Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

Webinar: Rozpoczęcie terapii z systemem MiniMed 780G, dzisiaj godz. 18.00

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Hipoglikemia
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
mojacukrzyca.TV

Światowy Dzień Wzroku: Diabetyku, pamiętaj o oczach!

źródło: materiał własny, dodano: 12 października 2017 r.

mojacukrzyca.tv12 października 2017 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, święto obchodzone corocznie od 2000 roku w drugi czwartek października, organizowane przez międzynarodową koalicję VISION 2020, zrzeszającą 26 organizacji oraz Światową Organizację Zdrowia. Powikłania cukrzycowe związane z oczami są niezwykle uciążliwe i kłopotliwe, dlatego specjalnie dla Was wspólnie z Instytutem Oka przygotowaliśmy solidny materiał na ten temat. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. zw. dr hab. med. Krystyną Czechowicz-Janicką, Dyrektorem Medyczny, konsultantem i Przewodnicząca Rady Naukowej Instytutu Oka.

Na świecie żyje około 45 milionów osób niewidomych i 269 milionów osób z zaburzeniami widzenia, co daje sumę 314 milionów osób z dysfunkcją wzroku na świecie około 4,49% populacji ludzkiej. Wśród przyczyn ślepoty jest wymieniane m.in ubóstwo oraz choroby, np. zaćma, jaskra, cukrzyca i nieskorygowane wady wzroku. Stwierdzono, że 80% przypadków ślepoty można uniknąć dzięki profilaktyce i podstawowym formom leczenia. [źródło: Wikipedia]

Po 15 latach od zachorowania na cukrzycę u około u ok. 10% rozwinie się ciężkie uszkodzenie wzroku. Po 20 latach u więcej niż 75% pacjentów rozwinie się któraś z form retinopatii cukrzycowej. (raport Vision 2020)

Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni być pod stałą opieką okulistyczną! Badania kontrolne wykonywać raz na pół roku. W przypadku rozwiniętych zmian cukrzycowych - co 3 miesiące.

prof. zw. dr hab. med. Krystyna Czechowicz-JanickaCukrzyca przede wszystkim atakuje naczynia krwionośne, powodując powikłania w różnych narządach. Okulista oceniając stan siatkówki i mikro naczyń siatkówki jest więc pierwszym lekarzem, który może zauważyć zmiany zachodzące w naczyniach krwionośnych, towarzyszące cukrzycy. - mówi z prof. zw. dr hab. med. Krystyna Czechowicz-Janicka.

Czas trwania cukrzycy jest głównym czynnikiem ryzyka pojawienia się retinopatii cukrzycowej. Bezpośrednio po wystąpieniu cukrzycy nie stwierdza się objawów retinopatii w konwencjonalnym badaniu dna oka. Po 5 latach trwania cukrzycy stwierdzić można różnego stopnia patologie w oku, uzależnione od stopnia hiperglikemii.

Niestety najczęściej cukrzycę typu 2 wykrywa się "przez przypadek" podczas innych zleconych badań kontrolnych - trudno dokładnie oszacować czas, od kiedy choroba zaczęła rozwijać się w organizmie. Dlatego w każdym przypadku tuż po stwierdzeniu cukrzycy należy koniecznie przejść specjalistyczne badania okulistyczne.

Ludzie chorujący na cukrzycę powinni być stale pod opieką diabetologa i okulisty. Osoby młode, u których stwierdzono początki cukrzycy powinny podlegać kontroli okulistycznej co 6 do 12 miesięcy, w zależności od stopnia stwierdzonych zmian na dnie oka . W przypadku kobiet w ciąży - taka kontrola dna oka jest potrzebna co 3 miesiące. Dzieci chore na cukrzycę, szczególnie będące w okresie dojrzewania, powinny zgłaszać się na badania kontrolne u okulisty co pół roku. - wyjaśnia z prof. zw. dr hab. med. Krystyna Czechowicz-Janicka.


Jak wiemy szczególnie diabetycy powinni dbać o swoje oczy. Warto zapisać się na kontrolę lub wykonać odpowiedni zabieg, jeżeli jest taka potrzeba. Instytut Oka wraz z portalem mojacukrzyca.org przygotował specjalny 10% rabat na konsultacje okulistyczne. Przy rejestracji należy podać hasło: MOJACUKRZYCA.ORG. Rabat nie sumuje się z innymi promocjami. Instytut Oka mieści się w Warszawie przy Al. Niepodległości 18.

Instytut Oka - rabat

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube! Subskrybuj teraz!

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - mojacukrzyca.TV: Światowy Dzień Wzroku: Diabetyku, pamiętaj o oczach!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 24 lutego 2021 r.

Zadaj pytanie on-line