstwo Zdrowia publikuję wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Leki na cukrzycę, jak zawsze, znajdują się na liście.

Obecnie obowiązuje Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 16 kwietnia 2020 r. Wykaz tym razem zawiera 312 pozycji. Kliknij tutaj i zobacz PDFa.

Czym jest wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności?

OBWIESZCZENIE MA CHARAKTER PREWENCYJNY - jest to lista leków, środków spożywczych i wyrobów zagrożonych brakiem dostępności, a nie niedostępnych. Wykaz powstaje przy współpracy z jednostkami podległymi Ministrowi Zdrowia - Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, a także Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Aptekarską, producentami produktów leczniczych i wyrobów medycznych i jest na bieżąco aktualizowany.

Minister Zdrowia kompletuje listę preparatów, których dostępność powinna być szczególnie chroniona. Na wykazie umieszcza się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty wpisane na listę nie mogą być sprzedawane przez hurtownie farmaceutyczne za granicę. Powinno to gwarantować ich większą dostępność w kraju, dla polskich pacjentów. Zakaz oczywiście nie dotyczy pacjentów, którzy zabierają ze sobą potrzebne leki na zagraniczne wyjazdy.

Czy występują problemy z zakupem leków stosowanych w cukrzycy? Dajcie znać!

Brakuje niektórych leków

W wykazie z 16 kwietnia 2020 roku ponownie znalazły się insuliny (m.in. Apidra, Fiasp, Humalog, Humulin, Lantus, Liprolog, Semglee, Toujeo) i leki doustne stosowane w cukrzycy (m.in. Forxiga, Glucophage XR, Jardiance, Metformax) oraz Euthyrox N, stosowany przy niedoczynności tarczycy.

Pacjenci szukają leków w aptekach lub informacji, gdzie mogą takie leki dostać. Na naszej facebookowej grupie CUKRZYCA | Grupa mojacukrzyca.org co jakiś czas pojawia się pytanie, gdzie można dostać lek na cukrzycę. "Gdzie mogę dostać Formetic 1000, województwo Wielkopolskie" - pyta Pani Małgorzata. Z kolei Pan Paweł pisze: "Co się dzieje, że brakuje Metformaxu w aptekach w Rzeszowie?" Użytkownicy odpowiadają: "brakuje też w dolnośląskim", "u mnie też brak, musiałem się ratować Glucophage", "lubelskie też brakuje".

A czy Wy mieliście ostatnio problem z zakupem leków na receptę?

Przypominamy, że w Internecie funkcjonują dwie wyszukiwarki leków, dzięki którym można odszukać aptekę, w której dostaniemy dany lek. Polecamy korzystać z tych serwisów. Można dokonać rezerwacji i odebrać gotowe zamówienie.

gdziepolek.pl ktomalek.pl


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czy występują problemy z zakupem leków stosowanych w cukrzycy? Dajcie znać!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line