Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Prośba o wsparcie od PSD Koło Diabetyków w Tarnobrzegu

źródło: pismo skierowane do redakcji, dodano: 24 maja 2019 r.

Polskie Stowarzyszenie DiabetykówZarząd Koła Diabetyków w Tarnobrzegu zwraca się z prośbą o zainteresowanie i wsparcie lub pomoc w dotarciu do osób decyzyjnych, mogących udzielić pomocy. Po ponad rocznej działalności Koło Diabetyków w Tarnobrzegu napotkało na problemy finansowe. Ważne jest także wsparcie osobowe (pomoc przy wypełnianiu wniosków, prawna, informatyczna, księgowa) i każda forma pomocy rzeczowej.

Chodzi o pomoc różnorodną: materialną, osobową (pomoc w pisaniu wniosków o dofinansowanie, pomoc księgową, prawną, informatyczną, specjalistyczną), niematerialną (wszelkie formy, dzięki którym możemy rozwinąć swoją działalność pomocową w ramach statutowych organizacji pozarządowej, która nie prowadzi działalności gospodarczej).

Potrzeby:
 • pozyskanie sponsora/ów wspierającego i współpracującego z nami,
 • większy zasięg w mediach lokalnych i społecznościowych,
 • pomocy i wsparcia w większym rozpowszechnieniu działalności Koła
Deficyty:
 • brak w pełni wyposażonego biura - drukarka, klawiatura, mysz, materiały biurowe, brak połączenia z Internetem w siedzibie biura,
 • brak sponsora wspierającego Koło.
Biuro Koła Diabetyków znajduje się przy ul. Św. Barbary 12/15 w Tarnobrzegu - lokal został przekazany przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega celem prowadzenia działalności statutowej. Zobowiązani jesteśmy ponosić opłaty za media. W sezonie grzewczym jest to kwota w wysokości około 150 zł miesięcznie.

Jest to małe pomieszczenie w niewielkiej części zagospodarowane, dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców (farba na ścianę i wykładzina na podłogę), używane biurko, szafka i stolik oraz krzesła to darowizna, posiadamy użyczony komputer - jedynie jednostkę centralną (brakuje myszki, klawiatury, drukarki) jest to domowy sprzęt, który jeden z członków zarządu przekazał na potrzeby pracy Koła.

Drobiazgi takie jak materiały biurowe organizujemy z prywatnych środków. W związku z powyższym wszelkie prace biurowe, jako członkowie zarządu prowadzimy we własnych mieszkaniach, na prywatnych sprzętach, korzystając z prywatnych zasobów materialnych.

Na etapie tworzenia Koła Diabetyków w Tarnobrzegu to my, jako Zarząd, poszukiwaliśmy osoby chętne dołączyć do nas i pragnących poszerzać swoją wiedzę na temat zdrowia, a także wszelkich innych tematów dotyczących trybu życia oraz radzenia sobie z problemami w chorobie. W późniejszym etapie, kiedy już Koło powstało zgłosiło się do nas kilku nowych członków chorych na cukrzycę, bądź mających osobę chorą w rodzinie. Następnie po ogłoszeniu jednego ze spotkań w lokalnym Radio Leliwa zgłosiły się do nas kolejne dwie osoby. Obecnie mamy około czterdziestu członków.

Z czasem okazało się, że ludzie potrzebują swoistej grypy wsparcia i chętnie uczestniczą w kolejnych spotkaniach pogłębiających wiedzę, ale też dających możliwość spotkania z drugim człowiekiem borykającym się z podobnym (bądź nie, bo bywają też pacjenci leczący się onkologicznie, hematologicznie, posiadający schorzenia sprzężone).

Ponieważ Tarnobrzeg jest miastem liczącym około pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców, bywa, że ludzie tutaj żyjący potrzebują uświadomienia, że można wyjść z domu, czegoś się dowiedzieć, pozyskać nowe informacje, że wystarczy tylko zapisać się, opłacić drobną składkę członkowską w wysokości 30 zł rocznie i czerpać wiedzę od specjalistów - prelegentów goszczących na wykładach, można wspólnie spędzić czas, na chwilę zapominając o kłopotach dnia codziennego.

Prośba o wsparcie od PSD Koło Diabetyków w Tarnobrzegu

Chorzy przeważnie ograniczają się do wizyty u lekarza i trudno zachęcić do korzystania z innych form wsparcia. Pomagamy naszym członkom, podarowując glukometry, broszurki informacyjne, specjalistyczne biuletyny, pomoc w postaci żywności krótkoterminowej. Współpracujemy z Panią lekarz diabetolog Ewą Józefczuk, która pracuje w Poradni Specjalistycznej w Tarnobrzegu i objęła opieką nasze Koło Diabetyków.

Często słyszymy: "bo to taka choroba". Owszem to bardzo groźna choroba cywilizacyjna XXI wieku, z którą należy się zmierzyć. Jest podstępna, na początku nic nie boli, a gdy już opanuje organizm, skutki uboczne są nieodwracalne.

Naszym celem jest zwrócenie uwagi na istniejący problem. Problem jest palący, ponieważ statystycznie co czwarty Polak jest chory na cukrzycę, więc albo sami możemy chorować, albo mamy kogoś chorego w rodzinie. Często nawet nie wiemy, że chorujemy, bo jak wspominałam wcześniej, cukrzyca nie boli. Bolą powikłania. Polska jest wiodącym krajem wśród krajów europejskich, w których wykonywane są amputacje kończyn z uwagi na stopę cukrzycową.

Wraz z rozpoczęciem działań na rzecz nowopowstałego koła i organizowaniem pierwszych spotkań członkowie zarządu - w szczególności Pani Wiceprezes - podjęli działania na terenie lokalnym w celu pozyskania drobnego wsparcia (np. woda mineralna, przekąski, kawa, herbata, owoce, warzywa, kwiaty etc.).

Dzięki determinacji Pani Haliny udało się na wszystkie dotychczas spotkania zapewnić uczestnikom napoje oraz przekąski, warzywa i owoce, a także kwiaty, będące podziękowaniem dla wykładowców.

Kolejnym naszym darczyńcą był jeden z marketów budowlanych (farba na odnowienie biura) oraz przedsiębior ca, który przekazał nam wykładzinę do biura, szafkę oraz półki. Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu podarował na cele Koła biurko, stolik, wieszak na ubrania i krzesła. Była to jednak jednorazowa pomoc ze strony naszych lokalnych darczyńców.

Mamy duże ambicje, chcemy działać szerzej, organizować więcej ciekawych spotkań - w tym wyjazdowych, potrzebujemy mieć możliwość pracy w siedzibie biura. Aby realizować cele statutowe, potrzebujemy różnorodnego wsparcia, także finansowego. Jak już wspominałam, składki ustalane są odgórnie przez Zarząd Główny PSD w Warszawie i wynoszą niezmiennie 2 zł miesięcznie.

Kwota ta nie może być zaporowa wobec osób chorych, ponieważ chorzy ponoszą duże opłaty na leczenie. Nowoczesne insuliny są bardzo drogie. Istnieją nowoczesne terapie, lecz brak refundacji powoduje, że większość chorych z nich nie korzysta.

Jest symboliczna, łącznie wpłacamy jednorazowo 30 zł na rok. Kilka złotych płacimy, jako dobrowolna darowizna, na cele statutowe. Są osoby, które dobrowolnie wpłacają wyższe kwoty, lub od siebie przynoszą poczęstunek dla uczestników na spotkania lub do biura (np. kawa, herbata).

Stoimy przed ogromnym problemem finansowym. W tym roku do dyspozycji mamy tylko skromne wpłaty składek, od których 30% odprowadzamy do Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Rzeszowie.

Na koniec kwietnia 2019 roku zalegamy o opłatami na rzecz Miasta Tarnobrzega na kwotę około 270 zł. Jeżeli w szybkim czasie nie znajdziemy sponsora, który wesprze nasze działania, zapłacimy zaległości i zmuszeni będziemy do rezygnacji z biura.

Z wyrazami szacunku
Lidia Głowacka
Prezes Koła Diabetyków w Tarnobrzegu

Nr tel. 608 669 471
kolodiabetykowtarnobrzeg@gmail.com
KRS 0000011600
NIP 8132848688

Numer rachunku bankowego
Bank BPS 58 1930 1741 2720 0728 0816 0001


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Prośba o wsparcie od PSD Koło Diabetyków w Tarnobrzegu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
NOWOŚĆ
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 21 września 2020 r.

Zadaj pytanie on-line