Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Z powodu koronawirusa nowy wykaz leków refundowanych dopiero we wrześniu

źródło: info. własne, dodano: 25 kwietnia 2020 r.

Specustawa z 2 marca 2020 roku związana z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 spowodowała, że w najbliższym czasie nie będzie aktualizacji wykazu leków refundowanych. Zgodnie z harmonogramem nowelizacja wykazu powinna nastąpić 1 maja, tak się jednak nie stanie. Wykaz leków refundowanych obowiązujący od 1 marca 2020 roku zachowa swoja ważność aż do końca sierpnia 2020 roku.

Na okres epidemii koronawirusa zablokowane zostały negocjacje z Komisją Ekonomiczną, co uniemożliwia wydanie decyzji refundacyjnych. W rezultacie aktualny wykaz leków refundowanych będzie obowiązywał do końca sierpnia 2020 r., a nie jak powinien - do końca kwietnia. Od 2012 roku jest on zmieniany regularnie co 2 miesiące. Okazuje się, że przez najbliższe 4 miesiące nie będzie aktualizacji tego wykazu.

- W związku z sytuacją epidemiologiczną dotyczącą COVID-19 oraz procedurą wydawania decyzji administracyjnych o objęciu refundacją leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych niezbędny jest udział przedstawicieli firm farmaceutycznych, częstokroć z krajów również objętych epidemią. Sytuacja ta wymaga zatem zablokowania na okres trwania epidemii negocjacji z Komisją Ekonomiczną co z kolei uniemożliwia wydanie decyzji kończącej postępowanie. Z tych względów konieczne jest przesunięcie obowiązywania obwieszczenia i wydłużenia czasu obowiązywania decyzji administracyjnych - napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji “specustawy koronawirusowej”, który wszedł w życie.

W specustawa zawiera zapis mówiący, że obwieszczenia o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, obowiązujące od dnia 1 marca 2020 r. zachowują ważność do dnia 31 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że przez najbliższe 4 miesięcy nie dojdzie do zmiany w wykazach leków refundowanych.
Według Gazety Wyborczej brak negocjacji w przypadku leków, które już są na liście, jest koncernom na rękę. "Ministerstwo oczekiwało obniżek cen. Teraz ich nie będzie. Decyzje refundacyjne, których ważność kończy się w czasie stanu epidemii, zostają przedłużone do końca sierpnia" - pisze "GW". "Co najmniej do września nie będzie też nowych leków refundowanych, nawet tych, które pojawiły się już w obwieszczeniach styczniowym i marcowym" - dodaje dziennik.

Okres obowiązywania decyzji administracyjnych wraz z załącznikami, o których mowa w art. 11 i art. 40 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który kończy się przed dniem 1 lipca 2020 r., przedłuża się do dnia 31 sierpnia 2020 r

Obowiązujący od 1 marca 2020 roku wykaz refundowanych insulin, pasków do glukometrów i leków cukrzycowych dostępny jest na naszej stronie (kliknij tutaj).

Z powodu koronawirusa nowy wykaz leków refundowanych dopiero we wrześniu


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Z powodu koronawirusa nowy wykaz leków refundowanych dopiero we wrześniu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line