Mistrzostwa zorganizowane były przez Polskie Stowarzyszenie dla Badań i Terapii Cukrzycy u Dzieci oraz Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Cukrzycą CukierAsy. Tegoroczne mistrzostwa były wyjątkowe. Pomimo wycofania się kilku zespołów z powodu obawy przed koronawirusem w Mistrzostwach wzięło udział więcej zespołów niż poprzednim razem. W zawodach rywalizowało ze sobą aż 17 drużyn.
W kategorii 2008 i młodsi rywalizowały między sobą następujące drużyny: CukierAsy I, CukierAsy II, Diabeciaki, T1 Warrior, Pogromcy Cukrów I, Pogromcy Cukrów II, Waleczni, FCD Bayern, S.O.S. Diabetyka. W kategorii 2004 - 2007 rywalizowały między sobą następujące drużyny: Moja Cukrzyca, Diabeciaki, S.O.S. Diabetyka I, S.O.S. Diabetyka II, CukierAsy I, CukierAsy II, BC Team, Waleczni.
Mistrzostwa miały charakter międzynarodowy. Do obecnej już w roku ubiegłym drużyny z Anglii dołączyła kolejna - tym razem FC Diabetes Bayern. Oba zespoły wzięły udział w rozgrywkach w młodszej grupie wiekowej. I oba... spotkały się w meczu o brąz. Pierwszy nieoficjalny "słodki" mecz Anglia - Niemcy zakończył się zwycięstwem drużyny z Wielkiej Brytanii.
Tytuł w tej kategorii wiekowej obronili 3-krotni już Mistrzowie Polski, czyli Wielkopolskie CukierAsy. Warto dodać, że ten właśnie zespół jest jedynym niepokonanym wśród wszystkich "słodkich" drużyn, bez względu na kategorię. Oprócz trzech tytułów mistrzowskich na hali wygrał także w dwukrotnie dotąd zorganizowanych Mistrzostwach Polski na otwartych boiskach. W tegorocznych zawodach CukierAsy zwyciężyły także obie drużyny zagraniczne. W grupie pokonali angielski T1 Warrior 6:1, a w półfinale gości z Niemiec 5:0 (hat-tricka ustrzelił kapitan Wielkopolan, Staś Illukowicz). Piłkarze CukierAsów zdobyli też trofea indywidualne - Aleks Kubiak został królem strzelców, a Kajetana Gomulca uznano za najlepszego bramkarza mistrzostw.
W starszej kategorii wiekowej triumfowała ekipa S.O.S Diabetyka Lublin, która w finale pokonała obrońców tytułu - zespół Moja Cukrzyca. Na czwartym miejscu zmagania ukończyła ekipa starszych CukierAsów, której kapitan Miłosz Michalski został także królem strzelców.
W czasie mistrzostw nie tylko grano w piłkę. Dzieci i młodzież przeszły przesiewowe badania wzroku, chętni mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji dermatologicznych. Swoją dyscyplinę zaprezentowali dzieciom szermierze poznańskiej Warty. A o wyprawie przez ocean jak zwykle barwnie opowiadał gość specjalny imprezy - Aleksander Doba.
Na zakończenie mistrzostw doszło do wyjątkowego spotkania. Zespół złożony z przedstawicieli poznańskich teatrów zagrał z reprezentacją Polski Dzieci z Cukrzycą, czyli Słodką Polską U-12. Mecz - prowadzony z ogromnym humorem przez dziennikarza Radia Poznań, Wojciecha Bernarda, a sędziowany przez kolejnego gościa specjalnego Zbigniewa Zamachowskiego wygrały dzieci 4:3. Poza tym gratulacje dzieciom składali mistrzowie olimpijscy - Natalia Madaj-Smolińska i Szymon Ziółkowski, byli reprezentanci w piłce nożnej - Paweł Wojtala i Bartosz Bosacki oraz była mistrzyni Europy w koszykówce - Ilona Mądra.
Organizując po raz trzeci Halowe Mistrzostwa Polski, ponownie pokazujemy cukrzycy czerwoną kartkę - i odsyłamy ją na trybuny. Skoncentrowaliśmy się na piłkarskiej rywalizacji w duchu fair play, opartej na pozytywnych emocjach dzieci - uczestników zawodów. Nie wynik jest tu przecież najważniejszy. Liczy się przede wszystkim radość młodych zawodników z udziału w zawodach - podkreślił Mikołaj Illukowicz, główny organizator Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej dla Dzieci Chorych na Cukrzycę.
Portal mojacukrzyca.org sprawował patronat medialny nad tym wydarzenie. Na fanpagu mojacukrzyca.org dostępne jest ponad 3 godziny transmisji live z Mistrzostw. Zachęcamy do oglądnięcia nagrań.
Aktywność wysiłkowa i sport u dzieci i młodzieży z cukrzycą
Wydarzeniu towarzyszyła bardzo ciekawa konferencja pt. Aktywność wysiłkowa i sport u dzieci i młodzieży z cukrzycą przeznaczona dla lekarzy opiekujących się dziećmi z cukrzycą oraz nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów sportowych. Zorganizowało ją Polskie Stowarzyszenie dla Badań i Terapii Cukrzycy u Dzieci oraz Klinika Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Podczas trzy godzinnego spotkania poruszono wiele istotnych kwestii.Mówiono o patofizjologii cukrzycy typu 1 oraz podstawowych wymogach kontroli choroby u dzieci i młodzieży, o ostrych powikłaniach u dzieci i młodzieży z cukrzycą - prewencja oraz pomoc w stanach zagrożenia, o aktywności fizycznej w kontekście terapeutycznej regulacji bilansu energetycznego w przebiegu cukrzycy typu 1. Przedstawiono także rodzaje stosowanych insulin oraz dynamika ich wpływu na organizm - uwzględnienie warunków aktywności pacjenta, sposoby podawania insuliny - możliwości elastycznej regulacji dawki przy mocy osobistych pomp insulinowych - relacja do wysiłku, a także systemy ciągłego monitorowania glikemii oraz ich znaczenie dla kontroli cukrzycy w trakcie wysiłku i po jego zakończeniu.
Pojawili się także goście specjalni, którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą. Michał Jeliński - wielokrotny mistrz Polski w wioślarstwie, a także m.in. czterokrotny mistrz świata w czwórce podwójnej i jednokrotny mistrz Europy w tej konkurencji. Trzykrotnie startował na letnich igrzyskach olimpijskich. W Pekinie w 2008 osada w składzie Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Adam Korol i Konrad Wasielewski wywalczyła złoty medal. Drugim gościem był Mariusz Karmelita, bardzo aktywny sportowiec, który m.in. ukończył triathlon.