Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, grudzień 2018, nr 12 (275)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 6 grudnia 2018 r.

Diabetyk

W grudniowym numerze DiABEtyKA podsumowanie obchodów Światowego Dnia Cukrzycy 2018 - W rodzinie siła, rozważania na temat świąt na diecie, czy świątecznej diecie. Poznamy także wytyczne leczenia cukrzycy typu 2 - ADA - EASD. W numerze także o wzmożonej świątecznej kontroli i niestrawności, zgadze oraz wzdęciach. Czytaj DiABEtyKA!

DiabetykFELIETON
4 Cukrzyca, nasz domownik

POCZYTALNIA
5 Nadmiar pracy a zagrożenie cukrzycą
Mikrobiota przewodu pokarmowego u dzieci z cukrzycą typu 1
Problemy urologiczne w cukrzycy typu 1
Wczesne czynniki ryzyka cukrzycy
6 Psinka Inka (74)
Badania nad cukrzycą typu LADA
7 Woda zdrowia doda
Lęk przy bólach w klatce piersiowej

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
8 Światowy Dzień Cukrzycy 2018 - W rodzinie siła

DIABETYK POLECA
12 Święta na diecie, czy świąteczna dieta?

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
17 Wytyczne leczenia cukrzycy typu 2 - ADA - EASD
20 Konferencja diabetologiczna EASD 2018

POD LUPĄ
23 Niestrawność, zgaga, wzdęcia...
26 Problematyczna bezsenność

ABC INSULINOTERAPII
29 Wzmożona świąteczna kontrola

LEKARZ ODPOWIADA
32 Androgenizm i cukrzyca

ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Przepisy kulinarne
36 Goji, acai i noni

WARTO WIEDZIEĆ
39 Układ kostny
42 Lepsza przyszłość pilnie potrzebna!

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

Diabetyk

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
Światowy Dzień Cukrzycy 2018 - W rodzinie siła
Każda osoba z cukrzycą, bez względu na wiek, powinna czuć, że nie jest sama w chorobie, że w chwilach znużenia i wypalenia nieustanną walką o zdrowie, ktoś przypomni jej o wzięciu leków, zmierzeniu glikemii, zrobi zdrową kanapkę, wyciągnie z domu na spacer czy rower. To takie proste, niby oczywiste, ale czy faktycznie? Na pewno nie napawa optymizmem fakt, że cukrzyca nie jest zbyt częstym tematem rozmów w domu. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej (SED) wynika, że w 44% rodzin mówi się o niej bardzo rzadko, u 20% od czasu do czasu. W przypadku tylko (a może aż?) 25% (typ 1) i 31% (typ 2) rodziny razem przygotowują posiłki zgodnie z zaleceniami zdrowego odżywiania, a wspólny wysiłek fizyczny w rekomendowanym wymiarze stosuje zaledwie 21% (typ 2) i 11% (typ 1) rodzin. (Co niezwykle niepokojące, aż 46% osób z cukrzycą typu 2 w ogóle nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej!). W tych codziennych staraniach diabetyków o zdrowie, dopingowaniu ich do działania i kontroli cukrzycy, współdzieleniu niektórych zadań, powinni aktywnie uczestniczyć ich bliscy (zdrowe jedzenie i wysiłek fizyczny przysłużą się całej rodzinie). Ale nie tylko najbliżsi mogą dawać wsparcie. Jak powiedział prof. Maciej Małecki, pojęcie rodziny należy traktować szerzej - odnieść je do całego społeczeństwa.

DIABETYK POLECA
Święta na diecie, czy świąteczna dieta?
Nie jest tajemnicą, że jestem dość liberalna w stosunku do tzw. trzymania diety w okresie świątecznym, ale... no właśnie, jest kilka "ale", na które warto zwrócić uwagę. Istotną kwestią jest znajomość składu potraw, by oszacować wpływ posiłku na glikemię. Ponadto znając stężenie glukozy we krwi, możemy na bieżąco kontrolować sytuację i wdrażać "plan naprawczy", choćby wybierając się na spacer w celu obniżenia glikemii. Zachęcam do tego, niezależnie od aury, gdyż może to być jeden ze skuteczniejszych sposobów obniżenia hiperglikemii po wigilijnej wieczerzy. Chyba najtrudniejsze w okresie świątecznym jest unikanie podjadania. Dość dobrze sprawdza się metoda (i do jej stosowania zachęcam) nałożenia sobie na jeden talerz wszystkiego, na co mamy ochotę. Przekaz wizualny robi czasami naprawdę ogromne wrażenie, obrazując, jak dużo pochłaniamy. Jeśli będziemy wielokrotnie nakładać sobie małe porcje, nie zauważymy sumarycznej ilości spożywanego przez nas jedzenia. Kolejną cenną umiejętnością jest oszacowywanie, choć y orientacyjne, składników energetycznych, wyrażonych liczbą wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. Aby to sobie ułatwić, możemy skorzystać z tabeli zawartych w Internecie, czy z jednej z aplikacji dostępnych na smartfony. Ta wiedza pomoże nam w dobraniu optymalnej dawki insuliny.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wytyczne leczenia cukrzycy typu 2 - ADA - EASD
Głównym celem opieki nad pacjentem z cukrzycą typu 2 jest zapobieganie powikłaniom narządowym oraz optymalizacja jakości życia - piszą autorzy wytycznych ADA-EASD. Cele leczenia cukrzycy określono akronimem SMART, który tworzą pierwsze litery słów w ęzyku angielskim: Specific,Measurable, Achievable, Realistic, Time limited. Oznacza to, że cele powinny być: specyficzne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i o określonej perspektywie czasowej. Wiele uwagi w wytycznych poświęcono wyborowi diety i rodzajów aktywności fizycznej. Podkreślono, że stosowanie diety jest z reguły działaniem niegenerującym dodatkowych kosztów w budżecie pacjentów, jednak wymaga motywacji i wiedzy o korzyściach płynących z tej metody leczenia. Dieta śródziemnomorska oraz dieta DASH są zalecane najczęściej. Jeśli chodzi o ruch, to mamy spory wybór odpowiednich rodzajów aktywności fizycznej: spacery, biegi, pływanie, jazda na rowerze, joga, tai chi - wszystkie te formy są wskazane dla diabetyków, a wybór zależy od ich indywidualnych preferencji.

POD LUPĄ
Niestrawność, zgaga, wzdęcia...
Niestrawność, zgaga, ból brzucha, wzdęcia, nudności... w każdej domowej apteczce można znaleźć co najmniej kilka preparatów na wymienione objawy. Czy wiemy jednak, który z nich zastosować w konkretnej dolegliwości gastrycznej? Okazuje się, że nietrudno o błąd... Podstawą skutecznego leczenia jest prawidłowa diagnoza. Dopiero wiedząc, co dolega choremu, można podjąć decyzję o tym, jakie leki należy mu podać. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku dolegliwości gastrycznych, w których apteczny asortyment preparatów dostępnych bez recepty jest szczególnie szeroki. A jak zdiagnozować dolegliwości żołądkowe? Przede wszystkim warto znać ich podłoże, mechanizm i przyczynę. Rozpoznanie ułatwia też występowanie poszczególnych objawów w konkretnych konfiguracjach. Częstym błędem jest podawanie popularnych kropli żołądkowych jako remedium na zgagę lub nadkwaśność. Powodują one bowiem zwiększenie wydzielania soków trawiennych, podniesienie ich poziomu i w rezultacie nasilenie bólu czy pieczenia w przełyku. Ich stosowanie jest przeciwwskazane także w przypadku choroby wrzodowej żołądka

ABC INSULINOTERAPII
Wzmożona świąteczna kontrola
Jeśli glikemia wynosi powyżej 300 mg/dl, wymaga kontroli ciał ketonowych w moczu za pomocą pasków testowych. W przypadku obecności w moczu glukozy i acetonu zaleca się pilną konsultację lekarską, ponieważ organizmowi ewidentnie brakuje insuliny. W tym przypadku należy zintensyfikować leczenie insuliną. Gdy osoba z cukrzycą przyjmuje doustne leki przeciwcukrzycowe, nie ma możliwości modyfikacji glikemii farmakologicznie. W tym przypadku zaleca się zwiększenie wysiłku fizycznego, np. spacer po każdym spożytym posiłku, a także unikanie dań słodkich oraz o wysokim indeksie glikemicznym (...) Często się zdarza, że osoby zdrowe nie rozumieją, jak trudno diabetykom utrzymać prawidłową kontrolę glikemii i częstują ich, a czasami wręcz zachęcają do spożycia ryzykownych specjałów. Zazwyczaj nie kieruje nimi zła wola, ale raczej brak świadomości. To jednak nie ułatwia diabetykowi sytuacji. Dlatego zachęcamy do przygotowania zdrowych dań dla osób z cukrzycą, które nie będą ich narażały na hiperglikemię, złe samopoczucie czy po prostu dyskomfort towarzyski. Dobrym rozwiązaniem jest przyrządzenie dla wszystkich choć części tradycyjnych potraw w wersji zdrowszej, mniej kalorycznej. Przysłuży się to wszystkim biesiadnikom.

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, grudzień 2018, nr 12 (275)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line