Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2016, nr 4 (243)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 5 kwietnia 2016 r.

Diabetyk

Na rynku pojawiło się kwietniowy numer Diabetyka. W tym miesiącu interesujące artykuły na temat ubocznych skutków insulinoterapii, jakości życia a cukrzyca oraz czy mężczyźni i kobiety chorują na cukrzycę tak samo. W numerze także o tym dlaczego Filonek zgubił ogonek, odpowiedź na pytanie czy to już stopa cukrzycowa, a także o wyborze między wstrzykiwaczem jednorazowy a wielorazowy.

DiabetykFELIETON
2 Lodów kręcenie
POCZYTALNIA
4 Przygody Psinki Inki (44)
Trądzik a zagrożenie cukrzycą
Korzyści z dobrej kontroli glikemii
6 Dobry sen zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę
Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2016
Dieta śródziemnomorska - tajemnice gotowania
7 Metformina w leczeniu stanu przedrzucawkowgo
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
8 Dlaczego Filonek zgubił ogonek?
DIABETYK POLECA
10 Uboczne skutki insulinoterapii
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Jakość życia a cukrzyca
18 Czy kobiety i mężczyźni chorują na cukrzycę tak samo?
LEKARZ ODPOWIADA
20 Czy to już stopa cukrzycowa?
ABC INSULINOTERAPII
24 Wstrzykiwacz jednorazowy a wielorazowy
POD LUPĄ
26 Pigułki na odchudzanie (cz. 1)
28 Choroby tarczycy (cz. 2)
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Źródło zdrowia
35 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Produkty brzozowe w profilaktyce i leczeniu cukrzycy
ZADBAJ O SIEBIE
42 Pielęgnacja skóry dojrzałej

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Uboczne skutki insulinoterapii
Wszyscy nasi czytelnicy doskonale wiedzą, że insulina jest niezbędnym do życia hormonem. Gdy w przebiegu cukrzycy trzustka przestaje produkować insulinę, należy dostarczyć ją organizmowi z zewnątrz w postaci iniekcji (wstrzykiwacz) lub ciągłego wlewu (pompa insulinowa). Insulinoterapii mogą towarzyszyć różne skutki uboczne, jak zatkanie igły, siniaki czy zaczerwienienia po zastrzykach, ale na szczęście można je niwelować i sobie z nimi radzić.

Wielokrotne stosowanie tej samej igły nie tylko zwiększa ból, ale i powoduje uszkodzenia skóry oraz może przyczyniać się do szybszego formowania się przerostów tkanki tłuszczowej. Insulina podana w przerośniętą tkankę tłuszczową zwykle wchłania się wolniej (i prawdopodobnie bardziej nieprzewidywalnie), ponieważ w obrębie przerostów występuje mniej naczyń krwionośnych. Przy zastosowaniu szybkodziałającego analogu insuliny, maksymalne stężenie we krwi było niższe o 25% po podaniu go w miejsca z lipohipertrofią. W przerośniętą tkankę nie należy się wkłuwać przez parę tygodni. Jedną z metod uniknięcia lipohipertrofii jest używanie podskórnego cewnika z uwzględnieniem rotacji miejsc wkłucia. Inną metodą jest stosowanie schematu rotacji miejsc wstrzyknięć z zaznaczonymi punktami dla różnych dni tygodnia.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Jakość życia a cukrzyca
Z jednego z ciekawszych badań mających na celu określenie czynników wpływających na poczucie jakości życia u osób dorosłych z cukrzycą typu 1 i typu 2 wynika, że między tymi dwiema grupami nie ma istotnych statystycznie różnic w ogólnej ocenie jakości życia. U osób z cukrzycą typu 2 czynnikiem związanym z lepszą oceną jakości życia był wiek uczestnika (im starszy, tym lepsze odpowiedzi). U osób z cukrzycą typu 1 z kolei odwrotnie - wiek związany był z gorszą oceną. Największe znaczenie dla dobrej oceny jakości życia diabetyków miało posiadanie partnera, wyższy roczny dochód oraz subiektywna większa życiowa aktywność. Oprócz tego więcej punktów w ocenie jakości życia miały osoby częściej wykonujące aktywność fizyczną, o niższym BMI, niepalące oraz z mniejszą ilością chorób towarzyszących lub powikłań.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Czy kobiety i mężczyźni chorują na cukrzycę tak samo?
Początkowe różnice w profilu czynników ryzyka powodują, że u kobiet są bardziej nasilone zmiany w kurczliwości śródbłonka naczyń krwionośnych wyrażające się upośledzeniem fazy rozkurczu. Sprzyja to częstszemu występowaniu stanów prozapalnych i prozakrzepowych, co w dalszej konsekwencji prowadzi do gorszej kontroli nadciśnienia u kobiet i częstszego występowania u nich zmian miażdżycowych.

Także parametry związane z profilem biochemicznym gospodarki węglowodanowej są odrębne - u kobiet częściej występuje otyłość brzuszna, insulinooporność, mają one także wyższy odsetek hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Z kolei mężczyźni chorujący na cukrzycę są w większym stopniu zagrożeni komplikacjami ze strony nerek. Wszystkie te różnice w profilu czynników ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych oraz różnice w profilu hormonalnym w oczywisty sposób rzutują na przebieg cukrzycy i komplikacji w obrębie układu krążenia.

Diabetyk

POD LUPĄ
Pigułki na odchudzanie (cz. 1)
W pierwszej kolejności o skuteczności jakiegokolwiek preparatu na odchudzanie decyduje kategoria. Niezależnie od składu jakościowego i ilościowego działanie oraz wiarygodność danego produktu wynikają z odpowiednich przepisów dotyczących właściwości preparatów o określonej kategorii. Zdecydowanie najwyżej w tej klasyfikacji znajdują się leki (produkty lecznicze), które posiadają działanie potwierdzone odpowiednimi badaniami klinicznymi. Ich zadaniem jest leczenie nadwagi lub otyłości. Podobne wskazania posiadają wyroby medyczne, jednak od leków różni ich mechanizm działania.

Cechą wspólną wszystkich wyrobów medycznych stosowanych doustnie jest fakt, że nie są one wchłaniane z przewodu pokarmowego do organizmu Jak zatem działają? Otóż miejscem ich aktywności jest żołądek lub jelita. Wywierają one wpływ na treść pokarmową (choć same nie są trawione), zmieniając stopień wchłaniania poszczególnych jej składników do krwiobiegu.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Produkty brzozowe w profilaktyce i leczeniu cukrzycy
Brzozy to malowniczy element polskiego krajobrazu, cieszący oczy o każdej porze roku. Służą one jednak także zdrowiu fizycznemu. Produkty brzozowe możemy spotkać w aptece, sklepie zielarskim, a nawet w zwykłym osiedlowym sklepie spożywczym. Młode liście brzozy są doskonałym środkiem chroniącym nerki, wątrobę, serce i skórę, świeży sok wzmacnia organizm po zimie, a ksylitol to jeden z najzdrowszych zamienników cukru dla diabetyków.

Brzoza dostarcza zielarzom różnych surowców, pod wieloma względami przydatnych w profilaktyce i wspomagających leczenie cukrzycy i jej powikłań. Jednak tylko jeden surowiec zyskał status farmakopealnego - liść brzozy (Betulae folium). Liście przede wszystkim mają działanie moczopędne, saluretyczne (usuwanie sodu, potasu i wody) i regeneracyjne na nerki. Dzięki temu mogą być pomocne w nefropatii cukrzycowej. Wyciąg z liści pobudza przesączanie w kłębuszkach nerkowych i zwiększa ilość wydzielanego moczu oraz zawartych w nim jonów sodowych i chlorkowych, a także kwasu moczowego. Dlatego liście brzozy stosuje się w przewlekłych chorobach układu moczowego, połączonych ze zmniejszonym wydzielaniem moczu, w obrzękach na tle niewydolności nerkowej, w skazie moczanowej i kamicy nerkowej.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2016, nr 4 (243)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line